Maminka se z nemocnice vrátila s průjmem, neustálé přebalování je neúnosné. Jak lze situaci řešit?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 9. 2012 zobrazit původní dotaz

Prosim o radu,naše 92 leta maminka se vrátila z nemocnice s velmi ridkou stolici, která ji uchází do plánek témeř trvale. Ona to necítí, ale samozřejmě přebalu ani témeř po hodině ve dne v noci je neúnosné. Existuje nejaka pomůcka, která by stolici na nejaký čas udržela?
Děkuji, Marie

Marie

Vážená paní Marie,

bohužel na takto zdánlivě jednoduchou otázku naprosto nelze odpovědět bez vyšetření pacienta. Příčin průjmu může být pochopitelně vícero a každá má jiné řešení a jiný postup. Průjem může způsobit infekce, nesprávné složení stravy, léky, které maminka užívá, ale také zácpa. Právě u starších a hodně nemocných lidí může stolice, která uvízne v konečníku způsobit paradoxní průjem — jak se tělo snaží tuhé, někdy až kamenné stolice zbavit, vylučuje hodně tekutiny, která se pak může jevit jako průjem. Pochopitelně že podání léků proti průjmu celou situaci může velmi zkomplikovat a nemocnému i ublížit.

Existuje spektrum léků, kterými lze průjem ovlivnit, ale jak jsem se snažila vysvětlit, je potřeba je naordinovat až po vyšetření nemocného. A to nemusí být nijak komplikované. Stačí se vyptat na podrobnosti, zjistit léky, které nemocný užíval a užívá, případně poslat vzoreček stolice na vyšetření a vyšetřit nemocného, včetně konečníku.

Domluvte se s praktickým lékařem maminky, aby vykonal návštěvu v domácím prostředí (praktičtí lékaři mají ve smlouvě se zdravotní pojišťovnou i nasmlouvané návštěvy doma) a aby maminku vyšetřil. Jen tak zajistíte správné další kroky. Velmi důležité je ošetřování pokožky v okolí konečníku — což je pochopitelně velmi náročné. Existují čistící pěny a ochranné krémy, pleny, vložky do plen, podložky… Věřím, že s pomocí šikovného praktického lékaře se Vám podaří nalézt to správné řešení.

S pozdravem,

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz