Tchyně má nádorové onemocnění, má více obtíží a zároveň je na tom psychicky špatně. Nevím, jaká léčba by tchyni pomohla?

Odpověď na dotaz ze dne 1. 8. 2014 zobrazit původní dotaz

Dobry den,

chci se zeptat, mam doma tchyni, ktera je v terminalnim stadiu rakoviny.

je strasne vynervovana, kazde pichnuti a uz se pohrbiva, je strasne vynervovana,nespi..

dale miva bolesti,bere naplast buprenorfin a kapky tranabene, ktere ji ale vysusuji jazsk a ma pakpocit knedliku v krku a ze se udusi..

dale ji mozna ascites tlaci na plice, zda to ma z leku,ma pocit dusnosti..

a ma otazka, mame domaci hospicovou peci,kde meli podminku, ze se nebude lecit u vice doktoru, aby mohli zarucit, ze posledni mesice ci tydnybude bolest sledovana a tlumena a nebude to ridit x lekaru..

jenze oni doporucuji dat sevredol na bolest ta neni porad, chyta ji hlavne v noci do zad,tranabene nezabira,jednou ano, podruhe ne, i kdyz navysime..a dale doporucuji prothiaden na deprese a uzkost, ale napsat to nemohou, mame se obratit na praktika..

ten ji ale napsal neurol 0,25 rano a vecer a leky na bolest ponechal jak jsou, puvodne chtel 2x denne pichat morfium, ale tchyne je relativne dobra, ji,hybe se, odomacnost se s pomoci stara sama,stale je cila,jen ma ty bolesti a nervove stavy, takze nam prislo davat injekce morfin silne davky 2 x denne moc..

co tedy mame delat,kdyz hospic to chce resit takto a uprimne, k cemu tedy je, kdyz lekar, se kterym konyultuji to napsat nemuze..a kdyz praktitk to chce resit jinak a nenecha si do toho mluvit..

onkologa ma v jinem meste, tam se jen tak nedostane, ale precichodit s papirkem, ze nam nekdo necodoporucil...

a jeste dotaz,navrhovane leky by pokryly i dusnost?

dekuji

marta

Píšete, že Vaše tchyně má nádorové onemocnění. Protinádorová léčba byla zřejmě již ukončena. Má silný a slabý opioid (buprenorphin a tramadol) na léčbu bolestí, ale ty se občas přeci jen objevují. Má také tekutinu v dutině břišní (ascites) a patrně je také dušná. Zároveň je na tom špatně psychicky. Lékař z hospice a její praktický lékař doporučují každý jinou léčbu a Vy nevíte, co je v tuto chvíli vlastně správné, jaká léčba by tchyni nejvíce pomohla.

Vážená Marto,

v jedné z předchozích odpovědí jsem se snažila popsat právě složité postavení hospice v našem současném zdravotně-sociálním systému. Hospice, paliativní medicína i paliativní péče zatím nejsou bohužel jeho samozřejmou součástí. Jejich péče není téměř hrazena z veřejného zdravotního pojištění, a tak lékař obvykle může sice lék napsat, ale nemocný by jej musel celý hradit sám. Hospicový lékař se tedy snaží o spolupráci s dalšími kolegy, především praktickými lékaři, ale ta nemusí vždy dobře fungovat. To se právě stalo ve Vaší situaci. Pro medicínu je typické, že z několika specialistů každý doporučí jiný postup nebo jiné léky. V případě paliativní a hospicové péče tato neshoda může být značná. Obavy z nevyléčitelné nemoci, z bolestí, z opioidů (jako je třeba morphin), ze smrti a bohužel často neznalost paliativní a hospicové problematiky mezi zdravotníky, to vše může vést k nedostatečné léčbě mnoha projevů nevyléčitelného onemocnění.

Vaše tchyně má bolesti hlavně v noci, Tramal (tramabene) zabírá jen občas a lékař hospice doporučil Sevredol. Sevredol je morphin v tabletě. Vaši tchyni samozřejmě neznám, nevím nic o její nemoci ani dalších podrobnostech jejího zdravotního stavu, ale zcela obecně platí to, že pacientům léčeným silným opioidem (např. buprenorphinem, jako u Vaší tchyně) dáváme vedle buprenorphinu ještě jeden jiný krátkodobě působící silný opioid (to je právě Sevredol) k léčbě náhle se objevujících silných, tzv. průlomových bolestí. Tento silný krátkodobý lék se má užít ve chvíli bolesti, nikoli v pravidelných intervalech. Obvykle zabere do 30-45 minut a jeho účinek trvá až 4 hodiny. Sevredol je dobrý a vyzkoušený, Tramal (tramabene) nemá proti Sevredolu či morphinu v injekci žádnou výhodu.

Pocit sucha v ústech je bohužel velmi častým vedlejším účinkem opioidů. Sevredol či jiný krátkodobě působící opioid se v paliativní a hospicové péči užívá také k léčbě dušnosti. Pokud je dušnost způsobena tekutinou v břiše, lze ji za určitých okolností vypustit. Bohužel se ale tekutina obvykle rychle objeví znova. 

Pokud jde o psychické obtíže Vaší tchyně, myslím si, že by pro ni bylo velmi dobré si promluvit o jejím strachu a obavách. Hospicový pracovník by mohl doporučit psychologa. Izolace těžce nemocných bývá někdy veliká — o umírání se často bojíme mluvit, a přitom by to nemocnému mohlo opravdu ulevit v jeho trápení. Pokud jde o léky, oba zmiňované (Neurol a prothiaden) jsou dobrou volbou. Každý působí jinak a záleží na konkrétním nemocném, který by byl vhodnější. Neurol působí rychleji a ulevuje úzkosti, prothiaden je antidepresivum a má i slabý účinek proti bolestem.

Chápu Vaše rozhořčení. Jste jistě ve složité situaci. I tak si ale myslím, že hospic může Vaší tchyni pomoci. Pokud by se podařila spolupráce mezi praktickým a hospicovým lékařem, bylo by to zcela nepochybně ku jejímu prospěchu. Lékařská zpráva z hospice s rozvahou o tom, proč je ten a ten lék zřejmě nyní výhodnější, by možná mohla takové spolupráci napomoci.

S pozdravem
MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz