Jaké jsou možné příčiny krvácení do mozkového kmene?

Odpověď na dotaz ze dne 31. 10. 2013 zobrazit původní dotaz

dobry den moc vas zdravim dne 8.10 2013 muj manzel mel krvaceni do mozkoveho kmene kteremu podlehl dne 14.10 2013 jsem stoho moc nestastna a zdrcena bylomu 55 let mel trochu nadvahu kouril a pil byl v hlubokem komatu druhy den mi rikaly ze mam 50procen t nadeji ze mel rostristeni do mozkoveho kmene pak dostal zapal plic ledovali ho teploty byl na pristrojich ruzne infuze adrenalin atd ctvrty den mi davali uz jen 20 procent nadeje pak mu doplic dychali pod vysokym tlakem a sesty den zemrel na zastevu srdce hodne me schazi byly jsme spolu 20let neustale si neco vycitam rada bych oteto nemoci vedela vic jestli jsem to treba nezavinila ja moc dekuji bohunka

bohunka

Píšete, že Vám před krátkým časem nečekaně zemřel manžel na krvácení do mozkového kmene a Vy byste se potřebovala dozvědět více o možných příčinách toho, co se mu přihodilo, protože Vás stále trápí pochybnosti a výčitky.

Milá Bohunko,

obecně k nejčastějším příčinám krvácivých cévních mozkových příhod patří vysoký krevní tlak, různá vrozená či získaná postižení cév, dále to mohou být například poruchy srážení krve. Často se tyto faktory mohou i navzájem kombinovat.  

Dojde k prasknutí cévní stěny a krev se rozlije do mozku. Mozek je přitom poškozen jednak mechanicky roztříštěním křehké tkáně prudce tryskající krví a útlakem při otoku mozku, jednak i toxicky látkami uvolňujícími se  z krevních sraženin. Míra postižení nemocného závisí jednak na rozsahu krvácení a jednak na místě, kde ke krvácení dojde.

Mozkový kmen obsahuje nervová centra, která řídí základní životní funkce — činnost srdce, dýchání, polykání, vyměšování. Krvácení do této oblasti je velmi nebezpečné a prognóza špatná. Proto se bohužel často stává, že přes všechnu intenzivní péči pacient umírá, často právě již během prvního týdne od vzniku krvácení. Celková mortalita krvácivých cévních mozkových příhod se pohybuje mezi 45-65%. Jen 20% pacientů se zotaví natolik, že nejsou závislí na pomoci druhých.

Věřím, že lékaři udělali vše, aby Vašemu manželovi pomohli a ani Vy jste nemohla situaci nijak zvrátit. Je pochopitelné, že je Vám teď moc smutno, ale myslím, že jste pro svého muže udělala maximum, žili jste spolu 20 let, milovala jste ho, v nemocnici jste ho denně navštěvovala, nevím, kdo by mu mohl dát více.

Bylo by dobře, kdybyste v tomto těžkém období měla někoho, s kým byste mohla své trápení sdílet, třeba někoho blízkého z přátel či z rodiny, o odbornou podporu a pomoc je možno poprosit psychiatra či psychoterapeuta. Myslím na Vás a přeji Vám, abyste dokázala znovu najít klid a radost ze života.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz