Byla diagnóza stanovena správně?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 3. 2012 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, má babička (66 let) je od 10/2011 dialyzovaný pacient pro nefunkci ledvin. Začátkem letošního roku si začala stěžovat na přetrvávající bolest zad, došla jsi ke své obvodní lékařce, která jí poslala na rentgen, na rentgenu byla patrná osteoporóza. Na základě těchto výsledků jí poslala na neurologii kde jí dali nějaká silná analgetika proti bolesti a dál se nic nedělo... Babička začala být ospalá, zmatená, měla pocit na zvracení, oteklé nohy a trpěla nechutenstvím. Tento stav trval dva týdny, v den kdy měla jet na dialýzu upadla a nebyla schopna se postavit na nohy. Odvezla jí záchranka na chirurgii kde jí bylo řečeno, že je v pořádku a byla odeslána na dialýzu... Tam jsem doktorům zdál stav vážný a poslali jí na internu na pozorování... Udělali jí spoustu vyšetřeních a zjistili nádor na pravé ledvině a metastáze, které začali bortit obratle... Také zjistili, že někde v těle má silný zánět... Nasadili antibiotika a čekali co bude dál. Po pár dnech se babičky stav začal lepšit pokračovala léčba antibiotiky a babička vypadala den ode dne lépe... Operace ledviny, ale prý nebyla možná... Po deseti dnech co léčba začala jsem babičku stejně jako každý den přišli navštívit, ležela, se zavřenýma očima, nemluvila, nereagovala... Okamžitě jsme vyhledali lékaře a bylo nám řečeno, že hodnoty krve se opět rapidně zhoršili a že zánět nebo metastáze napadli nervový systém... Tento stav přetrvával i následující den. Další den jsme volali do nemocnice aby jsme se informovali o babičky stavu, doktor nám sdělil, že babičky stav se zlepšil o 100% začala komunikovat, sice je dost zmatená, říká věci které se vůbec nedějí, ale poznává nás a ví vše... Jen jsem se chtěla zeptat jestli opravdu není možná operace v tomto stavu a jestli je normální zjistit silný zánět v těle a aniž by se někdo zajímal kde se zánět nachází, tak prostě jen čekat jestli zaberou antibiotika a dál nic nedělat... Nejsem doktor, ale tenhle přístup mi přijde zvláštní. Prosím poraďte mi a napište mi Váš názor na tento případ. Předem děkuji.

Kristýna Novotná

Popisujete diagnózu vaší babičky, která má nádor na ledvině, a ptáte se nás na prognózu a na to, zda byla diagnóza stanovena správně.

Vážená paní Novotná,

děkujeme za důvěru, se kterou se na nás obracíte.
Ocitáte se ve složité situaci při léčbě Vaší těžce nemocné babičky. Rozumím Vám a chápu, že nejistota ohledně správnosti léčby je pro pacienty i jejich příbuzné velmi skličující. Je mi líto, že ošetřující lékaři Vám postup léčby dostatečně nevysvětlili a Vaše obavy nerozptýlili. I když jste mi stav babičky popsala poměrně detailně, nestačí to k tomu, abych mohla odpovědně práci kolegů komentovat, přesné odpovědi na Vaše otázky Vám může dát jen ošetřující lékař. Mohu Vám ale nastínit možnosti, abyste byla lépe poučena a mohla se ošetřujících lékařů znovu zeptat na vhodnost léčby. Nebojte se lékařů otevřeně ptát, máte na to plné právo!

Píšete nám, že nádor pravé ledviny se do těla již rozšířil metastázami (druhotnými nádory). Operace a odstranění nádoru na ledvině nezabrání růstu a šíření dalších  metastáz a operace by tak nevedla k vyléčení nádoru, naopak by mohla být při závažnosti stavu Vaší babičky natolik riziková, že by ji mohla ještě více oslabit, nebo dokonce i ohrozit na životě. Vyjmutí metastáz, pokud jsou rozšířeny do více částí těla, není většinou technicky možné, a i pokud by se odstranily, nádor dorůstá z mikroložisek, která dosud nejsou viditelná a vyšetřením zachytitelná. Domnívám se, že z těchto důvodů operace nebyla doporučena.

Kromě operace samozřejmě existují i další možnosti léčby, například chemoterapie, radioterapie nebo biologická léčba. Jejich použití závisí na typu nádoru a rozšíření nádoru po těle. U nejčastějších typů nádoru ledvin jejich použití většinou není na prvním místě. Přesto se můžete ošetřujícího lékaře zeptat, zda uvažují o nějakém jiném typu léčby. V každém případě je nutnost léčby paliativní, která sice nevede k vyléčení nádoru, ale pomáhá zvládat průvodní příznaky nemoci (bolest, nevolnost a jiné).

Pokud je v těle zánět, obvykle se pátrá po jeho ložisku (například odběrem vzorků na kultivaci, rentgenovým vyšetřením, ultrazvukem apod.) a léčí se cíleně antibiotiky. Někdy je ale obtížné zdroj zánětu a tedy infekce vypátrat, zánět se může rozšířit do celého těla. Dále mohou nádorová onemocnění v těle způsobovat stav podobný infekci – pacient může mít zvýšenou teplotu apod., není to ale způsobeno bakteriální či virovou nákazou, nýbrž je to (zjednodušeně řečeno) reakce organismu na přítomnost nádoru. Stav zmatenosti může následovat i po rozšíření metastáz do mozku. Nemohu Vám tedy jednoduše a přesně odpovědět, co způsobilo zhoršení stavu Vaší babičky. Na přesnou příčinu potíží i na možnosti jejich zlepšení se tedy prosím ptejte ošetřujícího lékaře. Pokuste se, například telefonicky, domluvit na dobu, kdy na Vás babičky lékař bude mít čas, aby společný rozhovor mohl probíhat v klidu a měla jste možnost se zeptat na vše, co vás zajímá a trápí. Můžete si své otázky a nejasnosti předem napsat na papír, abyste pak při rozhovoru s lékařem na nic nezapomněla.

Přeji mnoho štěstí.

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz