Zdravotní stav babičky po zlomenině pánevní kosti

Odpověď na dotaz ze dne 28. 3. 2010 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
staráme se o moji nemocnou babičku spolu s mojí mamkou. Babičce je 82 let a před měsícem si zlomila pánevní kost. Byla asi čtrnáct dni v nemocnici a pak jsme si ji vzali domu. Její stav se mnohem zhoršil. Když jsme ji přivezly, tak druhý den dostala zánět močového měchýře. Moč je hodně cítit a je v ní hlen, také babička přestala jíst a málo pije asi 1 hrníček denně. Když se na mě dívá, mám pocit, jako by to bylo skrz mě. Stěžuje si na bolesti břicha, a že jí je hodně špatně a chce se jí zvracet. Je i hodně zahleněná a nemá sílu hlen vykašlat. Babička každý den říká, že už umře, že to ví, ale že chce být s námi doma. Ale my sami nevíme, zda by bylo možné, aby se její stav v nemocnici zlepšil, po podání antibiotik či infuzí, někdy mám pocit, jako by to tělo ještě mělo sílu bojovat. Srdíčko i tlak má babička jako mladice, a to nám dává naději, že to nemusí být tak špatné. A jestli tím, že jí nebudeme dávat jíst a pít, když už to nezvládne, ji nemůžeme ublížit. Děkuji za odpověď Pavla

Pavla

Píšete nám o svojí babičce, která je nemohoucí a o niž se staráte po propuštění z nemocnice doma. Babička se necítí dobře, málo jí a pije.

Dobrý den, Pavlo,

v první řadě velmi oceňuji Vaši odvahu a ochotu se o babičku doma postarat a splnit tak její přání – zůstat s Vámi doma. Chápu, že to pro Vás není jednoduché a nejste si jistí, jak se o babičku starat co nejlépe, máte obavy i o to, zda by jí od mometálních potíží (píšete o močové infekci a nevolnosti) nepomohli v nemocnici.

Píšete také, že se Vám zdá, že babiččin zdravotní stav není tak špatný, že „tělo má ještě sílu bojovat“. Proto by bylo určitě dobře pokusit se udělat vše pro to, aby se babička zbavila nepříjemných pocitů a zlepšil se její celkový stav. Myslím, že nemusí být bezpodmínečně nutné, aby byla v nemocnici, ale podle toho, co píšete, je velmi žádoucí, aby ji prohlédl lékař. Nejlépe její praktický lékař, který k ní může přijet na návštěvu domů, vyšetřit ji, zhodnotit její stav a rozhodnout společně s Vámi a babičkou, jak postupovat. Neléčená infekce močových cest může být velmi nepříjemná a nebezpečná, pokud se rozšíří do celého těla. Lze ji ale léčit. Jak a jakými léky, to by měl rozhodnout právě praktický lékař. I ostatní nepříjemné pocity a stesky, jako jsou bolesti břicha, pocit na zvracení, zahlenění a jiné lze řešit, k tomu je ale nutné, aby ji lékař prohlédl a zhodnotil situaci. Je pravděpodobné, že kdyby se babičce ulevilo, mohla by o něco lépe jíst a pít. Umírající lidé v posledních dnech svého života opravdu snižují příjem na minimum, ale podle toho, co píšete, Vaše babička netrpí žádnou smrtelně nevyléčitelnou chorobou a její stav se ještě může zlepšit. Proto se pokuste jí dodat více tekutin – možné je podávat pití po lžičkách, brčkem nebo i dětskou lahvičkou (savičkou) co nejčastěji po malých doušcích. Je možné také zvlhčovat rty a ústa. Pokud babička nemá chuť k jídlu, můžete jí zkusit podávat výživné nápoje, dostanete je v lékárnách (např. Nutridrink), kde Vám poradí s výběrem nejvhodnějšího typu. U ležícího člověka je také velmi důležité pečovat o kůži a předcházet tzv. proleženinám.

Doporučila bych Vám, abyste kontaktovala co nejdříve praktického lékaře Vaší babičky a domluvila návštěvu. Informujte se také, zda ve Vašem okolí existuje agentura domácí péče nebo jiné sdružení, odkud by k Vám mohla docházet domů zdravotní sestra nebo ošetřovatelka. Mohou Vám pomoci s péči o babičku a poradit s případnými potížemi. Společnými silami tak můžete babičce ulevit a zpřijemnit dny strávené ve Vaší blízkosti.

Držím Vám palce a přeji Vám i Vaší babičce mnoho zdraví.

S úctou a pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz