Jaká je prognóza po těžké ischemické cévní mozkové příhodě?

Odpověď na dotaz ze dne 23. 11. 2009 zobrazit původní dotaz

Dobry den,moje babicka 71let mela pred 3tydny tezkou ischemickou CMP.Dle CT mozku nam lekar sdelil,ze je poskozena leva hemisfera a ze babicka je v kritickem stavu bez nadeje na jakykoliv pohyb a komunikaci,druhy den se babicka neuveritelne zlepsila,sedela,jedla tuhou stravu a hybala obema DK a pravou rukou,rozumnela,nasledujici den vsak upadla do bezvedomi,dostala teploty-byla nasazena ATB. .PO 5dnech ji udelali kontolni CT mozku a zjistili ,ze je zasazena i hemisfera prava.Myslite,ze mohlo dojit k dalsi prihode?Pres to vsechno babicka bojuje dal,teploty uz nema,vetsinu dne prospi,ale jezdime za ni kazdy den,mluvime na ni ,zkousime bazalni stimulaci,babicka hybe obema nohama i rukama,lepe levou,snazi se komunikovat,na dotazy reaguje kyvnutim hlavy-ne vzdy,ale treba 12krat za 3hodiny.Myslite,ze je aspon nejaka sance na nejake zlepseni?V tomto stavu si babicku nemuzeme vzit domu,dle lekare bychom ji uskodili.Babicka byla do prihody naprosto zdrava,nemuzeme se s tim smirit a chteli bychom ji nejak pomoct.Dale se chci zeptat na doplnek FOSFOSERCAPS,myslite,ze by ji mohl v tomto stavu aspon trosku pomoci?Mockrat dekuji

semivanova martina

Píšete, že Vaše babička je po těžké ischemické cévní mozkové příhodě, která vedla k omezení hybnosti horních i dolních končetin a k poruše řeči. Ptáte se, jestli proběhla a případně hrozí další mozková příhoda a je-li naděje na zlepšení.

Vážená paní Semivanová,

je úžasné, že i v tak těžké situaci se snažíte pro babičku udělat vše co je ve Vašich silách.

Na obě tyto otázky se dá odpovědět kladně. Po jedné mrtvici jistě mohla a může přijít další, záleží na mnoha okolnostech – jednak na celkovém zdravotním stavu babičky, na dalších doprovodných onemocněních, která mohou významnou měrou přispět k riziku další mrtvice. Velmi důležité je, jaká byla příčina mrtvice. Někdy se dá jasně rozpoznat původ mrtvice například pri poruše srdečního rytmu, kdy se přímo v srdci vytvoří krevní sraženina (embolus), která je krevním proudem zanesena dále do krevního řečiště, kde způsobí ucpání tepny třeba právě v mozku s následným rozvojem infarktu mozkové tkáně. Jindy se ale takový jasný vyvolávající moment vystopovat nedá.

Další důležitý faktor, který  významně ovlivňuje babiččinu prognózu, je  léčba, kterou dostává. Z rozsáhlých studií je zřejmé, že dobře nastavená léčba významně snižuje riziko další mrtvice a to tím více, čím vyšší je věk nemocného, protože s věkem riziko mrtvice stoupá. Používá se především kyselina acetylosalicylová (Acylpirin) nebo warfarin – ten má své jasné indikace i kontraindikace. Jsou-li tyto léky vhodné i pro Vaši babičku, musí posoudit její ošetřující lékař, který je obeznámen se všemi podrobnostmi předchorobí i současné nemoci.  Z dalších rizikových faktorů je třeba uvést vysoký krevní tlak, srdeční selhávání, přítomnost aterosklerózy nebo cukrovky, žádnou z těchto chorob Vaše babička neměla, což je pro ni příznivé.

Pokud jde o zlepšení zdravotního stavu, zlepšení jistě očekávat lze. Ale opět závisí na mnoha okolnostech jestli ke zlepšení dojde a v jaké míře a za jak dlouho. Tato míra zlepšení je jen velmi těžko stanovitelná. I lékaři pečující o pacienty po mozkových mrtvicích se jen obtížně a neradi vyjadřují konkrétně. Určitě hodně záleží na rezervách nemocného a jeho “chuti” s chorobou bojovat. Metoda bazální stimulace je to nejlepší, co pro babičku v tuto chvíli můžete dělat. Také časté návštěvy, povídání, vyprávění, pohlazení  – i když babička sama nemůže dostatečně reagovat – to vše je pro ni velmi důležité.

Píšete také, že Vám lékař v současném stavu nedoporučil pečovat o babičku  v domácím prostředí. Pokud byste se o babičku chtěli starat doma, což jistě je nelehký úkol, myslím, že po stabilizaci zdravotního stavu by tomu nemělo nic bránit. S pomocí agentur domácí péče a pečovatelských agentur se i toto dá zvládnout. Jistě můžete toto téma s ošetřujícím lékařem znovu probrat.

Poslední Vaše otázka se týká přípravku Fosfosercaps. Sama s ním zkušenosti žádné nemám, ale myslím, že babičce může prospět. Opět by bylo vhodné jeho užívání probrat s ošetřujícím lékařem, protože pacienti s mozkovou mrtvicí často dostávají léky s podobným účinkem.

Vážená paní  Semivanová, přeji Vám i Vaší babičce mnoho sil, trpělivosti a odvahy. Vaše starost i péče jsou pro babičku to nejlepší, co jí můžete v tuto chvíli nabídnout.

S úctou

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz