Jaké jsou možnosti zařazení do studie při léčbě malobuněčného karcinomu plic? Je šance na uzdravení?
Dobrý den,
mám velikou prosbu, byl u mě diagnostikován malobuněčný karcinom plic, dg.C34 , staging T4N1M0, LD, vel. 40x35x32 mm. V současné době se léčím ve FN v Hradci králové a mám za sebou druhou chemoterapii Etoposid + Carboplatina a ve čtvrtek první ozařování.
Dočetl jsem se, že probíhá otevřená, randomizovaná studie fáze III hodnotící nivolumab a chemoterapii u pacientů s recidivujícím malobuněčným karcinomem plic, kteří podstoupili v první linii léčbu chemoterapií na bázi platiny.
Chtěl jsem se zeptat zda je možné se do této studie dostat v případě, že dojde k recidivě po ukončení standartní léčby a zda jsou už známé výsledky této studie. Je mi 55 let jsem bohužel bývalý kuřák ( přestal jsem před 5 lety), jsem v dobré kondici, chodím do práce a na umírání se ještě necítím. Je vůbec nějaká šance na uzdravení ?
Děkuji za odpověď ať bude jakákoliv a s pozdravem
Píšete, že u Vás byl diagnostikován malobuněčný karcinom plic, v současné době podstupujete chemoterapii a ozařování. Dozvěděl jste se o probíhající studii u pacientů s recidivujícím karcinomem tohoto typu. Zajímá Vás, zda byste v případě recidivy mohl být do této studie zařazen, případně jakou máte šanci na uzdravení.
Vážený pane Machu,
nejsem onkolog, tedy nemám znalosti o nově probíhajících studiových léčbách. Rozhodně ale neváhejte a s tímto dotazem se obraťte na svého ošetřujícího onkologa. Chápu, že máte obavy z toho, jak bude nádor na léčbu reagovat, co Vás v budoucnu čeká a nač se připravovat.
Rád byste také věděl, jestli je vůbec nějaká šance na uzdravení. Pochopitelně existují statistiky, které dokáží číselně vyjádřit různé křivky přežívání. Potíž je, že jde o statistické údaje, ale každý jednotlivý pacient je jedinečný. Opět bych Vám doporučila, pokud byste skutečně rád znal prognózu, zeptat se Vašeho ošetřujícího onkologa — on zná přesně průběh Vaší nemoci, reakci na dosavadní léčbu a podrobnosti z provedených vyšetření. Někdy je důležité si s lékaři vyjasnit, jaké jsou cíle léčby — zda úplné vyléčení, nebo spíše prodloužení života, zpomalení růstu nádoru a léčba příznaků.
Ze statistik vyplývá, že u tohoto typu nádoru, kde nebylo prokázáno šíření mimo polovinu postižené plíce, je šance na uzdravení. Čísla říkají, že asi 15% až 25% pacientů s tímto typem a rozsahem nádoru přežije 5 let. Jen opakuji, že jde o čísla a průběh u konkrétního nemocného se může velmi lišit.
Přeji Vám hodně sil.
MUDr. Irena Závadová