Babička je po mrtvici a její stav je vážný, má kardiostimulátor. Jak dlouho to může trvat? Zvažujeme péči doma, kterou ale dlouhodobě nezvládneme.

Odpověď na dotaz ze dne 26. 11. 2015 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, zajímalo by mě, jak dlouho může 89 letý člověk umírat, když má zároveň implantovaný kardiostimulátor. Asi není možné ten kardiostimulátor vypnout, že?
Jedná se o moji babičku, která měla před šesti týdny mozkovou mrtvičku. Během 10 minut u ní byla záchranka a tak se stalo, že nezemřela. Ztratila schopnost mluvit a částečně ochrnula, takže již pouze leží, může hýbat jednou rukou a polykat. Asi rozumí mluvenému slovu a je schopná vnímat. Ve snaze zachránit ji, jí byl bez porady s rodinou 14 dní po mrtvici implantovaný kardiostimulátor. Po zákroku měla komplikace s plícemi, pak další komplikace "neznámého původu", které lékaři léčili antibiotiky. Dlouho byla na kapačkách, teď již je bez nich (nebo střídavě), ale v nemocničním prostředí. Už odmítá potravu, trochu pije, ale nedostatečně. Je evidentní, že umírá. Jak dlouho to může ještě trvat? Ptám se i proto, že zvažujeme možnost vzít ji domů. Vím ale, že dlouhodobou péči bychom jí asi nezvládli poskytnout. I takto je to pro nás velmi obtížné vidět, že už by tu nechtěla být, ale podle mě jí ten kardiostimulátor prostě nenechá zemřít.
Děkuji za odpověď. Olga

Olga

Vaše babička prodělala mozkovou mrtvici, po níž následovaly další zdravotní komplikace. Její celkový stav je velmi vážný. Má nově implantován kardiostimulátor a Vy se ptáte, zda jí kardiostimulátor prodlužuje život a zda je možné jej vypnout. Zároveň zvažujete, že byste si babičku vzali domů, ale dlouhodobou péči nezvládnete.

Vážená Olgo,

pokud jde o kardiostimulátor, žádné přesné údaje a srovnávací studie bohužel zatím neexistují. Teoreticky je možné, že stimulátor umírajícímu život prodlouží, ale patrně nepůjde o týdny, nejvýše o několik hodin či dnů. Vypnutí stimulátoru (na rozdíl od takzvaného vnitřního defibrilátoru “ICD”) ale může nemocnému zhoršit některé příznaky, například dušnost. Proto jeho vypínání je spíše vzácností. U nás, tedy v České republice, jsem se s tím zatím nesetkala.

Odhad životní prognózy u nemocného bez nádorového onemocnění je velmi obtížný. Často dochází ke stabilizaci zdravotního stavu na různě dlouhou dobu s následným propadem a další stabilizací, někdy je úmrtí náhlé. Doporučila bych Vám, abyste se obrátili na nejbližší lůžkový nebo mobilní hospic. Zde pracují zkušení lékaři, kteří Vám a Vaší babičce mohou pomoci. Mohou Vám poradit i s dalšími možnými službami (sociální poradenství, odlehčovací služby, služby agentury domácí péče atd.), které by Vaší rodině mohly ulevit.

Přeji Vám i babičce hodně sil i odvahy,

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz