Jsem po operaci karcinomu rektosigmoidea a metastázy. Onkoložka navrhla paliativní chemoterapii. Uzdravím se?
Dobrý den, mám karcinom rektosigmoidea, po operaci, bez následných chemoterapií nebo ozářek. Cca po půl roce jsme si našel bouli v operační ráně, nyní po roce byla odstraněna jako metastáza, velikost 7 cm. Po operaci dg. upravena ještě na karcinom peritoea. Navržena paliativní chemoterapie (3 x) a pokud bude nutné, tak ozáření metastázy v oblasti sakra. Co to znamená? Uzdravím se? Onkoložka mi řekla, že možná chemoterapie zabere a ozařování nebude ani nutné. Cítím se nyní skvěle, nemám žádné bolesti, nehubnu. A ještě nerozumím, co znamená ascites? Onkoložka mi řekla, abych si hlídal objem břicha kvůli ascites???
Jste po operaci konečníku pro karcinom rektosigmoidea (zhoubný nádor konečníku a koncové části tlustého střeva). Dále jste po operačním odstranění metastázy v jizvě po operaci, s upřesněním diagnózy na karcinom peritonea (obal dutiny břišní, který kryje vnitřní orgány a nachází se těsně pod břišní stěnou). Máte naplánovanou paliativní chemoterapii. Ptáte se, co je to ascites a zda se uzdravíte.
Dobrý den, pane Milane,
začnu ascitem, protože na tuto otázku je jasná jednoznačná odpověď. Ascites je hromadění tekutiny v břišní dutině, tedy tzv. „voda v břiše“. Velmi často k ascitu dochází právě při nádorovém onemocnění nitrobřišních orgánů, zejména pokud je postiženo peritoneum. Možná máte za úkol měřit si obvod břicha, tak se totiž dá jednoduše pozorovat, jestli se tekutina v břiše tvoří a jak rychle. Pokud se v břiše nahromadí a způsobuje diskomfort (např. velký pocit tlaku v břiše nebo těžký dech), provádí se punkce, kdy se zavede jehla do vhodného místa tam, kde je tekutiny nejvíce a hadičkou se vypustí, aby vám zvětšený objem břicha nečinil potíže. Je to nebolestivý a velmi ulevující výkon.
Co se týká vaší otázky, zda se uzdravíte, na to nemám jednoznačnou odpověď. Nemám totiž dostatek informací na to, abych Vám mohla říci tak zásadní informaci. Na to se budete muset zeptat přímo Vaší onkoložky. Lékaři si někdy sami nemusí být jisti, zda si pacienti přejí být plně informování o tom, co se bude dít a jak vše může dopadnout, jaké mají vyhlídky a šance. Pokud dáte jasně najevo, že pravdivé informace skutečně chcete a potřebujete, podpoříte paní doktorku k tomu, aby nemusela mít obavy Vám vše vysvětlit. Obecně však patří nádory peritonea k méně příznivým a paliativní chemoterapie zpravidla slouží ke zpomalení šíření nádoru a zachování co nejdelší možné dobré kvality života. Je to však jen pojem z lékařské zprávy, předpokládám, proto se neváhejte ptát Vaší paní doktorky a chtějte srozumitelné odpovědi.
Přeji Vám mnoho sil v léčbě i komunikaci s lékaři.
S pozdravem
MUDr. Katarína Vlčková