Blouznění a agresivita po operaci srdce - jak mu pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 28. 10. 2013 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
můj otec, měl operaci bajpásu, po operaci prodělal epileptický záchvat. V pátek 25.10, probudili s umělého spánku. Od té doby, má halucinace, sestřička říkala, že je ve svém světě kde se mu líbí, plete si lidi, např. Nadával na mě, jako křičel moje jméno, ale při tom mluvil na sestřičku. Je agresivní, pořád kouká do stropu a je chvílemi mimo. Bojím se o něj. Mohli byste mi poradit co mu je?
Děkuji Martina.

Martina

Váš tatínek prodělal operaci srdce, při které mu byly přemostěny zúžené nebo neprůchodné cévy zasobující srdce. Po operaci měl epileptický záchvat a po probuzení z umělého spánku “blouzní”. Ptáte se nás, co by mu mohlo být.

Vážená Martino,

neznám pochopitelně tatínkův zdravotní stav, ale je velmi pravděpodobné, že byl křehký. Pacienti se závažnými a většinou i dlouhodobými nemocemi mívají omezenou kapacitu nerového systému (mozku) vyrovnávat se se změnami vnitřního i zevního prostředí. Omezení průtoku krve mozkem, které může provázet operační výkon, snížení zásobení kyslíkem, nerovnováha složení vnitřního prostředí, infekce a také některé léky jsou ty nejčastější faktory, které vyvolávají obraz podobný tatínkovu. S velkou pravděpodobností se jedná o delirium — tedy jakousi poruchu kvality vědomí, kdy nemocní typicky mívají halucinace a porušený řežim spánku. Pobyt na jednotce intenzivní péče s množstvím hlučných přístrojů, měnícím se ošetřujícím personálem dále přispívají k rozvoji deliria. Vaše obavy chápu, delirum skutečně působí na přihlížející velmi znepokojivým dojmem. Lékaři na intenzivních lůžkách by ale měli být schopni správně zareagovat, protože delirium je bohužel poměrně časté. Pokud je to jen trochu možné dovolit nejbližším být s nemocným, neboť jejich hlas, doteky a vůně “vracejí” nemocné do reality. Omezení nepříjemných vyšetřování, hluku a střídání personálu není vždy možné. Na místě může být i podání některých léků, které mohou delirum utlumit. Jak asi tušíte, může být delirantní stav skutečně známkou závažné zdravotní komplikace a jen čas může ukázat, má-li nemocný dostatečné rezervy, aby vše zvládl.

Máte-li další nejasnosti, obraťte se na tatínkovy ošetřující lékaře a požádejte je o další vysvětlení a výhled do budoucna. Někdy může pomoci názor psychiatra, který dobře zná léky, které se u delirantních nemocných používají.

Přeji Vám i Vašemu tatínkovi, aby vše nakonec dobře dopadlo.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz