Člena mé rodiny po infarktu hodinu resuscitovali, nyní je na ARU ve vegetativním stavu třetí týden. Má velmi poškozené srdce i mozek. Jak dlouho může být držen v takovém stavu?
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na člena mé rodiny, který prodělal infakt a resuscitace trvala celou hodinu. Nyní leží na ARU třetím týdnem ve vegetativním stavu, podle lekaře byl mozek moc dlouho bez kyslíku, tudíž došlo k velkemu poškození. Zdělil nám,že ten človek vlastne zemřel a je tu držena jen jeho tělesná schránka.. Srdíčko je pry tak poškozené že jede na 5% a s dýcháním jen na tom podobně (cca 8 nádechů za minutu) Vlastně se čeká na jakékoliv selhání nějakého orgánu aby dotyčný mohl v klidu odejít. Chci se zeptat, o jeho špatném stavu nepochybuji, ale jak dlouho tu takto může být držen v takovém stavu? Děkuji moc za jakoukoliv odpověd.
Vážená paní Dědičová,
děkujeme za Vaši otázku a ráda se pokusím Vám dát alespoň obecnou odpověď. Na aktuální zdravotní stav a vývoj je nutné se zeptat ošetřujícího lékaře, protože zdravotní stav pacienta po resuscitaci se může vyvíjet velmi rozdílně. Stav, tak jak ho popisujete, se jeví jako velmi vážný. Pacient v takovém stavu může být většinou dny až týdny a jeho život nejvíce ohrožují infekční komplikace (například infekce dýchacích cest a jiné) a s ním spojené selhání životně důležitých orgánů. Velmi záleží na přístupu k léčbě a pacientovi. Za nejvhodnější postup bych považovala “otevřenou” komunikaci s ošetřujícím lékařem a domluvu, jak dále postupovat. Pokud již neexistuje naděje na vyléčení a zlepšení stavu, je možné zvolit léčbu, která poskytuje nemocnému veškerou úlevu od možných potíží (bolest, dušnost a jiné), ale zároveň nepodává intenzivní léčbu, která by prodlužovala neřešitelný stav. Tento postup je dobré vždy otevřeně prohovořit s ošetřujícím lékařem, který by Vám na Vaši žádost měl podat informace a rozvahu o možnostech léčby a dalšího postupu.
Nezapomínejte na to, že i nemocným v takto těžkém stavu může ulevit blízkost, dotyk a hlas blízké osoby. I když Vám neodpovídá nebo přímo nereaguje, buďte mu nablízku.
Přeji mnoho sil celé Vaší rodině a nebojte se ptát ošetřujících lékařů, aby Vám dali konkrétní odpovědi na Vaše otázky.
S úctou a pozdravem
Jana Michlová