Mamince se vrátila rakovina, má metastázy v kostech a velké bolesti. Má naději na vyléčení? Co dělat s bolestmi?
Dobrý den.Mamince zjistili nádor na játrech, nasazena chemoterapie a pak operace, kdy se nádor úspěšně odstranil. Vše bylo bez komplikací měla být zdravá .Ale po půl roce upadla na ruku a ta ji bolela ,přisuzovali jsme to pádu. Jenomže ruka se po měsíci při silnějším tlaku zlomila,následovala operace a šrouby do paže .Měla stále bolesti nikdo s ní nic nedělal až když po třech měsících se sama zeptala jestli tam nemá nádor, se rozjela série vyšetření a zjištěna metastaze v paži a
Pod lopatkou,nějaká menší ještě na obratli. Maminka ma hrozné ale opravdu hrozné bolesti .Podstoupila 12 ozařování ale ani týden po skončení léčby se to nelepsi. Naplasti neulevuji a vyšší dávka jí dělá zle od žaludku. Ještě ji čekají nějaké injekce na kosti .Ale musí podstoupit vyšetření u stomatologa.Jaka je prognóza, u tohoto onemocnění, víme že se neuzdravi.Jsme z toho vyčerpání jak se trápí bolestmi. A po takové naději že byla už zdravá, všechno bylo odstraněno a teď tak rychlí návrat v podobě metastaz kostí.Má ještě nějakou naději. Je jí 70 let.A co ty bolesti? Dá se jí nějak ulevit.Děkuji za odpověď
.
Vaše maminka byla léčena pro nádor na játrech, podstoupila chemoterapii, operaci, zdálo se, že je vše v pořádku, ale nyní má metastázy v kostech a trápí ji velké bolesti. Ptáte se, jaká je prognóza a zda se dá ulevit od bolestí.
Milá Markéto,
jak sama píšete, máte již informaci, že maminka se z rakoviny neuzdraví. To je bohužel pravda, ozařování může zmenšit ložiska v kostech, zpomalit další progresi a zmírnit bolesti, ale v případě mnohočetného rozsevu nádoru nedokáže již nemocného vyléčit. Efekt ozařování se ale někdy projeví až za 2-3 týdny. Rozhodně to však neznamená, že by se měla maminka trápit v bolestech a čekat, že za 2 týdny třeba bude líp. Bolesti by se měly určitě řešit hned.
Zkuste se spojit s ošetřujícím onkologem a poprosit ho, zda by nemohl medikaci mamince upravit. Pokud současná léčba bolesti není dostatečná, je možné dávku opiátové náplasti postupně navyšovat, když se to dělá pozvolna, většinou se nevolnost ani neobjevuje a pokud ano, tak jen přechodně a lze toto období zvládnout s pomocí léků proti zvracení. Kromě náplastí, které fungují dlouhodobě, by měla mít maminka k dispozici i nějaký rychle působící lék, který by mohla použít, když se bolest rozbouří. My nejčastěji předepisujeme Sevredol, což je morfin v tabletách, ale jsou i další možnosti například fentanyl v různých formách.
Opiáty lze zkombinovat i s dalšími léky na bolest jako jsou například kortikoidy, bisfosfonáty (to budou nejspíše ty injekce na kosti, o kterých se zmiňujete) nebo některá antidepresiva. Vždy existuje možnost, co ještě přidat, abychom bolesti dostatečně tlumili. Asi se nepodaří dosáhnout toho, aby se bolesti neobjevovaly vůbec, ale měly by být pouze mírné, snesitelné a maminka by měla mít k dispozici lék, který jí spolehlivě zabere, když bolest překročí tuto hranici.
Rozhodně není správné maminku nechat trpět. Pokud byste u ošetřujícího onkologa neuspěla, můžete se zkusit obrátit i na maminčina praktického lékaře, v některých větších nemocnicích existují i specializovaná centra pro léčbu bolesti, je možno požádat o pomoc např. i mobilní hospic, jestli ve Vašem okolí nějaký je.
Určitě se nenechte odbýt. I když lékaři nemohou maminku vyléčit, od bolesti jí ulevit možné je. Přeji Vám i Vaší mamince vše dobré a pevně doufám, že se dočkáte ze strany zdravotníků pomoci, kterou potřebujete.
S úctou
MUDr. Kateřina Menčíková