Ukončení podnikání a starání se o nemosného manžela
Dobrý den,
můj manžel již rok a půl bojuje se zhoubným mozkovým nádorem a v současné době je jeho zdrav. stav bohužel již takový, že potřebuje celodenní pomoc a dohled. Proto jsem před měsícem jeho jménem (na základě plné moci) požádala o příspěvek na péči, který se momentálně vyřizuje. S manželem máme také společnou firmu (s.r.o.,oba jsme zaměstnanci vlastní firmy), kterou jsem však již sama nedokázala finančně utáhnout a navíc se potřebuji celý den starat o manžela,takže teď podnikám veškeré kroky nutné k ukončení činnosti firmy. Potřebuji tedy ve firmě ukončit svůj i manželův prac. poměr (manžel už je stejně několik týdnů v plném ID) a zůstat doma s manželem na příspěvku na péči, který se mi dle slov soc. pracovnice započítává do důchodu. A zde bych potřebovala poradit - je nutné se po ukončení mého prac. poměru hlásit na úřadu práce (když vlastně práci nehledám a nechci žádat o podporu v nezaměstnanosti),ale potřebuji, aby za mě stát platil zdravotní a sociální pojištění? Nebo je třeba situaci nahlásit na OSSZ a zdrav. pojišťovně (samozřejmě po přiznání příspěvku na péči) a není třeba se ještě hlásit na prac. úřadě? A ještě další dotaz - v případě změny situace v rodině (ať již k lepšímu či horšímu), která by mi umožňovala si hledat práci a posléze nastoupit do zaměstnání, z čeho by mi úřad práce vypočítával případnou podporu v nezaměstnanosti, když po dobu péče o manžela vlastně nebudu mít žádný příjem? Předem moc děkuji za všechny informace. Katka P.
Píšete o svém manželovi, který se potýká se zhoubným mozkovým nádorem a jehož zdravotní stav se natolik zhoršil, že potřebuje Vaši celodenní péči a dohled. Před měsícem jste zažádala o příspěvek na péči, který je v řízení. S manželem máte firmu, kde jste byli vedeni jako zaměstnanci vlastní firmy. Firmu sama nedokážete dále vést. Plánujete ukončení podnikání a rozhodla jste se celodenně o manžela pečovat. Sociální pracovnice Vám sdělila, že se Vám příspěvek bude započítávat do důchodu. Ptáte se, zdali je nutné se po ukončení pracovního poměru nahlásit na Úřadu práce, aby za Vás stát platil sociální a zdravotní pojištění. Dále se ptáte, z čeho se Vám bude vypočítávat podpora v nezaměstnanosti v případě, že se po ukončení péče budete vracet do pracovního procesu a byla byste vedena na Úřadu práce.
Dobrý den, paní Katko,
v případě, že bude manželovi přiznán příspěvek na péči II. stupně a výše a Vy budete o něj pečovat, tak se Vám doba péče bude skutečně započítávat jako náhradní doba pro důchodové účely. Sociální i zdravotní (nikoli nemocenské) pojištění za Vás bude hradit stát, pokud nahlásíte, že jste odešla ze zaměstnání, a zařídíte-li si na úřadu práce, který vyřizoval příspěvek, potvrzení o péči. Potvrzení je třeba doručit na Vaši zdravotní pojišťovnu a příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení (potvrzení o péči se na Okresní správu sociálního zabezpečení dodává až zpětně, nejdéle však do 2 let po skončení péče).
Přesun manžela (příjemce příspěvku) na dobu delší než kalendářní měsíc do zdravotnického zařízení nebo jiné instituce znamená též nutnost opět platit svá pojištění — sociální, zdravotní. Můžete se po dobu případné hospitalizace manžela nahlásit na úřad práce.
Podpora v nezaměstnanosti v případě, že po ukončení péče, se nahlásíte jako zájemkyně o zaměstnání na Úřad práce, se bude vypočítávat z náhradní doby, kdy jste pečovala o manžela.
Pro bližší informace kontaktujte příslušný úřad práce a obraťte se na oddělení zaměstnanosti.
Přeji Vám mnoho sil.
S úctou
Olga Stránská