Jsem vdova a pobírám vdovský důchod a syn studující VŠ sirotčí. Syn bude pracovat na HPP, přijdeme tím o důchody?

Odpověď na dotaz ze dne 18. 1. 2016 zobrazit původní dotaz

Dobry den chtela jsem se zeptat manzel mi zemrel 2009 pobiram vdovsky duchod protoze syn studuje na vysoke skole a pobira syrotci duchod ted si nasel firmu kde by ho pri dennim studiu na vysoke skole zamestnali na hlavni pracovni pomer prisli bysme tim o duchody a nebo by nam zustaly nez dostuduje bysokou skolu ? Dekuji za odpoved

ivana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že jste od roku 2009 vdova. Pobíráte spolu se synem pozůstalostní důchody, protože syn studuje VŠ. Syn se nově chystá pracovat na HPP. Ptáte se, zdali z tohoto důvodu nepřijdete o pozůstalostní důchody.

Dobrý den, paní Ivano,

zaleží, jakou formou studia syn studuje. Pokud studuje prezenční formou, typ pracovního poměru ani výše výdělku nejsou nijak omezeny a je tak možné současně pobírat pozůstalostní důchody, nejdéle do 26 let věku syna.
V případě, že syn studuje kombinovanou nebo dálkovou formou, pak jsou skutečně výdělek a typ pracovního poměru při současném pobírání pozůstalostního důchodu omezeny. Syn by musel pracovat v takovém rozsahu, aby u něj nevznikla povinnost účasti na sociálním pojištění. U HPP k odvodům dochází, tedy pokud Váš syn studuje kombinovanou nebo dálkovou formou studia a současně by pracoval na HPP, o pozůstalostní důchody byste přišli.

Více informací naleznete v naší modelové odpovědi  — Sirotčí důchod — kombinované či dálkové studium na VŠ a výdělek.
Další informace získáte na Call centru ČSSZ.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz