Babička má rakovinu prsu s metastázami do kostí, navzdory opiátovým náplastem trpí bolestmi. Proč léčba nepomáhá, co se dá dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 9. 2015 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, babička prodělala rakovinu prsu. Po dvou letech se u ní objevily metastáze v kostech. Je již dva měsíce po ozařování a užívá biologickou léčbu (xgeva). Doktorka nám sdělila, že jsou metastáze nepatrné a kryjí se s onemocněním kostí. Metastáze se vyskytují na pánvi. Babička má již dvě morfiové náplasti, má naordinovaný paralen, ale stále trpí bolestmi, a říká, že už tu dlouho nebude. Rádi bychom jí nějakým způsobem pomohli, především od bolesti. Nechápeme, proč léčba nepomáhá a necítí se líp. Děkuji za každou radu. Marie

Marie

Vaše babička má rakovinu prsu s generalizací do kostí, je po ozařování, dostává biologickou léčbu a trápí ji velké bolesti. Na bolest užívá opiátové náplasti a Paralen, ale nestačí to a Vy se ptáte, jak babičce od bolesti pomoci.

Milá Marie,

bohužel nastavit léčbu bolesti takto na dálku nemohu, s tím je třeba se obrátit na ošetřujícího lékaře, který Vaši babičku zná a může dále sledovat efekt podávaných léků. Rozhodně by měl dostat co nejdříve informaci, že dosavadní léčba není dostatečně účinná a že je třeba ji změnit. Dávku náplasti lze postupně podle domluvy s ošetřujícím lékařem navyšovat tak, aby bolesti byly dostatečně zvládány.

Rozhodně kromě léků, které babička užívá pravidelně (náplasti), by měla mít k dispozici i nějaký rychle působící účinný lék, který může použít podle potřeby tehdy, když bolest přesáhne pro ni únosnou mez a který jí dokáže rychle ulevit. Může to být např. morfin ve formě tablet (Sevredol) nebo kapek. Pokud je problém s polykáním léků, předepisují se potom léky k injekčnímu podkožnímu podávání. Kromě opiátů a Paralenu existují i další léky, které se dají v léčbě bolesti u kostních metastáz použít, např. kortikoidy, bisfosfonáty, některá antidepresiva a další, ale o jejich nasazení opravdu musí rozhodnout ošetřující lékař. Proto se s ním zkuste co nejrychleji spojit a požádat ho o úpravu medikace. Tím lékařem může být buď ošetřující onkolog, nebo i babiččin praktický lékař, ve větších městech existují i specializovaná centra léčby bolesti, problémem je, že objednací lhůty jsou někdy dlouhé a rozhodně není možné, aby do té doby Vaše babička trpěla v bolestech.

Od úpravy léčby si nelze slibovat, že babičku bolesti zbaví zcela a dokonale, reálným cílem ale je, aby bolest po většinu času byla mírná, snesitelná a dovolila Vaší babičce žít a myslet i na jiné věci, než jak ji to bolí. Dále je třeba, aby babička měla po ruce lék, který může použít, když už se bolest stane pro ni neúnosnou a který jí spolehlivě uleví. Držím palce, aby se nastavení správné léčby bolesti brzy podařilo, rozhodně se v tom nenechte odbýt, účinné léky na bolest existují a opravdu není nutné, aby kdokoli dlouhodobě trpěl krutými bolestmi.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz