Pečujeme s otcem o bratra, jsem v hmotné nouzi. Když má 2. stupeň příspěvku, započítá se mi doba péče do důchodu?
Dobrý den
Bratr je mentálně postižený a žije s otcem který má starobní důchod. Bratr má vyřízeny příspěvek na péči 2 stupeň.
Já jsem vedena na UP a pobiram dávky hmotné nouze. Bydlím jinde než otec s bratrem , takže nejsme společně posuzování pro výpočet dávek. Když jsem uvedena jako pečující bude mi příspěvek počítán jako příjem. Pokud jsem správně pochopila zákon. Ale pokud se ó péči střídáme s otcem a příspěvek by byl rozdělen tak by se mi měla počítat částka jen kterou mi bratr dá za poskytnutou péči. Jak teda mám na sociálních dávkách doložit kolik jsem dostala aby se mi nepočítala celá částka příspěvku na péči. I když je péče na bratra teda i příspěvek ó finance se stará otec bratr nezvládá 6 zakl.zivotnich potřeb
Mobilitu, tělesnou hygienu, péči ó zdraví , stravování , osobní aktivity a péči ó domácnost ( kam patří i nakupování). To by mi musel taťka nebo bratr dát potvrzení příjmu , že mi dal 1500,- za péči ? To by mělo stačit? á bych jako hlavní pečující nemusela být vedena na UP a doba péče by se mi započítávala i do důchodu.? Moc děkuji za odpověď snad jsem to napsala srozumitelně :-)
Dobrý den, paní Evo,
píšete, že se podílíte na péči o svého bratra, který pobírá příspěvek na péči ve 2. stupni. Bratr žije s otcem, který se o něj především stará. Zároveň jste registrována na úřadu práce a pobíráte dávky v hmotné nouzi. Víte, že kdo pečuje o osobu blízkou, má nárok na to, aby stát za něj hradil zdravotní pojištění a zároveň se pečujícímu doba péče započítává do doby pojištění potřebné pro přiznání důchodu. Situace je ale složitější v tom, že se v péči střídáte dva. Potřebovala byste tedy vědět, jak kvůli pobírání dávky hmotné nouze doložit, že z příspěvku na péči dostáváte pouze určitou část a zda můžete být vedena jako pečující osoba bez registrace na úřadu práce.
Ohledně potvrzení pro účely dávky v hmotné nouzi je nejjistější zeptat se přímo na úřadu práce, kde Vám tuto dávku vyplácí a dohodnout se, jakou formu potvrzení potřebují. Pokud má bratr plnou způsobilost k právním úkonům, měl by toto potvrzení spíše napsat on, pokud má způsobilost omezenou, mohl by ho podepsat otec.
Co se týče registrace na úřadu práce, nevím, jak je posuzována situace, kdy je pečujících více. Dá se předpokládat, že status osoby pečující o osobu blízkou je vyhrazen pouze jednomu z pečujících a že je patrně určen hlavně těm, kteří pečují většinu doby. Doporučuji Vaši konkrétní situaci konzultovat s Call centrem ČSSZ.
Na webu ČSSZ je možné dočíst se další podrobnosti ohledně péče o osobu blízkou.
Je moc fajn, že se v péči o bratra takto střídáte. Přeji vše dobré Vám i bratrovi a otci.
Barbora Váchová