zapečetění bytu po zemřelém
Dobrý den, před týdnem jsme našli mrtvého otce v bytě, kde mám trvalé bydliště, ale pracuji v jiném kraji, tak do tohoto bytu chodím jen sporadicky. Rodiče jsou rozvedeni a otec bydlel v bytě v osobním vlastnictví. Bratr ho šel navštívit, ale nemohl se dostat dovnitř, tak volal hasiče a ti potom policii. Nyní nám řekli, že byt zůstane zapečetěný až do doby dědického řízení a do bytu nás pustí jen s policii. Otec zemřel přirozenou smrtí. Jak se dá urychlit dědické řízení, nebo zda má policie právo tak dlouho nechat byt zapečetěný, je tam třeba udělat pořádek a byt vyčistit.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pane Aleši,
píšete, že Váš otec zemřel přirozenou smrtí ve svém bytě, kde ho našel Váš bratr. Byt si bratr musel nechat otevřít policií a poté byl znovu zapečetěn kvůli dědickému řízení. Nyní Vy ani nikdo jiný z rodiny nemáte do bytu přístup, ačkoli bylo by potřeba, aby tam někdo co nejdříve udělal pořádek. Ptáte se, zda je možné dědické řízení urychlit či jak dlouho má policie právo nechat byt zapečetěný.
Předně mi dovolte vyjádřit lítost nad úmrtím Vašeho otce. Mrzí mě, že v tomto smutném období se musíte zabývat nepříjemnými záležitostmi s policií a máte starosti s tím, jak zajistit potřebný úklid v bytě.
Jelikož nemám právnické vzdělání, nemohu Vám v této věci poskytnou vyčerpávající a přesné rady, ale dle mě dostupných informací bývá v případech podobných Vašemu opravdu byt zapečetěn tak dlouho, dokud není vyřešené dědictví a žádná lhůta, do kdy je notář povinen dědické řízení ukončit, neexistuje.
Soupis majetku na místě samém, tedy v bytě Vašeho otce, je neodkladným opatřením, takže z povahy věci by měl být notářem proveden bez zbytečného odkladu. Vše je ovšem věcí domluvy s příslušným notářem. Pokud by nebylo možné rozumné dohody dosáhnout, bylo by v krajním případě asi namístě kontaktovat dědické oddělení soudu, který dotyčného notáře pověřil provedením úkonů v řízení o dědictví. Notářská kancelář nebo policie by Vám také mohla poskytnout doprovod, za jehož asistence by snad bylo možné potřebný úklid provést. Domnívám se však, že na tuto službu nemáte právní nárok a záleží na možnostech a vstřícnosti příslušné notářské kanceláře či policie.
Slyšela jsem také o tom, že je možné notáře požádat, aby Vám byt zpřístupnil ihned a věci po zemřelém odvezl do skladu. Je však možné, že i tento postup závisí na notářově benevolenci a pravděpodobně si takové řešení ani nepřejete. Vzhledem k náročnosti stěhování a k nákladům, které s tím souvisejí, připadá tento způsob v úvahu spíše v případě majitele bytu, ve kterém zemřel nájemce a majitel má zájem byt opět co nejdříve pronajmout.
Nakonec bude ve Vaší situaci asi nejschůdnějším řešením obrátit se přímo na notáře, který má na starosti dědické řízení ohledně pozůstalosti Vašeho otce, a vysvětlit mu neodkladnou potřebu byt z hygienických důvodů co nejrychleji vyčistit. Bude-li rozumný a vstřícný, měl by Vám vstup do bytu z tohoto důvodu umožnit.
Pokud byste si chtěl výše zmíněné informace ověřit, případně upřesnit, doporučuji Vám kontaktovat některou z občanských nebo občansko-právních poraden v místě Vašeho bydliště, kde by Vám měli umět v této věci poradit. Služby těchto poraden jsou bezplatné.
S přáním dobrého pořízení i sil do dalších dnů,
Lucie Přádová