Jak získat informace o příčině smrti maminky?
Dobrý den, prosím jestli mi můžete alespoň trochu osvětlit otázky.Moje maminka bohužel zesnula a nikdo nám nebyl schopen vysvětlit příčinu.Bydlela v domově důchodců ID s psychiatr.dohledem. Dozvěděli jsme se že měla vpodvečer hypoglykemický šok a záchranná služba ji dala infuzi glukózy.Všude čtu že se má pacient sledovat,ona však nebyla převezena do nemocnice.Je právně správné,že nebyla převezena?mám za to že jí mohl převoz zachránit snad,jak všude čtu,mají se v různých intervalech sledovat hladiny draslíku aj.už přes přidružené potíže a nemoci.To mi řekli na dotaz i doktoři kam chodím já.Hladiny např.draslíku vzrostly tak enormě,že již ráno po druhém zavolání nebylo v nemocnici pomoci,selhaly ledviny a druha resuscitace srdce se nepodařila.Prosím zda mi můžete poradit jak a kam napsat-podle mě doktor ze záchranné služby pochybil tím že ji neodvezl,neboť si myslím,že v DD její stav nemohl být dostatečně sledován.Odvezl ji až na podruhé,to již bylo pozdě.Mám právo na vysvětlení a záznam z prvního výjezdu? Chci se dozvědět PROČ maminku nepřevezla ZS ihned.Děkuji nevím kam se obrátit,jsem z toho stále zdrcená.
Vaše maminka náhle zemřela a Vy máte pochybnosti, zda nedošlo k zanedbání povinné péče — zda maminka neměla být převezena do nemocnice, kde by jí možná mohl být zachráněn život.
Vážená paní Amy,
je pro mě obtížné, ne-li nemožné odpovědět na otázku, zda Vaše maminka měla či neměla být odvezena do nemocnice poté, co jí lékař rychlé záchranné služby zjistil nízkou hladinu cukru v krvi (hypoglykémii) a podal jí infuzi glukózy (cukru). Předpokládám, že maminka měla cukrovku, na kterou se léčila. Její hypoglykémie mohla mít vícero příčin. Ke zodpovězení Vaší otázky by bylo nutné znát podrobnosti její nemoci, dobu trvání, užívané léky, přidružené a komplikující nemoci, možný vyvolávající činitel hypoglykémie (např. infekce močových cest, vynechání jídla, při zhoršení stavu či kvality vědomí apod.). V zásadě lze říci, že pochopitelně existují situace, kdy lékař nemocného k převozu do nemocnice nedoporučí. Platilo by to například pro pacienta, který užívá inzulin, opoměl se či nemohl se po podání dávky inzulinu dostatečně najíst a jeho hypoglykemie tak byla způsobena jasně neodstatečným příjmem potravy, vyvolávající příčina je tady zřejmá a jednorázová. Mnoho diabetiků a jejich rodinných příslušníků je schopno některé formy hypoglykemie opravdu zvládat doma, bez hospitalizace. Je na lékaři, aby zhodnotil pravděpodobou příčinu hypoglykemie a míru ohrožení, které pro nemocného představuje — jde o jednorázový jev?, je pravděpodobné, že se bude opakovat?, je z důvodů například přidružných nemocí nutné nemocného sledovat v nemocnici?. Faktorů, které lékař musí vzít v úvahu může být opravdu mnoho.
Vysoká hladina draslíku, o které se zmiňujete, může být jak příčinou, tak i následkem selhání ledvin. Nepodaří-li se hladinu draslíku upravit, dochází k poruchám srdečního rytmu, které skutečně mohou vyústit v úmrtí nemocného. Opět i tady platí, že se nelze nijak vyjádřit k příčině vysoké hladiny draslíku bez znalosti dalších podrobností.
Ptáte se, zda máte nárok na lékařskou dokumentaci.
Samozřejmě jsou možnosti, jak získat informace o tom, co se stalo. Buď můžete požádat maminčina ošetřujícího lékaře z oddělení, kde maminka zemřela o rozhovor s tím, že pro Vás maminčina smrt byla naprosto nečekaná a že se snažíte porozumět tomu, co se stalo. Pokud máte pochybnosti o správnosti postupu lékaře záchranné služby, můžete podat přímo stížnost na lékařskou komoru, která se takovými stížnostmi vážně zabývá. Komise mají k dispozici lékařskou dokumentaci, výpovědi jednotlivých lékařů a jsou schopni rozhodnout o tom, zda lékař postupoval správně či nikoliv. A samozřejmě existuje také možnost podat přímo trestní oznámení na lékaře záchranné služby.
Chápu, že náhlé úmrtí maminky ve Vás vyvolává mnoho otázek. I když víme, že život každého z nás je konečný, vždy je těžké se s úmrtím blízkého smířit. Obzvláště tehdy, když máme pocit, že k úmrtí nemuselo dojít. Možná se ani podrobnějším zkoumáním nepodaří objasnit přesnou souslednost událostí, které vedly k maminčině smrti. Možná že její hypoglykemie byla jen vedlejším projevem jiného závažného stavu, který by stejně k úmrtí nakonec vedl. Možná, že tomu tak nebylo. Vím, že to pro Vás není lehké, ale snažte se, aby tyto obavy, otázky a nejistoty nepřevážily nad vzpomínkami na maminku, na to, co pro Vás znamenala.
MUDr. Irena Závadová