Je možná paliativní péče doma?
jsem onkolozka pracujici v UK. Muj 76 lety bratr zijici v severnich cechach ma tezke selhani srdecni a po mnohych iatrogenickych komplikacich je uz 3 mesic v nemocnici- respektivne 4te nemocnici. Hrozne radi bychom ho dostali domu- po cemz on touzi. Aby to bylo mozne potrebovali bychom jak sesterskou pomoc tak lekare ktery by byl ochoten monitorovat jeho medikace a indikovat symptomatickou peci kdyz a jak bude nutne. Muzete mi prosim poradit jak bychom tohle mohli zaridit? Pokud to nejde doma mame moznost ubytovani v dobre vybavenem dome duchodcu. Radi priplatime za privatni peci. S diky vase Anna
Píšete o bratrovi, který má patrně konečné stadium srdečního selhávání, již 3 měsíce tráví v nemocnici, ale přál by si být doma. Ptáte se, je-li to a za jakých podmínek vůbec možné
Vážená paní Anno,
možné to jistě je, záleží především na spolupráci s praktickým lékařem, u kterého je bratr registrován. V případě, že nemocný není schopen se dopravit do ambulance, má praktický lékař návštěvní povinnost. Někdy to ale bohužel není takto jednoduché. Ne všichni praktiční lékaři jsou návštěvám v domácím prostředí naklonění a někdy pak situaci řeší převozem nemocného do nemocnice. Praktický lékař by měl mít také přehled o dostupnosti různých služeb - pečovatelských agentur v místě bydliště. Může také předepsat poukaz na domácí ošetřovatelskou a zdravotní péči. Tu pojišťovna hradí až do výše 3 hodin denně. S pomocí takové agentury je možné například průběžně monitorovat zdravotní stav nemocného, aplikovat lékařem předepsané léky, provádět prevenci kožních lézí nebo třeba provádět ošetřovatelskou rehabilitaci atd. Můžete se také poohlédnout po domácí hospicové péči, je-li v místě bydliště bratra dostupná, případně po lůžkových hospicích.
Domov důchodců má obvykle také nasmlouvané praktické lékaře, kteří za obyvateli docházejí. Ale v případě zhoršení zdravotního stavu se pak nelze většinou vyhnout přesunu do nemocnice. Jen výjimečně spolupracují domovy důchodců s poskytovaleli paliativní péče.
Pochopitelně velmi důležité je i prostředí, ve kterém by bratr byl – zda má nějaké rodinné příslušníky, kteří se o něj mohou starat a pomáhat mu v denodenní péči. To může být pochopitelně velmi náročné a je určitě dobře pečlivě zvážit možnosti jak Vašeho bratra, tak i případných pečujících blízkých.
Snad Vám tato odpověď pomůže v rozhodování.
S pozdravem, MUDr. Irena Závadová