Co mohu udělat pro bratra, který onemocněl rakovinou plic?

Odpověď na dotaz ze dne 3. 1. 2014 zobrazit původní dotaz

bratr má rakovinu plic. Odmítl léčbu, operace již nepřicházela v úvahu. má už zasažené nadledvinky, má bolesti, ty tiší pouze náplastmi. Málo jí a ubývá na váze. Prosím, co mohu ještě pro něj udělat, aby netrpěl.

Eva

Váš bratr má rakovinu plic, která se rožšířila dále do těla. Málo jí, hubne, bolesti zřejmě větší nemá. Ptáte se nás, co pro něj ještě můžete udělat, aby netrpěl.

Vážená paní Evo,

utrpení těžce nemocného člověka má několik rozměrů. Fyzické obtíže jako jsou bolesti nebo dušnost bývají obvykle dobře řešitelné — například Vámi zmiňovanými náplastmi proti bolesti a podobně. S těmito obtížemi si většinou lékaři poradí velmi dobře. Pokud jde o nechutenství a hubnutí, tady trochu záleží na odhadované délce přežití nemocného. Je-li delší — tedy v řádu měsíců, bývá správné konzultovat nutričního specialistu, který je dnes již v každé větší nemocnici. Je-li ale pravděpodobné, že mnoho času již nemocnému nezbývá, pak je důležitější nemocného do jídla nenutit, jen spíše občas nabídnout. Opakované nabízení nebo nucení do jídla u těchto nemocných vede spíše k pocitům nevolnosti, zvracení a celkově utrpení nemocného může i zhoršit, aniž zlepší jeho přežití.

Dalším zdrojem utrpení může být starost o nejbližší — co s nimi bude, jak to zvládnou, nejsem jim na obtíž? atd. Utrpení může ale souviset i s praktickými otázkami, které se mohou týka třeba dědictví, finančního zajištění rodiny a podobně. Tady může pomoci otevřený rozhovor v rodině, nebo i rozhovor s psychologem či psychoterapeutem. Také kaplan nebo duchovní mohou pomoci s duševním utrpením nemocného i jeho blízkých. Duchovní nebo psycholg či psychoterapeut mohou nemocnému pomoci najít smysl v nemoci, vyrovnat se s ní, přijmout omezení, které přináší a přjmout také vlastní konečnost.

Asi nejdůležitější je, nebát se s nemocným otevřeně mluvit — pokud on sám chce. Čeho se obává, co je jeho starost, co mu naopak přináší radost, co by třeba ještě rád stihl a podobně. Otevřený rozhovor může přinést velkou úlevu, pomůže i pečujícím lépe pochopit, co vlastně nemocný prožívá a nakonec i ukázat, jak nejlépe pomáhat a tak ulevit utrpení.

Vážená Evo, přeji Vám i Vašemu bratrovi, abyste našli svou společnou cestu.

S úctou

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz