Jak pomoci sestře ve vigilním komatu?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 1. 2010 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, tímto se na Vás obracím s velkou prosbou o pomoc při vysvětlení a zároveň i radou.
Moje sestra, 26 let prodělala srdeční infarkt, 5 dní poté zástavu srdce, po resuscitaci zůstala, jak říkají lékaři ve vigilním komatu.
Ale moje sestra, hýbe končetinami, reaguje na pohlazení, na dotyk, třeba jen zašklebením, nebo jakoby chtěla plakat....vždy když k ní přijdeme, dokáže se na nás koukat i nějakou dobu, kouká do očí, ano kouká i po místnosti, ale když na ni promluvíme, kolikrát se do nás zahledí. Je v křečích, sevřené silně pěsti.

Je tohle vidilní koma, jak ji můžeme pomoci, co vnímá? rozumí nám?
Prosím a děkuji zároven za Vaši brzkou odpověd.

Tereza Viktorinova

Ptáte se, jak pomoci sestře ve vigilním komatu.

Dobrý den,

věřím, že tato situace je pro Vás velmi bolestná. I nemocný ve vigilním komatu může pohybovat svými končetinami, může vydávat zvuky, reagovat na bolest například zrychlením tepu a dechu apod. Je velmi důležité v tomto ohledu spolupracovat s ošetřujícím personálem, komunikovat s lékařem, ptát se na možnost, jak na nemocného působit — doteky, tónem hlasu, obrázky či fotografiemi apod. Věk, tíže postižení a charakter péče do budoucna rozhodují o šanci na zlepšení. Velmi důležitá je výživa a snaha o aktivizaci, je-li toho nemocný schopen (například i posazení do křesla).

V tomto všem rodina může být velmi užitečná, je ale třeba pracovat s emocemi a nepropadat beznaději. Vždy lze totiž udělat něco pro to, aby se Váš blízký cítil lépe.

Znovu tedy opakuji — buďte prosím v kontaktu s personálem, klaďte klidně a nekonfliktně otázky a snažte se spolupracovat.

Přeji sílu a také trochu štěstí.

V úctě

Ladislav Kabelka

Dotaz zodpovídá

MUDr. Ladislav Kabelka, PhD.

lékař

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz