Jak vypadá život po operaci, resp. odstranění jedné plíce?
Dotaz: Dobrý večer, mému manželovi /44 let/ diagnostikovali spinocelulární karcinom plic.Dnes nám pan doktor sdělil, že bude třeba udělat pneumonektomii, protože nádor prý snad zasahuje k průdušce a není možné odstranění jen části plíce.Samozřejmě jsem slyšela, že chirurgický zákrok skýtá určitou jistotu? na vyléčení, když se nádor podaří odstranit celý a dále, že právě tento druh nádoru je relativně dobře operovatelný a pomalu metastázuje.Jaká je prognóza, může se vyléčit?Manžela to ale velmi zdrtilo a má strach, že život s jednou plící bude velmi omezující- je aktivní sportovec. Chtěla bych ho podpořit a vysvětlit, že i s jednou plící se dá kvalitně žít, ale on mi nevěří. Hledala jsem na internetu, ale nenašla jsem tam téměř žádné odkazy.Máte prosím s tímto zkušenosti? Chci mu všemožně pomoci a moc si přeji, aby to nevzdal. Třeba by mu pomohlo vyjádření jiného nezávislého lékaře.Děkuji Vám moc za pomoc.Ilona
Hledáte informace pro svého manžela, kterému lékaři nedávno zjistili zhoubný nádor plic. Bude muset podstoupit odnění celé jedné plíce a má obavy, jak bude vypadat jeho život po operaci.
Vážená Ilono,
spinocelulární (nebo také epidermoidní či dlaždicobuněčný) nádor plic opravdu patří mezi ty plicní nádory, které jsou léčbou lépe ovlivnitelné. Bohužel i tak je přežívání nemocných v porovnání s jinými typy nádorů horší. Přesné statistické odhady závisí nejen na histologickém typu (např. spinocelulární karcinom), ale také na velikosti ložiska, přítomnosti metastáz do lymfatických uzlin a metastáz do vzdálených orgánů. Manželův ošetřující lékař by na základě již provedených vyšetření měl mít k dispozici alespoň některé z těchto údajů. Po operaci bude situace jasnější. Ptáte se přímo na prognózu — mohu Vám nabídnout velmi hrubá statistická čísla, ale jde jen o statistiku! Obecně jen asi 15% nemocných přežije déle než 5 let (bez ohledu na velikost či rozšíření do dalších částí těla). Ale ve stadiu jedna, kdy je nádor dobře přístupný operaci a nešíří se dále je pětileté přežití kolem 60 — 75%, naopak ve stadiu IV. (velký nádor, rozšířný do uzlin a dalších orgánů) se blíží 13%.
Odnětí jedné plíce — pneumonektomie — je složitější chirurgický zákrok a jako takový nese sám o sobě určitá rizika. Proto jeho provedení předchází pečlivé vyšetření nemocného, jehož cílem je zhodotit, zda nemocný operaci zvládne. To, že pro Vašeho manžela byla doporučena operace znamená, jednak že má naději na úplné odstranění nádoru a jednak, že jeho tělo má dostatek sil, aby zvládlo život s jednou plící. Z praxe i z literatury víme, že s jednou plící se dá žít velmi kvalitní život. Je ale pochopitelné, že přizpůsobení se trvá delší dobu — v průměru měsíce. Sportovat s jednou plící lze, i když vrcholové výkony asi očekávat nelze.
Píšete, že se snažíte manžela podpořit, ale že Vám nevěří. Bojíte se, aby to nevzdal. Každá špatná zpráva vyvolává celou sérii myšlenek a chování. Takový zjednodušený obraz by se dal pospat takto: popírání — hněv — smlouvání — deprese — smíření. Jednotlivé fáze se mohou různě prolínat, některé mohou i chybět. Ale pro Vás z toho může vyplynout pochopení, že se manžel možná nachází ve fázi, kdy není schopen Vaši podporu přijmout. Možná jen potřebuje od Vás slyšet, že víte jak je jeho nemoc vážná, že chápete jeho obavy z nemoci, z operace, z budoucnosti. Příliš optimistické pobídky mohou někdy působit opačně, než bychom si přáli. Nenechte se tím zarmoutit ani znejistit. Stačí, budete-li manžela doprovázet krok za krokem. Manžel jistě ví, že jste s ním a snažíte se mu pomoci. A pokud je hodně depresivní, možná by mu mohla pomoci antidepresiva, která může předepsat kterýkoli ošetřující lékař. Jen od nich nelze čekat zázraky. S vážnou nemocí je potřeba se vyrovnat, ale každý člověk k tomu potřebuje jiný čas a jinou cestu.
Vážená Ilono, přeji Vám i Vašemu manželovi, abyste našli společně dostatek sil i vzájemné opory v boji s nemocí.
S úctou,
MUDr. Irena Závadová