Výpočet vdovského důchodu
Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat. Jedná se o mou tetu a strýce. Strýc zemřel 14.1.2012. Pobíral částečný invalidní důchod, byl zaměstnán a ještě pobíral rentu od bývalého zaměstnavatele k nemoci z povolání. Teta již v té době byla ve starobním důchodu. Při vypočítání vdovského a starobního důchodu nám bylo řečeno, že do výpočtu důchodu se započítává pouze invalidní důchod strýce. Výdělek a renta se prý nebere v potaz. Tak jsem se chtěla zeptat, zdali je to tak nebo máme zažádat o přepočítání důchodu? Děkuji za odpověď.
Píšete o ovdovělé tetě, které při výpočtu vdovského a starobního důchodu bylo řečeno, že se do něj nezahrnuje strýcova renta za nemoc z povolání ani jeho výdělek, ale pouze invalidní důchod. Nás se ptáte, zda je to tak, nebo byste měli žádat o přepočítání důchodu.
Dobrý den, paní Martino,
Vdovský důchod náleží pozůstalé ženě vždy po dobu jednoho roku a dále pak pouze v případě, že do dvou let (platí pro ovdovělé po 1.1.2012) splní některou z podmínek pro jeho další zachování a vyplácení. Co a jakým způsobem se započítává do částky vdovského důchodu, naleznete v odkazu výše. Renta za nemoc z povolání se do částky, z které se pak vypočítává konečná výše vdovského důchodu, započítává pouze v případě, že ji bývalý strýcův zaměstnavatel uvedl v evidenčních listech.
Když někdo pobírá starobní a zároveň pozůstalostní důchod, jedná se o tzv. souběh důchodů. Jak se věc má v takové situaci se opět dočtete v odkazu výše v tomto odstavci.
Pro zcela konkrétní informace bych však Vám nebo tetě doporučila kontaktovat Call centrum České správy sociálního zabezpečení — tel. 257 062 860, které má provozní dobu pondělí a středa: 8.00 — 17.00, úterý a čtvrtek: 8.00 — 15.30, pátek: 8.00 — 14.00. Když teta (případně Vy) sdělí pracovnici své rodné číslo, může se bavit o všem, co ji v souvislosti s pozůstalostním důchodem zajímá.
S pozdravem
Tereza Bímová