Pokročilé nádorové onemocnění žlučových cest - jaká je prognóza?
Dobry den pani doktorko. Obracim se na Vas s dotazem Klatskinuv tumor. U nasi maminky byl pred mesicem potvrzeny zhoubny nador ve zlucniku. Po vysetreni z Ikemu byla propustena. Ze zpravy vyplyva, ze nador je inoperabilni a pokrocily nadorovy proces v rozsahu vcetne postizeni III.jaterniho segmentu. Zaroven bylo na vysetreni zjistena zavazna vada srdce a nedoporucena chemoterapie. Je-li mozne, prosim Vas o radu k zabraneni postupu rakoviny nebo zmirneni obtizi, jelikoz od lekare jsme dostali informaci, ze ma jen par mesicu zivota. Zaroven bych Vas chtela poprosit o vyjadreni zlute barvy pokozky a belmo v ocich. Maminka je unavena a ztraci chut k jidlu. Prosim Vas o vyjadreni Vaseho nazoru ke vsem mym otazkam a vzhledem k tomu, co jsem se docetla na internetu zda je zlute zabarveni oci posledni stadium nemoci. Jako posledni otazku bych Vas chtela pozadat o dalsi prubeh nemoci, zda prijdou velke bolesti, jak dlouho takto clovek trpi, pripadne Vas nazor na zbyvajici dobu zivota. Budu Vam vdecna za vsechny informace. Mnohokrat dekuji J.B.
Vaše maminka má nádorové onemocnění vycházející ze žlučových cest, které pro svou pokročilost a další zdravotní komplikace nemůže být léčeno ani vyléčeno. Ptáte se na další průběh a možnosti léčby.
Vážená Jarko,
Klatskinův nádor vzniká z buněk žlučových cest. Bohužel spolu s nádory, které vycházejí ze žlučníku, patří mezi velmi špatně léčebně ovlivnitelné. Operaci je tento typ nádoru většinou nepřístupný, již v době zjištění bývají přítomny vzdálené metastázy (rozsev nádoru) a ani chemoterapie nepřináší nemocným prospěch dostatečně velký, aby vyvážil závažné vedlejší nežádoucí účinky. Postupu tedy zabránit nelze. Co ale jistě lze, je mírnit obtíže, které mamince nádor může přinést a přináší. Žlutá barva kůže a očního bělma je způsobena hromaděním žlučového barviva, které normálně odtéká žlučovými cestami do střeva. Nádory, které brání odtoku žluči, pak způsobují právě toto žluté zabarvení. Bylo by dobré zjistit v IKEMu od ošetřujícího lékaře, zda není možné zprůchodnit žlučové cesty takzvaným stentem. U některých nemocných lze zavedením jakési trubičky (stentu) překlenout úsek, který je nádorem zablokován. Není to ale možné vždy a záleží na konkrétní situaci a umístění a rozsahu nádoru. Stent se zavádí endoskopicky, tedy pomocí ohebné hadičky přes žaludek a dvanácterník přímo do žlučových cest. Maminka velmi pravděpodobně již podobné vyšetření prodělala. U jiných nemocných se zavádí hadička, drenáž, zevně, tedy přes břišní stěnu do jater. U dalších nemocných nelze hromadění žluči řešit ani zevní, ani vnitřní drenáží. U nich pak postupujeme takzvaně symptomaticky — tedy tlumíme nežádoucí projevy hromadění žluči.
Ptáte se, zda přijdou velké bolesti. Asi 30% nemocných s nádorovými nemocemi nemá bolesti a ani maminka je tedy mít nemusí. Ale v dnešní době a v našich podmínkách jsou zcela běžně dostupné velmi účinné léky na tlumení bolestí. To, že je maminka unavená a ztrácí chuť k jídlu je v jejím stavu normální. Pokud není u maminky plánována žádná protinádorová léčba, měla by být veškerá péče směřována k zachování co nejvyšší kvality života. Například pokud jde o jídlo, je nejlepším receptem nenutit nemocného jíst. Jen nabízet. Je-li nemocný unavený, nechat jej odpočívat. Posilovat nemá v tuto chvíli význam.
Mohu Vám doporučit, abyste se obrátili na lékaře specialistu v paliativní medicíně — je to právě obor zaměrený na nemocné s život ohrožujícím onemocněním, jehož cílem je ulevit nemocnému i jeho rodině ode všech průvodních obtíží. U nás nejlépe cestou lůžkových nebo mobilních hospiců, kde právě tito specialisté pracují..
Přeji Vám i Vaší mamince hodně sil a odvahy na cestě, kterou máte společně před sebou.
S úctou
MUDr. Irena Závadová