Domácí péče
Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o radu v těžké situaci. Mému dědečkovi byl před nedávnem diagnostikován zhoubný nádor plic. Jeho stav se velmi rychle zhoršuje, rakovina metastázuje do jater a ledvin. Jakákoliv léčba již bohužel s ohledem na dědečkův věk (85 let) není doporučována. Doktor predikuje několik málo dní/měsíců života, jenž dědečkovi zbývá. Mám spoustu otázek, na většinu z nich jsem již u Vás našla odpověď - za toto Vám velice děkuji. Přeci jen bych se s Vámi ještě chtěla poradit z pohledu mé maminky, jenž se o dědečka hodlá starat 24 hodin denně. Mamince zbývá 2,5 let do důchodu. Dle dohledaných informací je Ošetřovné poskytováno pouze na dobu max. 9 dní. Co potom? Musí přijít o zaměstnání? Má jít do předčasného důchodu? Do ústavu s pečovatelskou službou dědečka odmítáme dát. Můžete nám prosím poradit?
Mockrát Vám děkuji za Vaši radu a vůbec za Vaše stránky a pomoc, jenž poskytujete. Velmi si toho cením.
Alena Petrásková
Dobrý den paní Aleno,
jsme rádi, že Vám naše webové stránky prospěly a našla jste na nich užitečné informace ve chvíli, kdy máte vážně nemocného dědečka a hledáte způsoby, jak mu nejlépe pomoci a vše dobře zvládnout.
Nyní, jak píšete, byste potřebovala vědět, jaké možnosti má Vaše maminka, aby mohla o dědečka doma celodenně pečovat a zároveň přijatelně vyřešila otázku svého zaměstnání. Bohužel je to opravdu tak, že ošetřovné je poskytováno pouze po dobu 9 dnů a žádná další úlevu zaměstnanci, který chce pečovat o svého nemocného blízkého, mu ze zákona nepřísluší. Mnozí lidé se snaží takové situace řešit pomocí domluvy se zaměstnavatelem, který buď umožní pracovat z domova (pokud to povaha práce dovoluje), nebo může poskytnout zaměstnanci neplacené volno. Tyto úlevy ovšem závisí na benevolenci zaměstnavatele i na jeho možnostech a ochotě vyjít zaměstnanci v takové situaci vstříc. Pokud ani jedno z těchto řešení není možné, nezbývá Vaší mamince opravdu nic jiného, než odejít do předčasného důchodu či podat výpověď, což je jistě v jejím věku nelehké rozhodování.
Co se týče finančního zabezpečení v době, kdy by Vaše maminka celodenně pečovala o Vašeho dědečka — k těmto účelům slouží příspěvek na péči. Příspěvek je poskytován osobám, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého stavu potřebují pomoc jiné fyzické osoby při péči o sebe a při zajištění soběstačnosti. Příjemce pak sám rozhoduje o tom, kterým poskytovatelům pomoci příspěvek na péči předá a v jaké výši. Jestliže by o Vašeho dědečka pečovala pouze Vaše maminka, mohla by od něj celou výši příspěvku dostávat ona.
Pokud by dědečkovi byl přiznán II. a vyšší stupeň závislosti a Vaše maminka by odešla kvůli péči ze zaměstnání (ne však do předčasného důchodu), doba péče by jí byla započítávána pro důchodové účely jako náhradní doba. Sociální i zdravotní (nikoli nemocenské) pojištění by za ni hradil stát, pokud nahlásí, že odešla ze zaměstnání, a zařídí-li si na odboru sociálních věcí potvrzení o péči. Toto potvrzení je třeba doručit na její zdravotní pojišťovnu a příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení. Vaše maminka by se také mohla zároveň evidovat na úřadu práce, aby pobírala podporu v nezaměstnanosti. Pak ale musí dostát všem povinnostem, které jsou na uchazeče o práci kladeny — mít volnou kapacitu na práci, dostavovat se na schůzky apod.
Věřím, že se Vaší mamince podaří nalézt nějakou přijatelnou variantu, aby mohla o svého tatínka pečovat doma a umožnit mu tak prožít poslední období života v rodinném kruhu. Někdy však přes všechnu snahu okolnosti člověku nedovolí, aby náročnou péči v domácím prostředí zvládl, ač je to jeho velké přání. V takovém případě je možné hledat pomoc například v lůžkových hospicích, kde je poskytována kvalitní paliativní péče v důstojném a pěkném prostředí.
Přeji Vám i Vaši mamince sílu a odvahu do následujících dní i pokojné prožití vánočních svátků,
S pozdravem, Lucie Přádová