Prognóza života s adenokarcinome plíce

Odpověď na dotaz ze dne 14. 8. 2012 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,mám dotaz,u manželabyl zjištěn adenokarcinom pravé plíce,centrální forma,susp.metado pravé plíce,susp.lymfadenonopatie pravostr.hilová,mediastinální,v obou nadkličcích,susp.meta do nadledvin,T4N3M1,st.IIIB.KS80,dg.cytol.2.4.2012.Z511Stp.4.cyklu chemo Alitma,CisDDP dne 11.7.2012,PD.Ostelytická meta do kyčelní kosti v pravo,uzliny.Susp.expanze v obl.hlavy pankreatu.Chemoterap.byla zatím přerušena,nyní manžel čeká na analg.ozaření,pak ho čeká bud chemoter.II.linie nebo biologická léčba.Nyní má v kyčli velké bolesti,nemá chut k jídlu,nechce pít.O nemoci nemluví,asi se snaží ji vytěsnit.Je plačtivý,ale zároven zlostný.Prosím ,jaká je prognoza,stále věří ,že se vrátí ke sportu a norm,životu.Děkuji manželka

Eva

Ptáta se nás, jaká je prognóza manželova života, který má adenokarcinom pravé plíce, a jak mu pomoci zvládat jak nemoc, tak psychické stavy, které s ní souvisí.

Vážená paní Evo,

děkujeme za důvěru, se kterou se na nás obracíte, a za podrobný popis choroby Vašeho manžela. Asi ale tušíte, že i přesto, že Váš popis typu nádoru i rozsahu choroby je velmi detailní, já Vám takovou odpověď dát nemohu. Přesto se Vám pokusím situaci vysvětlit a pomoci Vám, abyste mohli spolu s manželem lépe bojovat a zvládat bolesti i špatné nálady.

Ptáte se nás, jaká je u manžela prognóza onemocnění. To je otázka, kterou musíte položit Vašemu onkologovi, který zná podrobně jeho předchozí zdravotní stav, přidružené choroby, tělesnou kondici. To jsou všechno faktory, které mnoho ovlivňují, a ani tak není lehké prognózu odhadnout. Já Vám mohu jen napsat, co se o tomto onemocnění píše v literatuře. Onemocnění Vašeho muže, tak jak ho popisujete z lékařské zprávy, je v pokročilé fázi a u těchto onemocnění již není výhled na uzdravení dobrý. Léčba se zaměřuje spíše na potlačení choroby, tedy na zpomalení růstu nádoru a přidružených nádorů (metastáz) a co nejkvalitnější a nejdelší dobu přežití. V tomto stádiu již většinou není možné nádor zcela vyléčit, ale chemoterapií, radioterapií a biologickou léčbou jeho růst zpomalovat. Doba přežití u těchto nemocných se počítá na měsíce až roky (12-24 měsíců), ale to je čistě statistický údaj, který nelze jednoduše přenášet na konkrétního nemocného. Proto ještě jednou opakuji, že je nutné ptát se Vašeho onkologa a spolu s ním zvážit další výhled léčby.

Dále píšete, že Váš manžel trpí bolestmi kyčle, je psychicky rozladěný a má obtíže s příjmem potravy. Je to velmi častý problém u takto nemocných pacientů, ale jistě to lze alespoň trochu zlepšit. Pokud má bolesti, je nutné, aby měl účinnou léčbu bolesti. Apelujte na svého onkologa nebo praktického lékaře, aby mu předepsal účinné léky. Začíná se od těch nejjednodušších a postupně se přidávají silnější, dokud se bolest neupraví. Existuje mnoho forem léků (kapky, tablety, čípky), jsou dostupné i velmi silné léky na bolest ve formě náplastí. Bolest opravdu dokáže člověka vysílit, u těchto nemocí nejde bolest prostě jen tak „vydržet“, je naprosto nutné bolest léčit. 

Bolest je ještě možná zhoršována psychickým stavem, kdy manžel, jak píšete, věří, že se vrátí k normálnímu životu. Ve skutečnosti již asi ale tuší, že není vše tak, jak má být… Je to normální. Takto těžce nemocní lidé procházejí různými fázemi srovnávání se s nemocí. Nejprve nemoc popírají, pak mohou být i agresivní a vinit okolí či sebe. Nemějte to manželovi za zlé, jistě tím nechce vědomě ubližovat. Pomoc není jednoduchá, jistě by bylo vhodné si o nemoci otevřeně promluvit, ale chápu, že to není vždy možné. Pokud by byl ochoten spolupráce například s psychologem, nebo prostě s někým, komu důvěřuje, mohlo by se mu částečně ulevit. Také je vhodné zvážit užívání léků typu antidepresiv, která v této těžké životní situaci pomohou lépe zvládat pochopitelné duševní rozladění. Zkonzultujte jeho stav s jeho praktickým lékařem a s onkologem.

Obtíže s příjmem tekutin a jídla jsou také velmi časté. Zkoušeli jste již tekutou výživu typu „Nutridrink“? Je to tekutý koktejl v mnoha příchutích, který obsahuje velké množství živin a energie a lze jím částečně nahradit běžné jídlo při nechutenství. Ptejte se v lékárně, tam budou tuto zvláštní výživu jisně mít. Jinak zkoušejte podávat pití po malých doušcích co nejčastěji a v oblíbené podobě (lze například i cucat namražené kostky ovocné šťávy apod.). Jídlo je vhodné také podávat méně často a v malých porcích, neváhejte dodat energii například smetanovou zmrzlinou, má-li na ni Váš manžel chuť , nebo zkuste cokoliv jiného.

Přeji Vám i Vašemu manželovi mnoho sil do boje s nemocí i vším, co Vás tíží, a věřím, že se Vám podaří zmírnit alespoň část Vašich trápení.

S úctou a pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz