Zahájení chemoterapie rakoviny pohrudnice - jaká je prognóza?
Dobrý den, mému otci byla po roce a půl neustupujících teplot a hubnutí diagnostkována neléčitelná rakovina pohrudnice. Nikdo si netroufá odhadnout, kolik času mu zbývá, ale spíš měsíce, než roky. Zatím to zvládá v pohodě (vlastně se mu po diagnóze ulevilo a prý je mu líp), má jen zvýšenou teplotu a je slabší. Příští týden jde poprvé na chemoterapii. Chceme se o něj postarat doma až do konce. Otec žil doteď sám, já jsem jeho dcera, jsem těhotná a v listopadu se mi má narodit druhé dítě. Nesmím zvedat těžké předměty, protože jsem po konizaci děl. čípku. Jak moc je péče o pacienta po chemoterapii náročná? Dá se odhadnout, kdy budu potřebovat v péči o něj pomoc (můžeme si naštěstí dovolit zaplatit pečovatelku)? A jak moc máme spěchat se svatbou? Nechtěla jsem se vdávat těhotná, ale vím, že táta si přeje vést mě k oltáři, takže mu to chci splnit. Plánovali jsme až léto za rok, ale to už je asi pozdě. Ráda bych, aby si to užil ještě jakž takž v kondici....
Píšete nám dotaz ohledně nemoci Vašeho tatínka, děkujeme za Vaši odvahu věci řešit tak, jak navrhujete. Věřím, že se tatínkovi ulevilo poté, co mu byla sdělena diagnóza, nejistota je opravdu často horší než nepříjemná jistota. Jistě k tomu přispělo i to, že díky Vám není na nemoc sám a má ve Vás oporu.
Dobrý den, Olgo,
péče o nemocného člena rodiny v domácím prostředí je náročná velmi různě. Považujeme za lepší se připravit na náročnější varianty a mít i “záložní plán” pro případ, že nastanou komplikace. Káždopádně je nutné, abyste nebyla na péči sama. Máte kolem sebe další členy rodiny, kteří Vám pomohou? Pečovatelka je výborná pomoc, ale je třeba, abyste měla v záloze někoho, komu budete moct předat třeba i krátkodobě organizaci péče o tatínka v případě, že Vám nebude dobře nebo budete potřebovat odpočívat. Domluvte se všichni v rodině a napište si časový harmonogram, kdy se kdo může postarat a co může zařídit.
Chemoterapii snáší každý různě, záleží na člověku i druhu chemoterapie, která je mu podávána. Většinou se po podání může dostavit slabost, zvracení, nechutenství, únava. Někteří lidé po chemoterapii nepotřebují žádnou zvláštní péči, ale raději počítejte s tím, že několik dnů po aplikaci bude tatínek slabý, unavený, bude potřebovat pomoc s přípravou jídla, hygienou apod. Možná bude vhodné, aby po první chemoterapii nemusel být sám a byl na dosah někdo, kdo mu bude při ruce a pomůže. Důležité je, aby při nechutenství, které by trvalo déle, dokázal přijímat dostatek tekutin a živin a neztrácel sílu. Pokud dosud nezkoušel, připravte si doma několik výživných nápojů typu “Nutridrink”, aby v případě nechutenství mohl popíjet tyto výživné nápoje, které mu zajistí v malém objemu dostatek energie a výživy. Také se poradťe s ošetřujícím lékařem, měl by Vám vysvětlit, které léky a jak podat v případě zvracení nebo jiných potíží.
V průběhu léčby sami uvidíte, jak tatínek léčbu snáší, jak se tělo mezi terapiemi dokáže zotavit a jak tatínek zvládá denní činosti. Pokud se bude jeho stav horšit (většinou je postup nemoci pomalý a síly ubývají postupně), může docházet i k nenadálým zvratům - například při infekci a podobně. Domluvte se s tatínkem a ostatními členy rodiny, jak budete péči dále řešit. Pokud budete chtít o tatínka pečovat doma, poohlédněte se, zda jsou Vám dostupné služby domácí hospicové péče. Vzhledem k tomu, že v listopadu čekáte miminko, určitě bych “do zálohy” hledala i “kamenný” hospic, tedy zdravotnické zařízení určené pro pacienty v posledím stádiu nemoci, kde se o tatínka dobře postarají a zároveň Vám umožní tam s ním být po neomezenou dobu. Mohla byste teď být s ním a případnou náročnější péči předat personálu v hospici.
Velmi podporuji Vaši snahu o tatínka pečovat doma, fandím Vám a věřím, že to zvládnete. Ale tyto další (krásné) okolnosti, jako je těhotenství, jistě vyžadují to, abyste vše pečlivě naplánovala a mohla se v klidu věnovat sobě i tatínkovi. Nepřeceňujte své síly a myslete i na sebe, tatínkovi budete moci být oporou, jen pokud budete i Vy v pohodě!
Se svatbou bych samozřejmě neotálela, využijte dny, kdy je mu dobře (uvidíte, jak zvládne chemoterapii). Pokud o to stojí a chce být v tento den s Vámi, užijte si to, nečekejte, až mu nebude dobře. A jedna čistě osobní nelékařská rada: věřte mi, pokud nelze jinak, lépe se vdávat s miminkem v břiše, než s miminkem v kočárku.
Přeji vše dobré Vám i Vašemu tatínkovi a mnoho sil do dalších dní.
S úctou a pozdravem
Jana Michlová