Pooperační komplikace, bezvědomí - jaká je prognóza?
Dobrý den, moje maminka upadla a zlomila si krček. Čtyři dny ležela v klidu na lůžku než lékaři provedli veškerá potřebná vyšetření. Operace proběhla v pořádku a i celé odpoledne po operaci bylo standardní. V noci ovšem se maminka začala dusit a tak jí lékaři museli uvést do umělého spánku. S největší pravděpodobností prodělala plicní embolii. Po týdnu konečně opadli teploty a i životní funkce se stabilizovali a tak začali lékaři s pomalým probouzením. Třetí den už byly znatelné reakce na povely, začala otáčet hlavu za hlasem a reagovala i pláčem. Další den začali selhávat ledviny a tak lékaři navrátili maminku zpět do umělého spánku. Po dvou týdnech od operace provedli lékaři tracheostomii a povedlo se jim obnovit funkci ledvin a po třech týdnech od operace začali opět s probouzením. Jenže uběhl týden a maminka stále nenabývá vědomí a naopak se zase vše komplikuje teplotou a slabým zápalem plic. Opět to vše zvládla, ale po dalším týdnu vědomí stále nenabývá. Dva týdny bez útlumových léků, na plicní ventilaci a reakce pouze velmi malé, téměř žádné. CT hlavy bylo negativní, nedošlo k žádnému krvácení ani mrtvici. Pořád věříme, že vše dopadne dobře, ale je to dlouhé a vyčerpávající. Jaké jsou šance na to, že se nám vzbudí?
Píšete o vážném zdravotním stavu Vaší maminky, která má nedávno odoperovanou zlomeninu krčku kosti stehenní. Po operaci měla opakovaně komplikace a nyní leží na dýchacím přístroji a i bez tlumících léků se neprobouzí. Ptáte se, jaké jsou šance, že se probudí.
Milá Míšo,
píšete o vážném zdravotním stavu Vaší maminky, která má nedávno odoperovanou zlomeninu krčku kosti stehenní. Po operaci měla opakovaně komplikace a nyní leží na dýchacím přístroji a i bez tlumících léků se neprobouzí. Ptáte se, jaké jsou šance, že se probudí.
Velmi ráda bych Vám odpověděla co nejpodrobněji, bohužel to není takto na dálku možné. Chybí mi mnoho neznámých — například věk maminky, další přidružené nemoci, zdravotní stav před zlomeninou a tak dále. Některé faktory lze zhodnotit jen u lůžka nemocného. Takže jen zcela obecně si dovolím napsat, že nepochybně je její zdravotní stav velmi vážný. Již před zlomeninou krčku mohl být její zdravotní stav ve velmi křehké rovnováze. Pak stačí i nepříliš závažná nemoc či poranění a organismus, který nemá rezervy začne jako celek selhávat. V dnešní době je sice operace zlomeného křku kosti stehenní prováděna i u starších a jinak nemocných pacientů, ale i tak představuje pro některé pacienty velkou zátěž. Předejít všem komplikacím — plicní embolie, selhání ledvin, zánět pak bývá někdy téměř nemožné. Bohužel negativní nález na CT (tzn. nepřítomnost krvácení či známek mrtvice) nemusí vůbec znamenat, že jsou mozkové funkce v pořádku. Některá poškození nejsou ani nejlepšími zobrazovacími metodami zjistitelná. Plicní embolie i selhání ledvin jsou komplikace, které mohou velmi nepříznivě ovlivnit fungování nervového systému a mohou vést ke stavu, který popisujete. V medicíně nemáme nikdy 100% jistotu, můžeme pracovat jen s určitou pravděpodobností. U Vaší maminky, na základě toho, co se dosud událo, bude šance na úplnou úzdravu spíše menší. Chápu, že je tento čas pro Vás velmi náročný, nevíte co bude, na co se máte připravovat, jak dlouho může tato nejistota trvat.
Zkuste si znovu promluvit s maminčiným ošetřujícím lékařem. Ten zná mnohem podrobněji maminčin zdravotní stav, předchorobí, reakci na léčebné postupy. I tak Vám ale nebude schopen dát jednoznačnou odpověď. Můžete se společně s ním a s ostatními členy rodiny pokusit domluvit další postup — pokud by maminčin stav vypadal spíše nepříznivě, lze při další, například infekční komplikaci nepodat antibiotika a tlumit projevy horečky nebo kašle. Pokud ale naopak posoudí lékař maminčiny šance jako dobré, pak je namístě intenzivní léčba všech komplikací. Chápu, že jsou to velmi náročná a závažná rozhodnutí, ale mohou Vám pomoci se se současnou situací lépe vyrovnat. Mohou pomoci i mamince tím, že bude jednoznačně navržen další léčebný plán.
Přeji Vám a především Vaší mamince hodně sil i odvahy,
s pozdravem
MUDr. Irena Závadová