Tchyně má VI. stádium karcinomu plic, prochází chemoterapií a pak má mít ozářka. Jaká je prognóza? Co pomůže?

Odpověď na dotaz ze dne 10. 3. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
manželově mamince byl před pěti měsíci diagnostikován malobuněčný karcinom plic, extenzivní, IV. stádium. Mnohačetné metastáze jsou již na játrech, páteři, hrudní kosti a žebrech. V současné době je po šesti cyklech chemoterapie. Další dva jí ještě čekají a poté by měla následovat radioterapie o 35 ozářkách. V lékařské zprávě je také uvedeno komprese tumorové masy na vary. V poslední zprávě je napsáno, že pravá infiltrace mediastinu v intimním kontaktu s aortou, horní dutou žílou, pravou plicní tepnou a tracheou cca 3,5x3x2 cm. Můžete mi prosím vysvětlit co to znamená? Znamená to, že nádor tlačí na všechny tyto žíly a tepny? A jak velké riziko to představuje a co může nastat? Dále byly po celou dobu léčby podávány kortikoidy, ale ty již musel lékař vysadit kvůli nadměrnému rychlému přibírání, které by již nemusely kosti a srdíčko unést. Jenže po jejich vysazení začala manželova maminka pocitovat bolesti a ztratila chut k jídlu. Navíc začala být hodně unavená a včera se jí udělalo špatně. Začala se třást, točilo se jí v hlavě a podlamovala kolena.A zhruba po čtvrtém cyklu chemoterapie lékař zjistil, že trošku hapruje srdíčko a několikrát byla chemoterapie odložena kvůli špatným výsledkům krve a nedávno si musela píchat lék na ředění krve. Lékař manželovu tatínkovi řekl, že stav je vážný a může kdykoliv zkolabovat. Chtěla bych se ještě prosím zeptat, zda ty zbývající dva cykly chemoterapie a následná plánovaná radioterapie mohou ještě pomoci? A jaká je dle této diagnozy prognoza? Rok, měsíce, nebo méně? Jsou ještě jiné alternativy léčby, které by mohly pomoci? Moc děkuji.

N.D.

Vaší tchyni byl zjištěn pokročilý nádor plic, který se již rozšířil mimo plíce do dalších orgánů. Podstoupila protinádorovou léčbu, 2 cykly chemoterapie a ozáření ji ještě čekají. Ptáte se na popis z CT a také na časový výhled.

Dobrý den,

zkusím odpovídat postupně, ale nejsem onkolog ani radiolog a bez podrobné znalosti pacienta, bez možnosti jej vyšetřit a zjistit mnoho dalších detailů budou mé odpovědi do určité míry obecného charakteru.

Nádor (infiltrace) je v těsném kontaktu s důležitými strukturami — velké žíly a tepny a s průdušnicí. To může vést k útlaku i porušení stěny — pak se může objevit otok, krvácení, dušnost i bolesti. Riziko zhodnotit neumím právě proto, že nejsem onkolog. Ze své zkušenosti hospicového lékaře tyto komplikace vídáme spíše vzácně. Kortikoidy se právě používají ve snaze míru útlaku zmenšit. Jejich nežádoucí účinky ale někdy prostě donutí lékaře léčbu ukončit. Jedním z dalších účinků kortikoidů je zvýšená chuť k jídlu a pocit energie — je potřeba rozumět tomu, že jde o uměle navozené příznaky. Tedy právě dobrá chuť k jídlu může uklidňovat nemocné i jejich blízké, ale neexistují vůbec žádné důkazy, že by tento účinek prodlužoval pacientům život. Nechutenství provází pokročilá stádia nádorových nemocí. Kortikoidy toto maskují.
Na druhou stranu příznaky, které popisujete, by mohly být způsobeny příliš rychlým ukončením léčby kortikoidy. Je potřeba je vysazovat postupně.

Pokud jde o další léčbu — chemoterapii a ozáření — je potřeba se vyptat ošetřujícího onkologa, co léčba tchyni může přinést pozitivního ale také, čím ji může zatížit. Kolik času jí může přidat navíc a jaké budou průvodní účinky léčby. Je pak na tchyni rozhodnout se, zda čas strávený na vyšetřeních a léčbou je pro ni samotnou smysluplný a průvodní nežádoucí účinky léčby snesitelné nebo zda by raději byla doma mezi blízkými. V tomto je každý z nás jedinečný. Pro někoho je každý den navíc velmi důležitý, jiný naopak i za cenu možného zkrácení života léčbu odmítne. O alternativních způsobech se na internetu dočtete jistě ledacos, názory a doporučení se bohužel však velmi různí a já sama jsem se zatím ve své praxi s jasným výsledkem nesetkala.

A nakonec se ptáte, jaká je při této diagnóze prognóza — tady opět má odpověď bude obecná. Nádor plic, který se již rozšířil mimo původní místo vzniku, má bohužel prognózu velmi špatnou. Může se jednat jen o týdny, které před vámi leží.

Moc vám doporučuji, obraťte se na ambulanci paliativní a podpůrné péče, pokud v nemocnici je, případně na nejbližší lůžkový nebo domácí hospic. Lékaři zde pracující i jejich kolegové dokáží po vyšetření mnohem lépe zodpovědět vaše otázky a doporučit případnou doplňkovou léčbu tak, aby vaše tchyně zbytečně netrpěla. Mohou vám pomoci zorientovat se v tom, co je v tuto chvíli pro vaši tchyni nejdůležitější, co by si přála teď ona sama a na základě těchto informací pak nastavit rozumný plán budoucí péče.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz