Zemřela mi babička, před smrtí trpěla horečkou. Mám výčitky - mohli lékaři dělat více?
Moje babicka mela zimnici chodila k nam zena co ji menila kapaky. Rikala nam ze zimnice znamena konec. Ze je to priznak presavani fungovani organu. Vecer babicka umrela. Stale si myslim a mam vycitkz ye se s tim melo neco delat a proc doktori rikali ze je to normalni ze takhle lidi umiraj. Kdyz vim ze je neco v neporadku tak by se s tim melo neco delat ne? Proc jen prihlizet jak clovek umira.
Píšete, že jste se staral o svoji babičku doma a než zemřela, měla horečku. Zdravotníci Vás ujišťovali, že není potřeba horečku léčit, přesto máte výčitky, že se nic neudělalo. Ptáte se, zda byl postup správný, jestli by Vaše babička nemohla žít déle, kdyby dostala léky.
Dobrý den, pane Alexi,
píšete, že jste se staral o svoji babičku doma a než zemřela, měla horečku. Zdravotníci Vás ujišťovali, že není potřeba horečku léčit, přesto máte výčitky, že se nic neudělalo. Ptáte se, zda byl postup správný, jestli by Vaše babička nemohla žít déle, kdyby dostala léky.
Vašim obavám velmi rozumím. Lidé mají často pocit, že v dnešní době by lidé neměli umírat „jen tak“, bez léčby. A pokud lékaři nepodávají nemocným léky do poslední chvíle, tak to může rodinu znejistit, zda nedochází k zanedbání péče. Mají strach, že se neudělalo všechno, co medicína nabízí. Je velmi těžké situaci posoudit bez dalších podrobností. Nevím, jakou nemocí Vaše babička trpěla, ani v jakém stavu byla, než se horečka objevila. Rozhodování o zahájení léčby je vždy zcela individuální a lékař musí zhodnotit, zda jde o stav, který se dá léčit a pokud ano, tak zda by léčba byla pro nemocného přínosem nebo spíše zátěží. Velmi často je horečka jedním z příznaků blížící se smrti a neznamená to, že by nemocný trpěl infekcí. Takové horečce říkáme terminální a je příznakem vyhasínání mozkových funkcí. Méně často se setkáváme s tím, že se u těžce nemocného skutečně rozvine infekce, na kterou už vyčerpaný organismus nedovede reagovat. I v tomto případě by mohlo být nasazení antibiotické léčby pro nemocného velkou zátěží. Antibiotika totiž mají spoustu nežádoucích účinků, zatěžují mnoho orgánů a ve stavu vyčerpání bývají navíc velmi často neúčinná. V těchto situacích proto léčbu obvykle nezahajujeme. Pokud se u Vaší babičky horečka objevila několik hodin před úmrtím, šlo nejspíše o horečku terminální a rozhodnutí o nezahájení jakékoliv léčby bylo tedy správné. V takové situaci bylo pro Vaši babičku jednoznačně nejlepší a nejdůležitější to, že mohla být se svými blízkými.
Jsem si jistá, že si v žádném případě nemáte co vyčítat. Byla to situace, kdy pro ni byl největším darem a pomocí to, že jste „jen“ přihlíželi. Že na to nebyla sama.
Přeju Vám hodně sil vyrovnat se se ztrátou milované babičky.
MUDr. Katarína Vlčková