Karcinom jícnu, následné metastázy v játrech a na plicích - jaká je prognóza?
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na následující:
Mému otci (60 let) byla v 07/2014 diagnostikována rakovina jícnu. V období mezi 08 a 09/2014 podstoupil radiochemoterapii. V 11/2014 byl operován (resekce jícnu a modelace žaludku). Operace byla označena za úspěšnou, testy na uzliny vyšly dobře. Rekonvalescence byla celkem pomalá (potíže se stravováním, nechutenství), ale zdálo se, že to půjde.
Zhruba v 03/2015 (je to tedy cca 2 měsíce) náhle nastal obrat k horšímu. Bolesti a výrazný úbytek na váze. Nyní diagnostikovány metastáze na játrech a na plicích (bohužel nevím velikost a počty). Lékaři nabízí chemoterapii nebo symptomatickou léčbu. Přičemž chemoterapii by muselo předcházet nabytí na váze. To však otec nezvládne a musela by být zavedená výživová sonda. Předpokládám, že zavedení je operativní zákrok. Váha měřena naposledy cca před 3 týdny 56kg, avšak váhový úbytek pokračuje (už ani nevážíme). Z mého pohledu se stav týden od týdne zhoršuje, intuice mi neříká nic dobrého.
Můj dotaz zní: Jaká je prognóza s mnohačetnou metastázou? Dá se s tím vůbec něco dělat? Je člověk s tak nízkou váhou vůbec schopen podstoupit uvedené zákroky a chemoterapii, aby mu to přineslo nějaký užitek? Nemohou mu naopak více uškodit? Máme mít nějakou naději, pokud lékaři navrhují možnost chemoterapie? Nebo je to spíše z jejich strany jen gesto?
A ještě jeden laický dotaz: Slyšela jsem, že rakovinné buňky se živí cukry a že pokud vypustíme ze stravy cukry, rak.buňky nemají co "jíst" a tlumí se / odumírají. Můj otec má velké chutě na sladké a říkám si, zda má cenu mu to vůbec odpírat. Také jsem slyšela o léčbě lněným olejem. Máte nějaké informace v tomto směru?
Mockrát děkuji předem za odpovědi.
Váš otec se léčí s karcinomem jícnu, absolvoval chemoradioterapii a následně resekci jícnu. Po náročné rekonvalescenci jste měli naději, že nemoc nebude pokračovat. Avšak za 4 měsíce se stav zhoršil, došlo k velkému úbytku hmotnosti a objevily se metastázy v játrech a na plicích. Vašemu otci byla nabídnuta další chemoterapie, ale podmínkou k jejímu zahájení je nárůst hmotnosti, čehož by se mělo docílit zavedením výživové sondy. Vy máte obavy, zda by všechny tyto intervence Vašeho otce ještě více nevysílily. Ptáte se, jestli by chemoterapie nebyla jen falešnou nadějí a velkým rizikem, že bude ještě hůř.
Dále byste ráda věděla, jestli máte tatínkovi omezit přísun cukrů, o kterých jste se dozvěděla, že živí nádorové buňky a zda by mohla pomoct dieta s lněným olejem.
Dobrý den, paní Terezo,
Vaše dotazy jsou velmi smysluplné, je dobře, že o všem do hloubky přemýšlíte a nechcete, aby Váš otec podstupoval zbytečné utrpení. Bohužel, jak tušíte, situace je skutečně vážná. V případě odhalení vzdálených metastáz u karcinomu jícnu má podávání chemoterapie paliativní charakter. To znamená, že nemá za cíl vyléčit, to bohužel v tomto stádiu nejde, ale má za cíl proces zpomalit a prodloužit život o pár měsíců. Jak Vám správně lékaři řekli, tuto paliativní chemoterapii lze podat pouze pacientům s dobrým stavem výživy. Je to proto, že chemoterapie nemocného zatíží, zejména nechutenstvím, případně zvracením a dalším úbytkem hmotnosti. Jednoduše řečeno jde o to, kdo vydrží víc, jestli nádor nebo nemocný. V situaci, kdy je nádor rozšířený po těle a vyčerpává organismus, představuje chemoterapie pro nemocného zátěž navíc. Nemocný pak nemá rezervy na regeneraci po vysilující léčbě, která by nádor stejně nezničila.
Zavedení sondy je výkon poměrně nenáročný, spočívá v zavedení hadičky nosem do žaludku (nasogastrická sonda) nebo do tenkého střeva (nasojejunální), kterou se posílá výživově hodnotná strava do zažívacího traktu. Tím se obchází nechutenství a nemožnost přijmout potřebné množství živin. I tady je však efekt limitovaný aktuálním stavem nemocného. Organismus může být už natolik vyčerpaný, že ani z dodaných živin si nedokáže doplnit a dostavět ztracenou energii. V takové situaci by bylo podávání výživy, kterou tělo nedokáže zpracovat, velmi zatěžující, mohlo by vyvolávat nevolnosti, zvracení, nadýmání, průjmy. Vašeho tatínka jsem neviděla, a nemohu tedy zhodnotit stav jeho výživy a šanci umělé výživy na zvýšení hmotnosti. To by měl posoudit jeho onkolog.
Lékaři samozřejmě musejí nabídnout všechny dostupné možnosti, aby si nemocný mohl vybrat cestu, jakou chce jít. Tady velmi záleží na nastavení Vašeho otce. Jsou nemocní, kteří se chtějí léčit až do poslední chvíle, i kdyby je to mělo stát poslední kapku energie, pokud dostanou i jen jediný den navíc. Jsou ale nemocní, kteří by čas a energii, která jim zbývá, soustředili raději na to, aby si uspořádali vše, co považují za důležité. Vztahy, duchovní život, majetek… Ne všichni chtějí bojovat o čas navíc, ne všichni na to mají sílu a ne všichni tu sílu, kterou mají, chtějí do vyčerpávající léčby investovat.
Rozhodně by tedy bylo dobré, doptat se ošetřujícího lékaře, jak vidí aktuální stav Vašeho tatínka a jaký by mohl mít prospěch z obou z nabízených možností. Rozhodující slovo ohledně dalšího postupu by měl mít každopádně Váš otec. On sám by se měl rozhodnout, jak chce se svým časem a svou energií naložit. Z Vašeho dotazu nevím, jak moc je o všem Váš otec informovaný, ale v této situaci, kdy jde o jeho čas a o to, v jaké kvalitě či komfortu jej prožije, by měl mít právo volby. Nikdo nemůže lépe než on rozhodnout o tom, co pro něj bude nejlepší.
Ohledně cukrů, které údajně vyživují nádor, a lněného oleje, který by nádor mohl vyléčit, je odpověď jednodušší. Rozhodně dávejte tatínkovi jíst úplně cokoliv, co dokáže sníst a co mu nezpůsobí nevolnost či nepohodu. Jediné, co mu může uškodit, je to, co mu nechutná, a to může zhodnotit jedině on sám. V situaci, kdy nádor i při léčbě postupuje, šiří se dál po těle a poškozuje další a další orgány, roste nezávisle na tom, co mu dodáme či nedodáme ve stravě. V tuto chvíli je ze všeho nejdůležitější zajistit tatínkovi co největší pohodlí. A to, co je pro něj pohodlné, dokáže určit jen on sám.
Přeji Vám oběma hodně síly v tak těžké situaci. Pokud by se Váš tatínek rozhodl pro symptomatický postup, mohl by Vám být oporou některý z hospiců (lůžkových či mobilních), které poskytují paliativní péči zaměřenou na úlevu od fyzického, a v případě zájmu i psychického, či duchovního utrpení.
S pozdravem
MUDr. Katarína Vlčková