Pečuji tři roky o manžela s rakovinou slinivky, nyní se stav horší. Kde hledat pomoc při péči doma?

Odpověď na dotaz ze dne 6. 8. 2017 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer,manžel má rakovinu slinivky-3.rokem.Před 3týdny došlo k zhoršení stavu-měl bolesti zad (od obvodní lékařky dostal náplasti Transec,potom bolesti ustoupily),jí velmi málo,pije cca 1000ml/den.Močí cca 2-3x D.Během dne je velmi zmatený,chvílemi dezorientovaný,protáčí oči "v sloup" večer většinou nemůže jít,ráno a dopoledne je stav lepší. Hodně se mu zhoršila motorika HK i chůze,často ho musím i krmit aby vůbec něco málo snědl,hodně spí.
Je nějaký lék na zmírnění těchto potíží? nebo jak mu pomoci tento stav udržet. Do nemocnice nebo Hospicu ho prozatím dávat nechci-alespon pokud budu doma zvládat,i když je to někdy opravdu náročné. Mám šanci toto doma vůbec zvládnout.Prosím kam se obrátit pro radu. Děkuji.

Pavla

Vašemu manželovi lékaři před 3 roky zjistili rakovinu slinivky, jeho stav se zhoršuje, nemá chuť k jídlu, slábne, je zmatený, hodně spí. Chtěla byste se o něho postarat doma a ptáte se, kdo Vám v tom může pomoci.

Vážená paní Pavlo,

nejlepší by bylo požádat o pomoc mobilní hospic, pokud ve Vašem okolí některý funguje, to jsou organizace zaměřené právě na pomoc takovým pacientům jako je Váš manžel a mohou zajistit nepřetržitou dostupnost zdravotnické pomoci i v domácím prostředí.

Pokud žádný mobilní hospic široko daleko není, požádala bych o pomoc praktickou lékařku. Ta se může na manžela přijet podívat a event. i napsat poukaz na pravidelné návštěvy zdravotních sestřiček některé z agentur domácí péče. Kromě opiátových náplastí, které již paní doktorka manželovi na bolest naordinovala, by Vám měla předepsat ještě nějaký rychle působící lék pro případ akutních bolestí (např. Sevredol) a event. i nějaký lék na zklidnění, pokud by se zmatenost stupňovala až do delirantního stavu.

Dále by bylo dobře se zeptat, zda je v okolí nějaká půjčovna zdravotních pomůcek, ty Vám také mohou výrazně usnadnit péči o manžela. Velkou pomocí by byla například polohovací postel s antidekubitální matrací, WC křeslo (tzv. gramofon), možná i chodítko.

To, že manžel slábne a nemá chuť k jídlu, je průvodním jevem postupující choroby a není dobré ho ani do jídla ani do fyzické aktivity, na kterou již nemá sílu, nutit. Rozumnější je jídlo pouze nabízet a nechat na něm, kolik toho může sníst, aby mu po jídle nebylo těžko a režim přizpůsobit jeho možnostem. I když bude většinu dne spát, nechala bych ho odpočívat tak, jak potřebuje.

Věřím, že jste ve velmi náročné situaci, je obdivuhodné, že se chcete o manžela postarat, jak to jen půjde, jistě je to pro něho to nejlepší řešení. Abyste to však mohla zvládnout a nezhroutit se přitom, je určitě dobré netáhnout vše sama, ale požádat o pomoc jak zdravotnickou (viz výše), tak i laickou. Zeptat se v širší rodině a mezi přáteli, zda by Vás někdo nemohl alespoň občas vystřídat, je možné si zaplatit i profesionální pečovatelky např. na pravidelnou pomoc s hygienou nebo na jiné úkony, které jsou fyzicky náročné. Abyste mohla o manžela pečovat, musíte se určitě postarat i o sebe, o pravidelné jídlo, odpočinek i o to, abyste si mohla s někým o svých starostech popovídat.

Přeji Vám i Vašemu manželovi, abyste tuto těžkou dobu spolu zvládli co nejlépe.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz