Rakovina plic s mnohočetnými metastázami, po radioterapii - jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 5. 2015 zobrazit původní dotaz

Dobrý den.
Nedavno jsem Vám psala že mojí babičce zjistili zhoubnou rakovinu plic. Odpověděla jste mi ale pořád mám spoustj nezodpovězených otázek a lěkaři mi řikaj že udělali 5 ozařek a nic vic pro ní nemužou udělat ani chemoterapii protože zůstala upoutana na lůžko a spomocí se dostane i na invalidní vozík. Bohužel nemůže chodit. Moji babičce bude 65 let má cukrovku a šťítnou žlázu. O jinych nemocech krom rakoviny nevím. Lékaři další léčbu odmítaj. Nechápu proč? Byla hospitalizovaná na onkologii a včera ji pustili domů stím že se oddělení zavíra a už pro ní nemužou nic udělat. Prosím Vás je nějaký způsob léčby a kolik času ji zbýva? Je v domácím prostředi tam kde je zvyklá a psychycky se cití v pořádku. Co pro ní můžem udělat? Jak jí můžem pomoct? Kolik času snáma v kruhu rodiny stráví? Děkuji.

Kateřina

Vaší babičce lékaři zjistili rakovinu plic s mnohočetnými metastázami do kostí, je po radioterapii, další onkologickou léčbu již v nemocnici nedoporučili a propustili babičku domů. Ptáte se, proč ji onkologové nechtějí dále léčit a jak můžete babičce pomoci Vy.

Milá Kateřino,

Jak už jsem Vám psala, nejlepší by bylo babiččinu situaci probrat s lékařem, který se o ni staral a který zná všechny podrobnosti.

Situace je taková, že tak pokročilé nádorové onemocnění, jaké má Vaše babička, nelze již ani chemoterapií ani jinými postupy vyléčit. V této fázi má onkologická léčba šanci nanejvýš získat nějaký čas navíc, zpomalit postup choroby. Vždy je ale zapotřebí velmi pečlivě zvážit zda užitek z této léčby bude větší než nežádoucí účinky, které například u chemoterapie mohou být velmi závažné a zda je nemocný vůbec schopen tuto léčbu zvládnout. Jednotlivé typy nádorů se navíc velmi liší v citlivosti na léčbu, to také hraje významnou roli při rozhodování, jestli chemoterapii doporučit či ne. Věřím, že všechny tyto okolnosti lékaři uvážili a zřejmě došli k tomu, že by další léčbou babičce spíš ublížili, než pomohli.

Jak píšete, teď je babička doma, kde se cítí nejlépe, obklopená rodinou. Už tím, že jí umožníte strávit čas, který ještě zbývá, tak jak si sama přeje, pro ni děláte velmi mnoho. Protože ale je třeba počítat s tím, že babiččin zdravotní stav se může časem horšit, je dobře si zajistit zdravotnickou pomoc.

Nevím, zda ve Vašem okolí funguje nějaký mobilní hospic, který by Vám mohl stát v zádech při řešení nepříjemných symptomů choroby, určitě je třeba se spojit s babiččiným praktickým lékařem a požádat ho, aby se přišel na babičku podívat. Praktický lékař pak může napsat poukaz na domácí péči, pokud by Vám to při starání se o babičku bylo užitečné. Může předepsat léky pro případ bolesti nebo dušnosti, abyste mohli babičce ulevit, když by něco takového nastalo.

Co se časové prognózy týče, jak už jsem psala minule, nejspíše jde o několik týdnů, když Vaši babičku nevidím a neznám, přesněji odpovědět nedokážu. Přeji Vám i Vaší babičce, abyste společně užily ještě co nejvíc hezkých okamžiků a abyste společnými silami i to těžké dobře zvládly.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz