Umělý spánek po nehodě - jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 16. 8. 2011 zobrazit původní dotaz

Dobry den,
vcera se memu tatkovi stala nehoda (74let). Opravoval auto a spadlo na nej. Pred prijezdem sanitky mu nejakou dobu soused(byvaly hasic) delal masaz srdce, jak dlouho, bohuzel nevim. Sanitka dorazila do 18 minut a do dvou ho lekari stabilizovali.V soucasne chvili je na odd.ARO, kde zjistili, ze ma pouze nekolik zlomenych zeber a hrudni kost, vse je jinak v poradku. Byl uveden do umeleho spanku. 24 hodin byl umele udrzovan pri snizene telesne teplote. Dnes vecer mu zacnou postupne vysazovany leky a bude privaden k vedomi. Chodime k nemu, mluvime na nej.Zatim pouze ma ruzne silne zachvevy, jak lekari rikaji, ktere jsou vyvolany poskozenim mozku. Nebylo mu delano zadne vysetreni mozku, ceka se na to, jak zareaguje, az budou vysazeny prasky na umely spanek, coz rikaji, ze by melo byt do dvou az tri dnu.Stale mi neni jasne, jak presne se zjisti, ze neni mozna zadna zachrana. Kdyz zde ctu, ze nekomu trva i nekolik mesicu nez se probudi...tak je mi nejasne, ze bychom to meli vedet do 2-3 dnu! Nerada bych, abychom neco zanedbali.Muzete mi poradit nebo nejak popsat stav po te, co jiz leky na umely spanek nebudou v tele? JAk se pozna, ze jiz neni sance? Dale bych se chtela zeptat, jestli jiz nyni, kdy je tatka v umelem spanku muze neco vnimat (zrejme ano) a zda my muzeme napriklad ze zvyseni tepu nebo zmeny tlaku zjistit, ze nas vnima (ale zrejme ne). Nekdy se zacal ruzne cukat, kdyz jsme mu rekli neco prijemneho...
Predem velmi dekuji za odpoved. Jen mam strach, aby ale nedosla, az jiz budeme mit "jasno". HS

HS

Pacien byl po nehodě a masáži srdce uveden do umělého spánku. Jakým způsobem se zjistí, zde je možné nemoscného zachránit?

Dobrý den,

situace, ve které se nacházíte, je velmi obtížná. Domnívám se — byť jsem lékařem, který nepracuje v anesteziologii a zabývám se až následnou péčí o pacienty v kómatu řadu měsíců a let po uvedené události — že je třeba, abyste nyní hovořili s lékaři a byli opravdu trpěliví. To hlavní, co je třeba vyšetřit, musí vědět oni. A kdy, to také. Bohužel rozsah postižení mozku, který poznáme na přístrojích, je často obtížné vztáhnout k tomu, jak pacient bude reagovat, případně jak se bude hýbat, jak jeho tělo bude přijímat výživu apod. Věk pacienta také hraje roli, stejně jako prodělané choroby. Asi Vás tedy zklamu, že nemohu vyslovit nějakou prognózu, nějakou předpověď. Mohu s určitostí říci, že Vašimi partnery musí teď být zdravotníci, kteří ošetřují, že Váš blízký může leccos vnímat a stojí za to s ním klidně zkusit hovořit — nebo spíš na něj hovořit. Že sice nebude mít pojem o čase, ale blízké bude vnímat. Může to být silná motivace, být alespoň v kontaktu. Proto je Vaše role tak důležitá.

Držím Vám palce a přeji hodně sil.

V úctě
L. Kabelka

Dotaz zodpovídá

MUDr. Ladislav Kabelka, PhD.

lékař

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz