Babička je v nemocnici se zápalem plic v umělém spánku se špatným srdcem a ledvinami. Jak to půjde dál?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 8. 2016 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat mám babičku v nemocnici na aru... Dostala zápal plic. Je v umělém spánku a má špatně srdíčko a ledviny už ji dělali i dializu... Já jsem se chtěla zeptat jak to bude probíhat a jaká je pravděpodobnost, že to přežije. Předem moc děkuji za odpověď

Lucie

Dobrý den, paní Lucie,

zdravotní stav Vaší babičky, tak jak ho popisujete, je jistě závažný a může jí hrozit ohrožení života, protože organismus je v takovém stavu velmi křehký a zranitelný. Jak konkrétně je ohrožena Vaše babička a jak bude přesně další léčba probíhat, Vám mohu napsat jen velmi obecně, protože průběh i případné riziko úmrtí záleží na mnoha okolnostech, které zná její ošetřující lékař a léčbu jim přizpůsobuje (například předchozí choroby, stav výživy, věk, léky a mnoho jiných).

Obecně léčba takových nemocí na oddělení ARO probíhá následovně: nejdůležitější většinou je, zda se podaří v těle potlačit infekci (zápal plic) – podávají se antibiotika a jiné léky, které mají za úkol potlačit chorobné mikroorganismy. Umělý spánek, léky na podporu srdeční činnosti a dialýza jsou postupy, které pomáhají udržet chod organismu a také pomáhají tělu zvládnout infekci. Pokud se podaří zahnat zánět na ústup, tak poté záleží na tom, zda ostatní orgány (srdce, plíce, ledviny apod.) nejsou infekcí příliš poškozené a mohou se postupně vrátit k normální funkci. Poté se pravidelně a pečlivě sleduje stav pacienta a zkouší se snižovat intenzita léčby (snižuje se počet dialýz, pacient se postupně probouzí z umělého spánku, začíná jíst a podobně). Poté následuje období dlouhé rekonvalescence, protože je to velmi náročný a vysilující stav.

Nebezpečím u takových nemocí je, že každé drobné zhoršení stavu může narušit křehkou rovnováhu organismu a stav zvrátit a případně být pro pacienta i smrtelnou komplikací, je tedy potřeba pravidelně sledovat a zvažovat, co je pro pacienta v tuto chvíli důležité.

Nejvíce informací Vám může podat ošetřující lékař, určitě neváhejte a poproste o podání informací i o tom, jaký očekávají u Vaší babičky vývoj nemoci.
I když je babička v umělém spánku, nebojte se být jí nablízku, hovořte na ní, držte ji za ruku nebo se k ní jen posaďte. Lidská blízkost je oporou i pro pacienty v takto vážném stavu, nebojte se být s ní.

Přeji Vám hodně sil a dostatek informací

S úctou a pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz