Jaké jsou možné komplikace po úrazu mozku a upadnutí do komatu?
Jaké jsou možné následné komplikace po těžkém úrazu mozku a následném upadnutí do komatu.
Ptáte se, jaké jsou možné komplikace po těžkém úrazu mozku s komatem.
Vážený pane Havránku,
otázka je to hodně široká a moje odpověď těžko bude vyčerpávající. Obecně lze říci, že čím delší je období bezvědomí po úrazu, tím závažnější bývají následky. Samozřejmě to neplatí absolutně, záleží na typu poranění, lokalizaci, věku nemocného, přidružených onemocněních a také na tom, jak včasná a efektivní je rehabilitace po úraze. Jako těžký úraz mozku většinou bývá označován takový, kde následné koma trvá více než 24 hodin.
Následky úrazů mozku mohou mít různé podoby: bolesti hlavy, poruchy spánku, soustředění, paměti, řeči, poškození intelektu a další psychické změny, poruchy hybnosti, tedy různý stupeň ochrnutí.
V některých případech je poranění mozku tak těžké, že pacient zůstává měsíce či dokonce roky v tzv. vegetativním stavu, kdy sice jsou základní životní funkce zachovány, nemocný je např. schopen dýchat bez pomoci dýchacích přístrojů, ale nevykazuje žádné známky vědomí a není schopen komunikovat s okolím. A přestože došlo k velkým pokrokům v akutní medicíně, stále velká část pacientů s těžkým poraněním mozku umírá.
Nevím, zda se ptáte pouze takto v obecné rovině či máte na mysli někoho blízkého ze svého okolí, tam by určitě bylo na místě se ptát přímo ošetřujícího lékaře, který by Vám uměl odpovědět konkrétněji.
Rozhodně i na nemocného v komatu má smysl mluvit, dotýkat se ho a poskytovat mu další příjemné podněty. Včas zahájená a dostatečně intenzivně prováděná rehabilitace také dokáže obnovit některé funkce mozku poškozeného úrazem.
S pozdravem
MUDr. Kateřina Menčíková