Prosba o radu - akutní stav babičky

Odpověď na dotaz ze dne 24. 8. 2010 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
moc bych Vás prosila o radu. Má 89letá babička, která nikdy v životě nebyla nemocná (kromě jedné chřipky před 2 lety) začala velmi hubout. Nejprve nechtěla k lékaři s tím, že to patří k věku. 29.července se nakonec rozhodla k lékaři zajít. Bohužel jí byly diagnostikovány meta-jater s pravděpobným zdrojem v tlustém střevě. CT ukázalo na nádor pravého tračníku. První lékař nám velmi doporučoval podstoupení hemicolonektomie. Své doporučení podkádal tím, že v případě, že by operace nebyla provedena, čekala by babičku opravdu těžká a bolestná smrt. Nyní se však situace obrátila v tom, že primář oddělení nechce operaci provést. Navrhuje zavedení kapaček, popřípadě, pokud to bude možné tak kašovité stravy a následné zavedení opiátů. Babička, byď je už zesláblá, je stále zcela samostatná a velmi dobře myslící. Takovýto konec rezolutně odmítá s tím, že si chce zachovat důstojnost a nechce být jen na kašovité stravě s opiáty. Dnes jsem hovořila s jiným lékařem, který se domnívá, že rizika operace jsou velká, a to zejména co se týče pooperačních komplikací, kdy se rána nemusí hojit a může dojít k jejímu "rozpadu"? Jsme naprosto zoufalí a nevíme si rady. Bohužel primář zdejšího chirur.odd. s námi téměř nekomunikuje. Včera nám řekl, že pokud na operaci babička a my trváme, tak by ji naplánoval na tento čtvrtek, byť o ní není přesvědčen. Po té, co moje maminka dnes ráno telefonicky hovořila s lékařem z jiné nemocnice, který bohužel naznačil velké pooperační riziko a to, abychom babičce paradoxně operací neuškodili. Připadám si naprosto bezmocná a nevím, kde máme hledat radu? Mola bych porosit o Váš názor?
Naším nevětším a jediným přáním je zajistit babičce co nejdůstojnější konec, protože je to žena jedičná, důstojná, která je i nyní připravena bojovat.
Moc děkuji.

Alexandra Šlajsnova

Prosíte nás o radu a názor na další řešení komplikovaného stavu Vaší babičky, u které byl zjištěn nádor tlustého střeva s metastázami v játrech. Píšete, že Vaše babička byla doposud celkem zdravá a čilá žena, a přejete si pro ni udělat to nejlepší.

Vážená paní Šlajsnová,

je mi velmi líto, že Vám žádný z lékařů nedokázal dát natolik dostatečné a srozumitelné informace, abyste teď nemusela propadat zoufalství a připadala si zodpovědná za další zdravotní stav Vaší babičky. Stává se opravdu velmi často, že různí lékaři mohou mít na věc různý názor, a je někdy těžké se správně zorientovat. To ale neomlouvá to, že Vy ani Vaše babička teď nevíte, co dělat a jak se vlastně rozhodnout.

Velmi ráda bych Vám pomohla, ale jistě chápete, že pokud neznám detailně zdravotní stav Vaší babičky, nemůžu ani já rozhodnout, jestli je správné jít na operaci a jak dopadne. Pokusím se Vám ale popsat, jak se v informacích od lékařů zorientovat, na co se ptát a jak případně dále postupovat.

Nádor tlustého střeva s metastázami v játrech je onemocnění velmi vážné a vzhledem k vysokému věku Vaší babičky a tedy předpokládané „křehkosti“ jejího organismu  nevyléčitelné. Účelem další léčby by tedy mělo být, jak velmi správně píšete, zajistit babičce důstojný a klidný odchod ze života, pokud možno bez bolestí a jiných nepříjemných průvodních jevů. Nádor tlustého střeva neohrožuje člověka jenom postupným chřadnutím (hubnutí, nechuť k jídlu apod.) a zakládáním metastáz, které organismus dále vyčerpávají, ale také tím, že jeho růstem může dojít k „ucpání“ střeva (tzv. ileus). Tím, jak nádor postupně roste a zužuje průsvit střeva, zabrání potravě, aby zúženým místem střeva procházela dále. Pokud k tomuto dojde, jde o  vážný, velmi bolestivý a život přímo ohrožující stav, který se musí okamžitě operovat, ale rizika operace v tomto stavu jsou samozřejmě obrovská. Riziko této komplikace měl zřejmě na mysli lékař, který Vám doporučil hemicolektomii (tzn. odstranění poloviny tlustého střeva i s nádorem). Hemicolektomie je ale zároveň samozřejmě velice náročná operace, proto Vám ji pravděpodobně pan primář chirurgie rozmlouval. Nejen zátěž operace, ale i pooperační průběh bývá náročný, závisí i na stavu výživy člověka a přidružených chorobách („rozpadnutí rány“ znamená, že se rána nehojí, může se do ní dostat infekce a ta pak pooperační stav velmi zkomplikovat).

Takže abych se Vám to pokusila ujasnit: operace má zabránit tomu, že průchod potravy střevem bude růstem nádoru zcela znemožněn a vznikne výše popsaný „ileus“ (někdy se tomu laicky říká zauzlení střev). Zeptejte se lékařů, jestli není možné provést nějaký méně náročný výkon, který sice nádor neodstraní, ale zabrání ucpání střeva (někdy se dává například vývod – tzv. stomie). To, jak je velký nádor u Vaší babičky a jaké riziko jí hrozí buď komplikacemi nebo operací samotnou a jaký typ operace provést, nemohu posoudit, to by Vám měli říct lékaři podle všech vyšetření, celkového stavu Vaší babičky a dalších příznaků. Také by Vám i Vaší babičce měli vše vysvětlit a společně s babičkou a s Vámi rozhodnout, který postup bude v danou chvíli nejlepší.

Nádory tlustého střeva se dále léčí dalšími typy léčby – např. chemoterapií. Jestli by tento typ léčby, který může být velmi zatěžující, byl u Vaší babičky vhodný, posuzuje onkolog, kterého můžete vyhledat a zeptat se ho na další možnosti léčby.

Každopádně by Vaše babička měla dostat paliativní péči. To je léčba, která pacientům v konečné fázi onemocnění, které již nejde vyléčit, pomůže odstranit nepříjemné příznaky jako je bolest, zvracení apod., pomůže s rozhodnutím o další výživě a celkově se pokusí nemocného provést jeho zbývající cestou klidně a důstojně, tedy tak, jak si to přejete. Této péče se jí může dostat na různých místech, záleží to na celkovém stavu Vaší babičky a dalších možnostech. Někdy je možné se o tyto pacienty starat až do konce doma (za spolupráce praktického lékaře či mobilní hospicové služby), je to možné i v nemocnici nebo tzv. hospici, což je zdravotnické zařízení, které pečuje o pacienty na konci života a kde se jim dostane komplexní lékařské i ošetřovatelské péče za podpory a společnosti rodiny.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv další postup, připravte se na to, že to nebude jednoduché. Pokuste se s lékaři ještě promluvit (napište si například své otázky na papír, abyste byla připravena) a společně přijít na vhodné řešení. Vzhledem k tomu, že se babičky stav bude pravděpodobně zhoršovat, prodiskutujte s rodinou další možnosti péče. Pomohou Vám seznamy mobilních a lůžkových hospiců a další užitečné informace se dozvíte na tomto portálu v části Pro pečující. Můžete se také informovat u praktického lékaře a domluvit se s ním, pokud se o babičku budete starat doma. Při péči Vám může pomoci ošetřovatelská služba, tzv. home-care, jejíž služby předepisuje příslušný praktický lékař.

Přeji Vám i Vaší babičce mnoho sil a více úspěchů při vzájemné komunikaci s ošetřujícím personálem. Vím, že to není někdy jednoduché, nepropadejte zoufalství a i nadále hledejte nejvhodnější řešení, věřím, že si to Vaše babička zaslouží a Vaše láskyplná péče je jistě jeden z největších darů, které jí můžete dát.

Mnoho štěstí

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz