Maminka je v penzionu pro seniory, pobírá příspěvek na péči. Jsem vedená jako pečující osoba, peníze však nedostávám. Přesto mi nevyplatí příspěvek na bydlení. Co mohu dělat?
Dobrý den ,potřebovala bych poradit co mám dělat:Mám matku která pobírá invalidní důchod ,je zbavena svéprávnosti a má 2.stupen závislosti na péči .Od roku 97 jí dělala opatrovníka její matka ,tedy má babička,až do března 2016.Přibližně v tomto měsíci bylo rozhodnuto o jiném opatrovníkovi z důvodu časté hospitalizace babičky ročník 1930 ,užívaly obecní byt a matka zůstávala sama v bytě.Dojížděla jsem za ní několikrát týdně zajištovat její potřeby pak jsem ji také měla u sebe asi 3 měsíce mám malý byt jsem bez práce a mám malé dítě 5 let. když se její matka vrátila z nemocnice šla zpátky do jejich bytu. Navštívila je pracovnice od soudu a také sociální pracovnice . Opatrovníkem se stalo město tedy starosta,mě jako dceři opatrovnictví nepřiznali,ale žádali o příspěvek na péči.Chodila jsem z matkou po doktorech i babičce jsem ze vším pomáhala ,tak jsem byla podepsaná na žádosti jako pečující osoba . Zhruba po měsíci od žádosti pomohlo město dostat je do penzionu pro seniory.Od té doby nemusím chodit po lékařích mají tam služby ale stále jim občas vyperu a navařím ,nebo nakoupím.Inv.důchod mé matky chodí na konto které bylo vytvořeno panem starostou .Ten je oprávněný zacházet z jejíma financema,jelikož jsou od tohoto města 15 km tak pan starosta asi 2 krát za měsíc dojíždí za sociální pracovnicí které necháva peníze pro postiženou matku. O platby v penzionu se dělí matka z babičkou. Matce byl přiznan příspěvek na péči ve výši 4300 kč .Dávka se vyplatila zpětně od května do ted bylo posláno 34000 .JÁ chodím na úřad každý měsíc dokládat mé výdaje za bydlení .Tam mi slečna až ted v prosinci oznámila že jsem pečující osobou trochu jsem nechápala když to nebylo nikde hlášeno a nic jsem za to nepobírala.A tak jsem dostala potvrzení ted v prosinci že jsem pečující osobou , rozjela jsem se za panem starostou a tam jsem se taky nic nedozvěděla.Ofotil si mé potvrzení a řekl mi že se musí poradit . CHtěla jsem po něm jen papír že od něj nic nepobírám, nevěděl zda mi ho může vystavit. tak nevím také kam se obrátit.prosím mohli by jste mi poradit?Slečna na mém úřadě mi oznámila že mi prosinec nepošle dávku a tím nezaplatím nájem,ale asi né moji vinou ani nevím jestli paní v penzionu má plnou moc rozhodovat kolik peněz dá mé matce platí se stoho jedna porce obědů denně z které jí obě dvě když to rozdělím na půl tak je to asi 900 kč na jednu.Když chce nějaké peníze na oblečení pracovnice donese ale dokládají se účtenky kapesné neni nikde psáno ale myslim že babička hradí nákupy více než má matka prosím o vysvětlení co mám dělat . PŘEDEM
DĚKUJI
VĚRA. N.
Píšete nám o situaci ve Vaší rodině. Vaše matka s babičkou jsou v tuto chvíli v penzionu pro seniory, starosta obce je opatrovníkem Vaší maminky, zatímco vy jste vedena jako pečující osoba, z toho důvodu Vám byla v tomto měsíci zamítnuta dávka příspěvek na bydlení. Dále Vám není jasné hospodaření s penězi v penzionu.
Vážená paní Věro,
z Vašeho dotazu cítím, že situace je pro Vás skutečně náročná. Dovedu si představit komplikace, které Vám způsobuje nepřiznání příspěvku na bydlení, a pokusím se odpovědět na Vaše otázky.
Píšete, že Vaší matce byl přiznán příspěvek na péči. Tato dávka náleží přímo osobě, která kvůli svému zdravotnímu stavu potřebuje pomoc jiné osoby. Právě z příspěvku na péči by měla být tato pomoc zaplacena a to ať už v rámci rodiny (peníze dostane rodinný příslušník, který pečuje) nebo třeba v instituci, kdy příspěvek náleží organizaci, která pomoc zajišťuje. Pokud je osoba, o kterou je pečováno, zbavena svéprávnosti a nemůže sama nakládat s financemi, stává se příjemcem opatrovník, nebo pečující osoba dle domluvy. Je pravda, že oficiálně uvedená pečující osoba a příjemce peněz nemusí být jeden člověk. Pokud byste o svou matku pečovala doma a starosta by byl příjemcem příspěvku místo matky jakožto její opatrovník, měl by správně příspěvek nebo jeho část vyplácet Vám. Je-li Vaše matka v tuto chvíli v penzionu pro seniory, kde jí jsou poskytovány pečovatelské služby, připadne příspěvek na péči penzionu.
Pochopila jsem, že pracovnice úřadu práce Vám zamítla dávku, protože se domnívá, že máte příjem z příspěvku na péči Vaší matky, a pro Vás bylo komplikované dokázat, že tomu tak není. Doporučila bych Vám v této situaci znovu navštívit Úřad práce – oddělení příspěvku na péči a odtamtud získat potvrzení o příjemci příspěvku. Další možností by mohlo být získání potvrzení od penzionu, kde jsou matka s babičkou ubytované, že příspěvek na péči za tento měsíc připadl penzionu. Pracovníci úřadu by měli zhodnotit skutečný stav věci. Pokud se tak neděje, máte možnost obrátit se na vedoucí na příslušném oddělení.
Dále se ptáte na hospodaření s penězi v penzionu. Nevím přesně, v jakém typu služby se Vaše matka s babičkou nacházejí, napíši Vám proto spíše obecné informace. Sociální pracovnice z penzionu by Vám potom měla vysvětlit, jaká jsou přesná pravidla pro hospodaření v jejich zařízení.
Senioři běžně platí ubytování a stravu v zařízeních sociální péče ze svého důchodu, popřípadě invalidního důchodu. Je zde pravidlo, že alespoň 15% z důchodu musí každému zůstat pro jeho potřebu (jako kapesné). Příspěvek na péči si zařízení může nárokovat celý. Je-li Vaše matka soudem omezena v nakládání s penězi, je možné, že i s těmito 15% procenty bude nakládat opatrovník. Záleží na míře omezení, kterou stanovil soud. Je poměrně běžně, že i lidem s vážnými duševními problémy se malá částka jako kapesné nechává.
Z toho, co jste nám napsala, vidím, že Vaše situace je poměrně složitá. V případě, že se brzy uspokojivě nevyřeší, bych Vám doporučila, obrátit se telefonicky nebo osobně na některou občanskou poradnu. Poskytují pomoc zdarma a mají možnost podívat se na každou věc více do hloubky.
Přeji Vám hodně sil a klidné svátky.
S pozdravem
Jitka Řeháčková