Velký plicní nádor - bude lepší léčba doma nebo v nějakém zařízení?
Dobrý den,
moje maminka má rakovinu plic,nádor 13,5cm velký,podstoupila v dubnu 2013
ozařování,vše zvládla výborně........Ale na přelomu léta se její zdravotní stav zkomplikoval,začla hubnout,přestala jíst-nemá chut k jídlu,je unavená,sama se nenají,neumeje prostě to není ona.Po vyšetření ct nám lékaři řekli,že jí špatně fungujou ledviny a játra a řekli,že je nejlepší řešení ldeenka kde jí budou píchat morfium,chci se zeptat máte stejný názor,já si myslím,že doma by jí bylo asi líp ale zas nechci,aby se trápila bolestma,můžu mít dotaz nevíte kolik takovému člověku zbývá času?Já se obávám,že už to jsou jen dny,nebo je možné,že to morfium a léčba pomůže natolik,že bude žít dál,podotýkám,že spí skoro celej den,děkuji za odpověd,a ještě na otázku k sobě,jsem v začátku 8měsíce těhotenství a mám strach abych ze stresu neublížila miminku ale zároven si nemohu pomoci a ,ikdyž se snažím pláč a trápení udržet neumím,nevíte jak se zachovat?
Vaše maminka má velký plicní nádor léčený na jaře tohoto roku ozařováním, nyní se její zdravotní stav výrazně zhoršil a Vy přemýšlíte, kde by bylo mamince nejlépe, zda doma, nebo v nějakém zařízení.
Vážená paní Zdeňko,
z toho co píšete — že maminka hubne, nemá chuť k jídlu, je slabá a většinu dne prospí — se skutečně domnívám, že její stav je hodně pokročilý a že čas, který zbývá, už může být krátký. Zda se jedná jen o dny, jak se obáváte, nebo má maminka před sebou ještě týdny, si netroufám odhadnout, ale několik měsíců už to nejspíš nebude, je mi to líto. Zmiňovaný morfin může mamince ulevit od bolesti či od dušnosti, ale zvrátit průběh nemoci, vrátit mamince síly, zlepšit funkci selhávajících orgánů, to neumí a nejsou ani jiné prostředky, jak toho dosáhnout.
Určitě by bylo dobré, probrat situaci přímo s maminkou, zeptat se, jaká jsou její přání, ale také v celé rodině zjistit, kdo všechno je ochoten se zapojit, zda se můžete v péči o maminku doplňovat či střídat, protože pro jednoho člověka, zvlášť pokud jste v pokročilém stupni těhotenství, by péče o úplně ležícího člověka vyžadujícího celodenní přítomnost druhé osoby a i poměrně fyzicky náročné úkony jako je mytí, převlékání a přebalování, byla nejspíš těžko zvládnutelná.
Pokud byste se rozhodli vzít si maminku domů, také by bylo dobře, abyste měli lékaře, se kterým můžete průběžně konzultovat maminčin stav, který bude upravovat a předepisovat potřebné léky, aby maminka netrpěla bolestmi, dušností ani dalšími nepříjemnými symptomy. Může to být maminčin praktický lékař nebo ideálně lékař mobilního hospice, pokud ve Vašem okolí nějaký je. Propouštějící lékař z nemocnice také může předepsat službu home care, tedy návštěvu zdravotní sestry v domácnosti 1-3x denně, která může např. podávat předepsané léky, poradit a pomoci Vám s ošetřováním maminky doma.
Pokud byste se na péči doma necítili nebo by se maminka dala přednost pobytu ve zdravotnickém zařízení, bylo by dobře vybrat takové, kde mají velkou zkušenost s péčí o onkologické umírající pacienty, kde si dobře poradí s možnými komplikacemi, kde pečují o nemocné s laskavostí a citem, kde Vás nechají např. s maminkou na pokoji tak, jak budete chtít a potřebovat. Spíše než LDN by možná těmto požadavků vyhověl některý z lůžkových hospiců, které jsou právě pro tento typ pacientů určené.
Co se týče Vašeho smutku a strachu, je to úplně přirozená reakce na tak velké trápení, jaké s maminkou prožíváte, myslím, že není potřeba pláč zadržovat, je úplně v pořádku si poplakat. Miminku tím neublížíte, určitě je zdravější dát svým pocitům prostor, nesnažit se je umlčet, potlačit. Určitě by bylo fajn, kdybyste mohla své těžkosti s někým sdílet, popovídat si o tom s někým blízkým, i to může ulevit. Je mi moc líto, že zároveň s těšením se na miminko, máte teď takovéto trápení, myslím na Vás na všechny a moc bych Vám přála, abyste nalezli nějakou dobrou cestu.
MUDr. Kateřina Menčíková