Sirotčí důchod pro dítě svěřené do péče
Dobry den zemřela mi sestra v řijnu212 a zustala po ní dcera 11 let s jejim otcem žili společně v domacnosti ale o dceru se starala sestra nebo ja sestra vyslovila přani abych se nadala starala o jeji dceru ,jeji dcera nechce bydlet s otcem jelikož se k ni nikdy nechoval hezky naopak jen ji stale nadaval a vyhrožoval atd. než sestra zemřela tyden před smrti jeji dcera u mně bydlela a bydli stale byla mi soudně svěřena do vychovi a mu bylo stanovene vyživne, otec se odvolal ,socialka mi řekla že napišeme zpět vzeti vychovi a pak až přijde rozhodnuti že si mam podat žadost na pěstounskou peči a otec až teprve v březnu podal žadost na siroči duchod ale myslim si a vim že tento duchod nam neodevzda co v takovem připadě dělat když jsi to necha sam pro sebe celou dobu co je u mně neteř jeji otec nepřispěl ani korunu a ani ji nic nekupuje neteř se s nim nenavštěvuje protože ma z něho strach mužete mi poradit jak postpovat v připadě že siroči duchod neodevzda? proces a soudy trvaji staršně dlouho děkuji s pozdravem silvie
Píšete o své sestře, která zemřela v říjnu roku 2012 a zanechala po sobě jedenáctiletou dceru. Vaše sestra si přála, aby byla holčička svěřena do výchovy Vám. Vaše neteř si nepřeje žít se svým otcem, se kterým nemá dobré vztahy. Neteř s Vámi bydlí již od října, byla Vám soudně svěřena do výchovy a otci bylo stanoveno výživné. Otec se proti rozhodnutí odvolal. Bylo Vám doporučeno zrušit svěření do výchovy a po rozhodnutí žádat o pěstounskou péči. Otec neteře si v březnu zažádal o sirotčí důchod. Domníváte se, že Vám tento důchod neodevzdá. Po celou dobu, co je neteř u Vás, otec neposkytl žádné výživné a nic jí nenakupuje. Neteř se se svým otcem nestýká, protože má z něj strach. Ptáte se, jak máte postupovat, když Vám odmítne sirotčí důchod odevzdat. Bojíte se dlouhých soudních procesů.
Dobrý den, paní Silvie,
nejprve bych Vám ráda vyjádřila upřímnou soustrast s úmrtím Vaší sestry.
Je mi líto, ale úplně nerozumím doporučení, které Vám dala sociální pracovnice. Nevím ani, o který úřad se jedná, kde sociální pracovnice pracuje. Předpokládám, že na oddělení sociálně právní ochrany dětí.
Při svěření dítěte do výchovy soud ve svém rozhodnutí podrobně specifikuje veškerá práva a povinnosti (možnosti vymáhání výživného apod.). Bohužel nejsem právník a ani z toho, co píšete, nemám dost informací k tomu, abych Vám ve věci mohla lépe poradit. Doporučovala bych Vám vyhledat si občanskou poradnu v místě Vašeho bydliště, kde Vám bezplatně poskytnou právní rady. Obrátit se můžete i na příslušný soud, kde by měl být určený člověk, se kterým lze konzultovat návrhy k soudu a jak nejlépe postupovat. Bohužel, není to žádný snadný ani rychlý způsob, nenechte se tím však odradit.
Co se týče sirotčího důchodu, lze bližší informace získat na Call centru České správy sociálního zabezpečení: tel. 257 062 860, pondělí a středa: 8.00 — 17.00 , úterý a čtvrtek: 8.00 — 15.30 a pátek: 8.00 — 14.00, kde po nahlášení rodného čísla Vaší neteře se můžete o věci pobavit zcela konkrétně.
Přeji Vám zdárné vyřešení Vaší situace.
S pozdravem,
Olga Cordiner