Maminka je v terminálním stádiu ca žlučníku, jak si poradit s úporným svěděním?

Odpověď na dotaz ze dne 25. 11. 2015 zobrazit původní dotaz

> Vážená paní primářko,
>
> dovoluji si obrátit se na Vás s prosbou o radu ohledně mé maminky Ing. Elišky Miřejovské. o kterou se starám v těchto týdnech, kdy trpí terminálním stádiem karcinomu žlučníku.
>
> Můj dotaz se týká problému úporného svědění.
> Nechci Vás zatěžovat všemi detaily, dg. byla stanovena při CT 3.8.2015. Prof. Pafko 20.09. provedl neúspěšný pokus o chirirgické řešení, které pro generalizaci na jaterní peritoneum rychle ukončil. Od cca 25.9. je maminka ikterická. Byl učiněn pokus o stentáž žlučových cest, který také nebyl úspěšný. Zevní drenáž byla vyloučena pro prorůstání tumoru do obou jaterních žlučovodů.
> Maminka nemá bolesti, má velmi těžké zažívací obtíže a svědění. Netolerovala podávání Vasosanu a Isocholu, takže má jen antihistaminika (Zyrtec tbl a Fenistil gel). Chvílemi to trošku pomůže, většinou jí ale svědění velmi sužuje. Včera jsem konzultovala kolegyni anestezioložku a dnes její praktickou lékařku. Bylo doporučeno zkusit tlumení náplastmi Durogesic a zkusit podat Hydrocortison 100 s tím, kdyby nastalo určité zlepšení. že bude na Medrolu. Maminka se bojí, že jí bude po Hydrocortisonu špatně, takže ho ještě nedostala.
>
> Jde mi o to, zda nemáte s touto problematikou více zkušeností a co byste případně doporučila..... Co by se pro maminku dalo dělat? Já za ní jezdím jednou denně, uvařím oběd a uklidím a pomůžu s tím, co potřebuje, dovezu nákup.... Zatím zvládá s velkým úsilím osobní hygienu a je schopná nějak strávit čas sama ve svém prostředí.. Jsem připravena s ní být trvale, až to bude potřeba. Nevím, na co se přesně mám připravit a jak to bude trvat dlouho. Ale je těžké jen pokyvovat hlavou, když říká, zda moderní medicína nemá něco na to svědění....
>
> Předem děkuji za pomoc,
> pěkný večer,
>
> Pavla Rozmarová
>
> Pavla Rozmarová, MD
> Office Director
> Scope International Praha, s.r.o.
> Sokolovská 668/136d
> 186 00 Praha 8
> Czech Republic
> Tel: +420 286840716, +420 606687745
> Fax: +420 286840718
> e-mail: prozmarova@scope-international.com

Pavla Rozmarová

Vážená paní doktorko,

léčba pruritu je bohužel dosti frustrující. Velkou roli hrají nefarmakologická opatření — nekoupat se příliš často, pokud koupel, tak ve vlažné vodě, pokud možno ne mýdlo, pokožku pečlivě promazávat mastným krémem — nejlépe vazelinou bez parfémů i opakovaně během dne. Chladnější prostředí také trochu pomůže, protože svědění se obvykle zhoršuje v teple.
Z léků lze vyzkoušet paroxetin cca 5 mg na noc, lze zvýšit je-li efekt nedostatečný. Dalším blokátorem serotoninu, který se využívá je mirtazapin 15mg na noc — oba léky mají mírně sedativní účinky. Antihistaminika obvykle nemají u pacientů s cholestatickým pruritem žádný větší efekt a mohou být vysazena. Pokud by nezabral paroxetin ani mirtazapin, zkouší se někdy také setrony — např. ondansetron, který je ale dražší. Pokud nemá maminka bolesti, Durogesic bych nedávala, spíše může svědivku zhoršit — nelze jej ale vysazovat náhle!

Pokud by vám to pomohlo, můžete se také obrátit na naši poradnu a požádat o konziliární návštěvu našeho týmu (sestra a lékař), případně přijetí do péče — naše možnosti a podmínky vám vysvětlí sociální pracovnice. Telefon do poradny je 283 850 949 nebo 775 166 863. Také vám mohou nabídnout radu kde najít další služby, které by vám i mamince ulevily.

Píšete, že jste připravena se o maminku starat až to bude potřeba, tím spíše bych vám doporučila mobilní hospic s trvale dostupným lékařem a sestrou. Na stránkách našeho zařízení http://www.umirani.cz/rady-a-informace najdete mnoho užitečných informací, včetně toho jak může vypadat další průběh.

Přeji vám i mamince, abyste vše zvládli pokud možno v klidu, bez stresu.
Snad vám k tomu dopomůže i má odpověď.

Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz