Manželce před pěti lety diagnostikovali nádor prsu, je po oboustranné mastektomii, po ozařování i chemoterapii. Má výpotek na plicích, hubne, pro bolest je hospitalizována. Je naděje na zlepšení?

Odpověď na dotaz ze dne 25. 3. 2016 zobrazit původní dotaz

Dobry den , manzelce pred 5ti lety (tehdy 28let a 1rocny syn ) byl diagnozovan nador na prsu s oznacenim T2N0M0 . Po chemoterapii a oboustranne mastekomii se po 2 letech objevilo 5 lozisek velikosti 2-6mm na obou plicich . Byla opet zvolena chemoterapie a po cca 1 roce kdy se loziska zmensili doslo k ozareni v ostrave ( cyberknife) . To bylo v unoru 2015 a po 5 ti mesicich bylo kontrolni CT s vysledkem CR (complet remision ) . Manzelka byla stastna ( celych 5 let se snazila jist a zit zdrave - zmena stravy a napoju atd atd ) ze tech 5let prineslo nejake ovoce ovsem radost netrvala dlouho nebot v listopadu byla hospitalizovana kvuli dusnosti a nalezu vypotku ktery byl pozitivni na nadorove bunky , byla zapocata opet chemoterapie , ovsem manzelka zacala hubnout ( argument ze onko pacienti hubnou , oponoval jsem ze drive nehubla ) pak zacala mit problem s dobou chemo tak byla zmenena na tydenni a kratsi doba kapani , mezitim onemocnel syn s nejakou virozou a asi 2 dni po nem ( uz byl u babicky aby manzelku nenakazil ) zacala kaslat manzelka . Kasel ji provazi nyni cca 1.5 mesice a zacal se doplnovat vykaslavanim ridkeho hlenu nebo hustsi vody , diky kasli se pres noc nevyspi ,zacala odmitat stravu ( drive aspon neco snedla ale nyni tak pulku rohliku denne ) tim se zrychlilo hubnuti a diky kasli a mozna ubytku vahy se zacali dostavovat bolesti postizene leve strany , kdy behem cca 3 tydnu jsme byli nuceny prejit z analgetik na silne opiody a bolest se utlumi pouze za pouziti leku na prulomovou bolest . Cca 14dni zpet ma zmenenou lecbu nebot by bylo pri castem kaslani riziko poskozeni zily pri zavedene infuzi , tak dostala chemoterapii v praskach konkretne navelbin . Nyni me manzelka pozadala jestli bych ji nedovezl do nemocnice aby ji "neco " pichli bud aby se ji ulevilo nebo ze by se nechala hospitalizovat ale rovnou mi rekla ze tam umre ( jeji babicka (83let) zemrela v unoru taktez na rakovinu ( diagnozovana v pulce ledna ) kdyz vidi jak to dopadlo s babickou . Snazim se ji podporovat ze sice to bylo s babickou smutne ale ze mela uz svuj vek ale ze ona ma 33let coz neni vek na umirani . Uz je hodne slaba a pohubla -zavrela se do sebe a odmita jakekoliv navstevy pribuznych a znamych . Jeji stryc bojuje s rakovinou cca 6let , ma tez metastaze v kostech plicich a na hlave , ma bolesti ale snazi se chodit mezi lidi aby na to nemyslel , ale manzelka je v tomto opak i kdyz ji davam stryce jako priklad . Vim ze v teto fazi muze mit kazde chybne rozhodnuti fatalni nasledky ale taktez nic nedelani muze dopadnout spatne . Pri rozhovorech s lekarkou mi na otazku prognoz odpovi ze jsme na zacatku ale ze to neni dobre . Nicmene stale si rikam pokud dostava nejakou lecbu tak nadeje jsou ale mam strach ze nez na nador tak se muze zdr. stav zhorsit treba prave kvuli odmitani stravy nebo selhani nektereho organu z duvodu brani prasku . Vim ze v teto fazi se tezko radi ale stale doufam ze nejaka jiskricka nadeje existuje a ze se jeji stav zlepsi .

mili

Vaší manželce lékaři před 5 lety diagnostikovali karcinom prsu, je po oboustranné mastektomii, po ozáření plicních ložisek, je léčena chemoterapií, ale v poslední době se jí nedaří dobře, objevil se výpotek na plicích, nemocná hubne, trápí ji kašel a bolesti a pro tyto obtíže byla nyní hospitalizována. Ptáte se, zda je nějaká naděje, že se její stav zlepší.

Dobrý den.

Pokud máte na mysli naději na uzdravení, tak ta je bohužel za okolností, které popisujete, velmi malá. Když ale přijmeme jako zlepšení i úlevu od symptomů, které Vaší paní trápí (bolesti, dušnost, kašel), tak tato naděje je myslím reálná a lékaři v nemocnici jistě udělají vše pro to, aby toho dosáhli. Ať už nastavením medikace, event. punkcí výpotku či dalšími postupy, bude-li třeba.
Hubnutí je v této situaci opravdu spíše důsledkem než příčinou progrese nemoci a není moc dobré ani smysluplné pacienta do jídla nutit. Spíše se osvědčuje hledat to, co mu přeci jen, alespoň trochu chutná a nechat na nemocném, kolik toho může sníst, aby mu po jídle nebylo těžko. Často je to spíš něco studeného, co dobře sklouzne do krku a osvěží (jogurt, ovocná přesnídávka, pudink, zmrzlina) než klasické jídlo. Také nápoje mohou být dobrým zdrojem energie (koktejly, Cola, pivo). Vyrábějí se i speciální výživné nápoje a pudinky (Nutridrink, Fresubin apod.), která mají v malém objemu obsaženo hodně bílkovin a dalších látek, nemusejí však každému chutnat. Vyrábějí se však v různých variantách a příchutích, takže je dobře to alespoň vyzkoušet. Určitě bych za této situace netrvala na zdravé výživě, ale řídila bych se tím, co Vaší ženě nejvíc chutná a po čem jí není špatně.
Také v tom, jak chce trávit den, zda přijímat či nepřijímat návštěvy a o čem si s nimi povídat, i tady je dobře vyhovět potřebě nemocného. Je úplně pochopitelné, že když není člověku dobře, nemá náladu na společnost a nemá třeba ani sílu na konverzaci. Je poměrně časté, že nemocný potřebuje hodně odpočívat nejen v noci, ale i během dne a že ho návštěvy mohou spíš unavovat než těšit. Tyto potřeby a přání je myslím správné respektovat a zařídit, aby chodila opravdu jen nejbližší rodina a ne mnoho návštěv v jeden den. A pokud Vaše paní chce mluvit o tom, že se cítí špatně a právě třeba i o umírání, je dobře ji vyslechnout aniž bychom se snažili jí její pocity a myšlenky rozmlouvat, i když úplně rozumím tomu, že se Vám to poslouchá strašně těžce. Je však důležité, aby věděla, se Vám může se vším svěřit, že jí vyslechnete a pochopíte, zkrátka že jste na to dva, že nezůstane se svými pocity a trápením sama. Je však jasné, že i na Vás je toho nyní moc a možná víc než se dá unést a zvládnout. Asi by šlo požádat o pomoc třeba nemocničního psychologa nebo kaplana. Zkuste se zeptat, zda ve Vaší nemocnici je někdo takový, kdo by mohl podpořit Vaši paní i Vás.
Myslím na Vás, Vaši ženu i malého synka a přeji Vám, abyste spolu vše zvládli, co nejlépe.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz