Maminka má melanom ve IV. stupni, musela přerušit chemoterapii. Kolik má času?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 2. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

maminka je IV. stádium melanoma s metastázami pod pravým kývačem, v obou plicních komorách, na mozku, v levé hýždi. Zároveň má diagnostikovanou plicní embolií, která je již po druhé na spadnutí.
Byla operována se v oblasti krku v září 2017, ale bohužel byla recidiva během 2-3 měsíců a velmi agresivní rozšíření po těle. Taky prodělala operaci na gama noži v prosinci 2017, kde lékaři pochybily a i při operaci ji neupozornili, že nesmí brát Warfarin, který brala na ředění krve kvůli plicní embolii, která ji byla diagnostikována v červnu 2017.
Nyní uživá krom jiného i kortikoidy na otok mozku.

Prodělala 1. chemoterapii, nicméně vzhledem k velmi špatným výsledkům a toxicitě krve byla chemo přerušena a mamince ukončili aktivní léčbu.
Nyní ji máme doma na donacím hospicu.

Chtěla bych vědět, co nás teď čeká, kolik mamince zbývá času??

děkuji.

Darina

Vaše maminka má pokročilý melanom, rozesetý v mnoha důležitých orgánech. Chirurgické odstranění nádoru nemělo dostatečně dlouhý efekt, operace mozku dle Vašeho popisu nebyla úspěšná, onkologická léčba byla z důvodu těžkých nežádoucích účinků ukončena, prodělala plicní embolii. Nyní je Vaše maminka v péči domácího hospice. Ptáte se, jak dlouho může v tomto stádiu žít a jak bude nemoc dále postupovat.

Dobrý den, paní Darino.

Na Vaši otázku Vám nemůžu odpovědět dostatečně konkrétně. Čas, který má Vaše maminka před sebou, závisí na mnoha faktorech a bez toho, abych ji viděla, nemohu prognózu posoudit. Vím, že je velmi těžké o takových otázkách mluvit, ale pokud Vám to leží na srdci, budete se muset ptát ošetřujících zdravotníků z mobilního hospice. Ošetřující lékař by podle stavu a hlavně podle průběhu v uplynulých dnech mohl posoudit, jak rychle nemoc postupuje, respektive jak rychle sil ubývá. Je pravda, že v tomto stádiu, kdy nelze léčebně další postup nemoci zastavit a nemoc již od začátku postupuje rychle a agresivně, jak popisujete, může být času pomálu. Někdy nám dá nejpravdivější informace o tom, kolik sil zbývá, sám nemocný. Pro rodinu však bývá velmi těžké právě o tom s nemocným přímo mluvit. Není lehké vyslechnout, jak slabý se náš blízký cítí a čelit skutečnosti, kterou si nepřejeme slyšet, zejména když ji nedokážeme změnit. Ale často vidíme, že se nemocným uleví, když můžou sdílet své pocity, obavy a zejména nejistoty s někým blízkým, když na tu smutnou nezměnitelnou skutečnost nejsou sami. Je pravda, že každý máme jinak vyjádřenou potřebu sdílet, ale někdy stačí obyčejná otevřená otázka „ jak se cítíš?“ nebo „co se ti honí hlavou?“, na kterou buď nemocný odpoví vyhýbavě, anebo se jí naopak může chytnout, aby se mohl svěřit s tím, co se s ním děje.

Co se týká toho, jaký průběh můžete očekávat, to je také dost těžké odhadnout z těch několika informací, které mám, aniž bych Vaší maminku viděla. Je zapotřebí ptát se lékaře, který je teď s maminou v nejbližším kontaktu. Může vzniknout několik komplikací od již zmiňované plicní embolie, až po otok mozku se ztrátou vědomí, to skutečně nejde vše jen tak suše vyjmenovat. Důležité je, že paliativní péče je v současnosti na takové úrovni, že pokud je Vaše maminka v péči mobilního hospice, tak veškeré komplikace a veškeré zhoršení stavu a obtíží bude Váš zdravotnický tým řešit tak, aby Vaše maminka netrpěla a aby i pro Vás, blízké pečující, bylo toto nesporně velmi těžké období, co nesnesitelnější.

Přeju Vám mnoho sil v doprovázení maminky až do poslední chvíle, ať je jakkoliv blízko a povede k ní jakákoliv cesta. Ať je pro Vás pro všechny co nejméně trnitá, přesto, že nebude ani trochu jednoduchá.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz