Probudí se z umělého spánku?

Odpověď na dotaz ze dne 22. 9. 2010 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

Můj táta se už 5měsíců léčí ze silným zánětem tlustého střeva.
14září mu tlusté střevo prasklo a i přesto že lékaři předpokládali že tak obtížnou operaci nezvládne tak z důvodu prasknutí operaci uskutečnili.
Můj otec operaci zvládl ale 15září ho museli převést na od dělení ARO chirurgie Pardubice a tam ho následujicí den dali do silného umělého spánku, i přesto že nám lékaři kterým jsme denně a co chvilku volali nedávali naději tak dnes je to 7den co je po operaci tak žije ale problém je ten že nám každý lékař říká něco jiného..
Jeden lékař nám povídá že se stav tatínka zlepšil a další že je to neustále kritické. Další nám říká že je menčí zlepšení ale že se nesmíme radovat, to by i chápal ale dnes je to druhý den co se ho zkouší probudit ze silného spánku a nějak se jim to nedaří a já by se vás milí lékaři zeptal jak to vidíte vy s tím probuzení jestli máme panikařit či nikoli. Můžu vám říci že už mam opravdu nervy na pochodu a rád by slyšel něco pozitivního. Lékaři nám radí aby jsme na tatínka hodně z domova mluvili atd to děláme téměř nepřetržitě. Ale jak jistě chápete tak z důvodu několika verzí tvrzení lékařů tak obavy jsou na místě. Lékaři nám bohužel nedoporučují provést návštěvu prý by nás stejně pustili aby jsme taťku viděli jen přes nějaké sklo.

Velice si budu vážit vaší odpovědi a budu moc rád když mi dáte aspoň kapku naděje.
Předem děkuji..

Martin

Píšete o vážném zdravotním stavu Vašeho tatínka, který měl zánět tlustého střeva, je po akutní operaci hospitalizován na ARO, kde byl nějakou dobu udržován v umělém spánku, a nyní se „nedaří“ jej ze spánku probudit. Ptáte se, jestli se tatínek ze spánku probudí, nebo ne. Píšete také o nedůvěře, kterou pociťujete vůči lékařům, kteří si někdy protiřečí.

Milý Martine,

moje odpověď nemůže být přesná, protože neznám základní nemoc Vašeho tatínka ani případné další nemoci, kterými trpěl a trpí, neznám rozsah operace ani případné další komplikace.

To, že se lékaři domnívali, že ve stavu, kdy je zánět ve střevě hodně aktivní, by případná operace mohla tatínkovi ublížit, je naprosto v pořádku. Následná operace byla výkonem zachraňujícím život — říkáme tomu operace z vitální indikace. Znamená to, že bez operace by nemocný zcela jistě zemřel (u prasklého střeva to platí dvojnásob) a operace mu poskytne alespoň nějakou naději na přežití. Bohužel vždycky taková operace představuje nesmírné riziko a to právě proto, že je prováděna ve stavu nouze, kdy je organismus základní nemocí velmi oslaben a ve velké nerovnováze. Uvedení do umělého spánku pak poskytuje alespoň částečně klid k hojení. To, že se tatínek ze spánku nebudí, může znamenat především to, že byl základní nemocí již velmi oslaben a že jeho stav je velmi vážný. Ale třeba potřebuje ještě trochu času. Může, ale nemusí to ukazovat na to, jak se tatínkův stav bude vyvíjet dál.

Bylo by jistě dobře získávat informace od jednoho ošetřujícího lékaře, protože jen ten, kdo tatínka vidí denně při vizitě, může dostatečně posoudit vývoj jeho zdravotního stavu. To, co jeden lékař považuje za zlepšení, může zcela pochopitelně jiný lékař, který tatínka viděl v jiný den nebo v jinou chvíli, považovat za zhoršení. Píšete, že jste s lékaři neustále v kontaktu, že voláte „co chvilku“ — to může jistě také přispět ke zmatkům v hodnocení zdravotního stavu. Ten se skutečně může neustále měnit, a pokud tedy jeho ošetřující lékař zrovna k telefonu nemůže a Vy mluvíte s jiným lékařem, může být poskytnutá informace odlišná od té předchozí. Ale naděje je vždycky! I v kritickém stavu, v jakém se tatínek nachází. Chápu, že máte o tatínka velké obavy, že nevíte, co bude, a že se nevyznáte dobře v tom, co Vám lékaři říkají. Zkuste se domluvit s ošetřujícím lékařem znovu a v klidu, proberte s ním tatínkovu nemoc od začátku. Je nakonec důležitější celkový pohled na vývoj nemoci od začátku, nežli chvilkové výkyvy — nemá smysl ptát se každou chvilku, jak se zdravotní stav mění, mnohem důležitější je vývoj zdravotního stavu v čase, protože ten spíše může do určité míry napovědět, jak se bude tatínek zotavovat a jaká je tedy šance na uzdravení. Pokud chcete tatínka navštívit, třeba by bylo možné, aby alespoň jeden člen rodiny za tatínkem zašel a chvilku u něj pobyl. A konečně je důležité vědět, že i lékaři někdy nevědí, prostě nemáme někdy dost údajů, které by nám pomohly dát přesnější odpovědi.

Přeji Vám i Vašemu tatínkovi dostatek sil k uzdravení a dobrý konec.

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz