Babičce je 86 let a má rakovinu slinivky, což jí tajíme. Kolik má času a jak jí můžeme ulehčit zbývající čas?

Odpověď na dotaz ze dne 20. 6. 2017 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
moje babička má 86 let a právě jí byla diagnostikována rakovina slinivky.
Babička má cukrovku II. typu a léčí se na vysoký tlak. V poslední době ji otékaly nohy a také se jí zvětšilo břicho. Ztratila chuť k jídlu a myslím, že i k životu. Bolesti zatím nemá. Ráda bych se chtěla připravit na to, co nás čeká. Jak tato nemoc probíhá a kolik času může babička asi ještě mít před sebou? Babičce diagnózu tajíme. Co pro ni můžeme udělat a jak ji usnadnit zbytek života?
Děkuji za Vaši odpověď Petra Vavříková

Petra

Vaší babičce byla zjištěna rakovina slinivky a potřebujete informace, jak můžete být babičce oporou, co toto nemocnění obnáší, jak rychle probíhá. Rádi byste babičce zajistili co nejlepší kvalitu života, máte pocit, že ona sama chuť do života ztrácí.

Dobrý den, paní Petro.

Co se týká odhadu časové prognózy, mohu Vám jen obecně napsat, že většina pacientů s touto diagnózou umírá do jednoho roku. Záleží na možnostech léčby, které vycházejí z pokročilosti onemocnění a celkového stavu nemocného. Léčba karcinomu slinivky je velmi obtížná, chirurgické odstranění nádoru, které má nejlepší efekt na délku přežití, je možné jen v počátečním stádiu, kdy je nádor lokalizovaný a neprorůstá do okolních orgánů, ani nemetastázuje. Pokud není možné chirurgické odstranění, dá se rychlost postupu nádoru ovlivnit chemoterapií či radioterapií. Cílem však už není vyléčení, ale odklad zhoršení stavu a udržení co nejdelší doby kvalitního života. Což se daří maximálně o 1-2 měsíce oproti pacientům bez léčby. Proto je podmínkou této takzvané paliativní terapie, aby nemocnému nezpůsobovala větší potíže, než nemoc samotná.

Vy můžete babičce nejvíce pomoci, když k ní budete zcela otevření a upřímní. Zajištění fyzického komfortu a potlačení bolesti či jiných potíží je úkolem lékařů. Vaše role je však neméně důležitá. Je ale možná pouze v případě, když nebude mezi Vámi a babičkou žádná překážka, přes kterou k Vám nedolehne to, co skutečně potřebuje. Tou překážkou se může stát právě zatajování informací či předstírání a dávání falešných nadějí. Samozřejmě každý člověk je jiný a ne všichni si přejí znát o svém stavu pravdu. Ale naprostá většina nemocných pravdivé informace potřebuje, aby si mohli uspořádat svůj čas podle svých potřeb a hodnot. Pokud babička ještě není plně informována, bylo by jistě vhodné, zeptat jí, jestli si přeje vědět víc o své nemoci, o její závažnosti. Těžce nemocní lidé dokážou velmi dobře vycítit, že jim ubývají síly a moc jim pomůže, když rozumí tomu, proč. Nejistota a rozpor mezi tím, co cítí a tím, co jim je sdělováno, je tlačí do izolace a pocitu osamělosti. Je pro ně velmi těžké, když o svých pocitech a velmi často obavách či strachu nemají s kým mluvit. To se stává, když se rodina v dobré vůli snaží uchránit nemocného před pravdou a vyhýbají se tématům nevyléčitelnosti či blízké smrti, snaží se nemocného přesvědčovat, že se jeho stav zlepší a znovu se postaví na nohy, i když on cítí, že na to sílu nemá. Největší oporou pro Vaši babičku tedy bude, když jí budete pozorně naslouchat, pravdivě jí odpovídat na její otázky, vyslechnete její obavy a přání a hlavně budete respektovat to, co může, co dokáže, na co má sílu, ale i co již nezvládá a co ji vyčerpává. Je to mnoho drobností, kterými jí můžete velmi ulevit. Nebojte se i vy projevit smutek či starost zároveň s ujištěním, že společně toho unesete víc než každý zvlášť. Nebraňte se slzám jejím ani svým. Smutek k životu patří, obzvlášť k jeho konci. Někdo své těžkosti chce nést sám a nechce zatěžovat své blízké, pro někoho je ale velkou úlevou, když se může svěřit a své bolesti sdílet, aniž by musely být hned vyřešeny.

Takže, když se ptáte, jak vy můžete babičce usnadnit zbytek života, tak jedině upřímností, otevřeností, nasloucháním a respektováním jejích přání, pocitů, představ a možností. Pokud bude mít babička fyzické potíže, budete se muset obrátit na lékaře. Kdyby si přála péči v nemocnici, tak se můžete obrátit na některý z lůžkových hospiců. Pokud by si babička přála být doma a bylo by ve vašich silách ji poskytnout potřebné podmínky, tak se můžete obrátit na mobilní hospic ve vašem regionu. Zdravotní tým se postará o léčbu příznaků 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, sociální tým Vám poradí na jaké dávky či jakou pomoc máte nárok, psycholog či terapeut může pomoct vám i babičce, jak situaci nést a nevyčerpat se a pokud by babička nebo někdo z rodiny potřeboval duchovní péči, i ta je v hospicích dostupná.

Držím vám moc palce, ať máte dost sil být pro babičku oporou a vy sami se nevyčerpáte.

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz