Otec je s herpetickou encefalitidou na JIP v kómatu. Jaký je správný postup léčby, nezanedbávají lékaři něco?
Dobrý den, jak vážně je onemocnění herpatickou encefalitidou? Můj otec touto nemoci onemocněl a jeho stav je velice vážný. Leží na infekční JIP v kómatu. Lékaři mu velikou naději nadávání. Zaráží mě, že mu nedělají žádné vyšetření mozku. Jaky je správný postup při léčení a nezanedbají lékaři něco?
Moc děkuji a přeji pěkný den
Pavlina
Ptáte se na závažnost onemocnění herpetická encefalitida, kterou onemocněl Váš otec. Lékaři Vám sdělili, že jeho stav je závažná a Vy máte pochybnosti o správnosti postupu lékařů.
Dobrý den, paní Pavlíno.
herpetická encefalitida je onemocnění, kdy se virus ze skupiny herpesvirů dostane do mozku a může ho těžce poškodit. Průběh onemocnění záleží na mnoha faktorech. Na celkovém stavu nemocného před propuknutím infekce a na délce působení viru na mozek před jeho objevením a zahájením účinné léčby. Herpesviry běžně způsobují celkem nezávažné infekce, zejména kůže a sliznic, jako opar či pásový opar. Ale u oslabených jedinců může doputovat až do mozku. Je pravda, že v nemalém procentu může virus způsobit až smrtelné poškození. Statistiky uvádějí 20% neúspěšnost léčby. Pokud se podaří zahájit léčbu do několika hodin od nákazy, je šance na vyléčení dobrá, ale může se stát, že se podaří nemocného zachránit, avšak s těžkými neurologickými následky.
V léčbě moc možností není, podávají se tzv. antivirotika nitrožilně a léky zabraňující otoku mozku, který infekci doprovází. Vyšetření mozku se provádí v rámci diagnostiky, tedy při procesu pátrání po příčině onemocnění, které není úplně jednoduché. Provádí se MRI – magnetická rezonance mozku, kde se dají rozpoznat známky herpetické infekce mozkové tkáně. Jiné zobrazovací metody toto onemocnění v časném stádiu nezachytí. Dále se provádí vyšetření mozkomíšního moku (lumbální punkce), kde se musí prokázat původce onemocnění, tedy DNA viru. Je to jediná definitivní metoda, která onemocnění potvrdí. Teprve poté je možno podat cílenou léčbu. Určité změny, které můžou dopomoct k diagnostice, pozorujeme i na EEG mozku, ale toto vyšetření pro potvrzení onemocnění, ani jeho průběh není zásadní.
Zda lékaři postupují v případě Vašeho otce správně, nemohu určit, protože netuším, co vše bylo provedeno a jakým způsobem léčí. Ale pokud léčbu zahájili, nezbývá než čekat, jak se jeho tělo a mozek s nemocí popere a v jakém rozsahu virus stačí mozek poškodit. Ke sledování průběhu proto není zapotřebí opakovaných vyšetření, funkce mozku se sledují podle klinického neurologického vyšetření, tedy podle projevů, kterých je Váš otec schopen a odpověď organismu na infekci se sleduje laboratorním vyšetřením krve.
Přeju Vám tedy mnoho sil a trpělivosti v této psychicky velmi vypjaté situaci. Pokud budete mít jakékoliv pochybnosti, ptejte se ošetřujících lékařů, je to nejlepší cesta, jak se dozvědět co se konkrétně u Vašeho tatínka odehrává.
S úctou
MUDr. Katarína Vlčková