Strýc má rakovinu plic, léčit se nebude. Kolik měsíců mu zbývá?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 3. 2017 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer,
mám dotaz ohledně mého nemocného strýce. Má rakovinu plic. Chtěla bych se zeptat, kolik měsíců mu zbývá. Léčit se nechce, prášky na srdce ani na tlak nebere. Měl jít na operaci srdce a plic, ale nešel. Je mu 72 let. Občas padá do bezvědomí - dostává kreče do rukou, bílej jak stěna, nevnímá, nemůže popadnout dech, pak si odkašle a zas je to dobrý, ale jak dlouho ještě. Jeho strava je nepravidelná, jeden den se nají pořádně, pak 2 dny nejí, nemá moc chuť k jídlu. Je pohublý, zlej. Je to kuřák a vzdát se cigaret nechce, kouří jednu za druhou. Poslední dobou si stěžuje, že ho bolí nohy, ať je jaký počasí. Kašel má takový tuberácký. Na levém prsu má nateklou bouli. Tuten týden když kašle tak se chytá za hruď, možná ho to bolí, nevím, on nám nic neřekne. Jen nám říká že mu je to jedno, všechno je mu jedno. A ještě podstatnou věc jsem zapomněla říct vykašlává hlen s krví. Nevypadá to dobře, ale léčit se nechce, je to starý člověk, doktory nemá v lásce, v nemocnici by nevydržel. Pevně věřím, že mi poradítě. Děkuji za každou odpověď. S pozdravem Petra

Petra

Vážená Petro,

Váš strýc je velmi vážně nemocen, má nádorové onemocnění plic, odmítá jakoukoli léčbu, návštěvu lékaře a rozhodně nechce do nemocnice. Ptáte se, kolik měsíců mu zbývá.

Váš strýc je nepochybně člověk, který přesně ví, co chce a co nechce, má svou hlavu. Myslím si, že to důležité pro Vás je vědět, že je to sám strýc, který rozhoduje o tom, co se s ním má dít dále. Je jistě těžké toto respektovat a zároveň nemít zbytečný pocit viny za věci, které nemůžete změnit ani ovlivnit.

Bohužel jen těžko mohu odhadovat čas, který před strýcem leží, protože neznám podrobnosti  — na základě Vašeho popisu ale může jít nejvýše o pár měsíců, spíše ale o týdny. Asi by lékaře nepřekvapilo ani náhlé úmrtí během pár dnů. Nádor plic může mít různé komplikace — infekce, ucpání průdušek, prorůstání do jiných orgánů, vzdálené šíření (metastázy), rozvrat vnitřního prostředí a další. Hubnutí, opakované stavy dušnosti, nechutenství — to vše jsou příznaky pokročilého onemocnění.

Je pravděpodobné, že protinádorová léčba by strýci nepřinesla podstatné prodloužení života a opakovaný pobyt v nemocnici by spíše přispěl k jeho nepohodlí a zvýšil míru jeho utrpení. Jestli potřebuje kouřit a kouření se odmítá vzdát, patrně to v tuto chvíli již nebude mít žádný větší vliv na průběh jeho nemoci. Možná byste se mohli strýce vyptat, co přesně by si přál a nepřál s tím, že je tahle informace pro vás důležitá. Kdyby se jeho stav zhoršil, potřebujete vědět, zda si přeje péči doma, v nemocnici nebo v lůžkovém hospici.

Mobilní hospice — tedy organizace, které pomáhají zajistit péči v domácím prostředí i lůžkové hospice jsou zaměřeny právě na co možná největší pohodlí nemocných, zdravotníci i ostatní pracovníci hospiců se soustředí na léčbu bolesti, dušnosti a dalších projevů pokročilého onemocnění a zároveň velmi respektují hodnoty, zvyky a potřeby nemocných (včetně třeba kouření). Možná by pomoc takových odborníků mohla strýci i vám ulevit. Píšete, že vám nic neřekne — možná je to strach, že ho “necháte někam odvézt” když mu není dobře — ujištění, že budete (pokud to bude ve vašich možnostech) respektovat jeho přání může být důležité pro Vás i pro strýce.
Pokud byste uvažovali o péči hospice, výše najdete odkazy na seznamy hospiců podle typu a místa bydliště.

Je zřejmé, že situace vůbec není lehká, přesto je dobře, že má strýc vedle sebe blízké, kterým není jeho osud lhostejný.

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz