9-ti letý syn má nádorové onemocnění mozku - jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 24. 4. 2013 zobrazit původní dotaz

Dobry den,muj dotaz se tyka meho syna je mu 9 let a ma nelecitelnou rakovinu mozku, ale pri pohledu na nej to diky Bohu nejde jeste poznat. Nador se i po operaci opet zvetsil a tak se ma zahajit radioterapie a chemoterapie. Můžete mi prosím rict jak vlastne probiha posledni stadiu? Lekari dost mlzi vzhledem k tomu,ze syn je zatim vytalni, komunikativni prijma vetsi prijem potravy nevim uz co si mam myslet. A nemohu se smirit s faktem ze syn ma nevylecitelnou rakovinu predem Vam moc dekuji za odpoved.

Margita

Obracíte se na nás ve velmi těžké situaci. Váš 9-ti letý syn má nádorové onemocnění mozku. Protože po operaci se nádor opět vrátil, má teď syn podstoupit záření a chemoterapii. Ptáte se nás, co vlastně můžete čekat, jak probíhá poslední stadium.

Vážená paní Margito,

nejprve bych Vám chtěla vyjádřit svou účast. Neumím si představit, čím vším jste se synem již prošli, co vše máte za sebou a jak těžké pro Vás musí být vědomí synovy závažné nemoci. Rozumím tomu, jak píšete, že se nemůžete smířit s tím, že syn má nevyléčitelnou rakovinu.

Moc ráda bych Vám poskytla konkrétní informace, ale jednak s dětskými pacienty nemám žádnou zkušenost, jednak je vždy nesmírně obtížné cokoli předvídat, když nemocného nemůžeme vyšetřit, neznáme přesně typ onemocnění, dosavadní průběh a reakci na léčbu.

U dospělých pacientů s nádorovými nemocemi mozku je průběh obvykle dosti podobný. Nádor způsobuje otok mozku. Ten vede ke zvýšené spavosti nemocných a většinou bez nějakých dramatických událostí tito pacienti prostě “usnou” nebo upadnou do komatu a v klidu zemřou. Otok mozku může někdy způsobit bolesti hlavy a nevolnosti se zvracením, ale možnosti léčby bolesti jsou dnes na vysoké úrovni a většinou je umíme dobře zvládnout. U některých pacientů se může objevit epileptický záchvat, který sice vypadá dramaticky, ale opět jej lze zvládnout i v domácích podmínkách.

Možná by Vám mohla pomoci i naše brožura o posledních dnech a týdnech. Možná máte ve Vašem okolí hospic, na který byste se mohla obrátit pro radu.

Zkuste si znovu promluvit se synovým ošetřujícím lékařem. Proberte s ním všechny otázky, které Vás trápí. Někdy bývá užitečné si je předem připravit, třeba na kousek papíru, protože ve stresové situaci, jakou takový rozhovor určitě může vyvolat, snadno na některé důležité otázky prostě zapomeneme. Někdy je dobré vzít s sebou i další osobu. I pro zdravotníky bývá takový rozhovor velmi náročný. Bohužel nejsme dostatečně vzděláváni v tom, jak mluvit s nemocnými a jejich rodinami o utrpení, o smyslu, o bolesti. Pak někdy působí, jak sama píšete, že mlží.

Vážená paní Margito,

přeji Vám i Vašemu synovi hodně sil, odvahy i naděje.

S úctou

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz