Moje maminka s rakovinou plic podstoupila náročnou léčbu, která byla pro komplikace ukončena. Lze nemoc nějak zpomalit?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 2. 2016 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Měla bych dotaz ohledně maminky. Bojovala s rakovinou plic,vše bylo na dobře cestě,nádor šel odoperovat,následovaly chemoterapie,první,druhá a po druhé začali velke komplikace,nasazené antibiotika na zánět druhé plíce, vykaslavani krev,náhle kolaps a převoz do nemocnice. Zhubla 20kg za 2měsíce. Vředy v ústech a bolesti zad. Doktor stanovil metastazy,ma i na zádech velke boule.a maminku propustily domu,ze by uz dalsi léčení ani chemoterapii nezvládla. Proto se chci zeptat to opravdu uz neni žádná šance jak ji pomoct,jak to oddálit. Táta se bojí ze peci doma nezvladne a ze si něco udela,ze bez mamky žít nebude. Nechce ji to ani říct,ptz.Si mamka myslí ze když něco málo přiveze bude možnost dalšího léčení. Ja sama zkoncim v práci abych jim mohla pomoct i když sem sama s dvema dětmi,ale moc bych si přála aby na tom byla aspoň malinko lépe i ppsychicky. Nevíme jak dlouho tu ještě muze byt,nikdo nám vlastně nic neřekl. Mamce je 56 a je to hrozná rána pro všechny,opravdu je to hrozná nemoc ta rakovina. S pozdravem M.N

Nikita

Vaše maminka má pokročilé nádorové onemocnění plic. Podstoupila náročnou protinádorovou léčbu, ale v tuto chvíli je její nemoc již velmi pokročilá a léčba byla ukončena. Ptáte se, zda nelze pro zastavení nádoru přeci jen ještě něco udělat. Máte také obavy o tatínka, zda péči zvládne.

Vážená Nikito,

neznám pochopitelně maminčin přesný zdravotní stav, typ nádoru ani další důležité podrobnosti. Zcela obecně jsou ale nádory plic jedny z nejobtížněji léčitelných. Často již v době zjištění nádoru je zřejmé, že léčba nebude zaměřena na úplné vyléčení, ale bude cílena na zpomalení růstu a šíření nádoru a prodloužení života. Z výzkumů ale vyplývá, že až 70% pacientů s nádory plic (včetně jejich blízkých) se domnívá, že léčba je vedena se záměrem úplného vyléčení. Je tedy možné, že u Vaší maminky to bylo podobné. Pokud maminka výrazně hubne, nádor se objevil i v kostech a možná i dalších místech těla, je zcela na místě protinádorovou léčbu ukončit. Ta může v tomto stádiu nemocnému spíše ublížit a jeho život i zkrátit komplikacemi. Přesto se toho pro takového pacienta dá udělat velmi mnoho. Dobře vedená léčba bolesti, dušnosti a jiných příznaků, které nemoc přináší, zlepšuje kvalitu života pacienta. Paliativní léčba prodlužuje těmto nemocným život. Rozhodně bych Vám tedy doporučila obrátit se na nejbližší mobilní hospic, případně na lůžkový hospic, kde pracují lékaři vzdělaní právě v oboru paliativní medicíny. Kromě dobré léčby fyzických problémů mohou často nabídnout i jinou pomoc, která v péči o těžce nemocného uleví a poskytne oporu celé rodině — od zapůjčení různých pomůcek, pomoci s ošetřováním až po psychologickou a duchovní oporu. Zde je seznam hospiců a možných zařízení.

Je moc dobře, že tatínkovi i mamince jste oporou a snažíte se pomoci, kde a jak to jen jde. Jsou ale situace, kdy skutečně je potřeba i další pomoci, třeba i formou lůžového hospice.

Přeji Vám hodně sil i odvahy.

S úctou

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz