SOUBĚH DŮCHODŮ
Dobrý den,
Bylo mi letos 42 let,pobírám vdovský a mé dcery sirotčí důchody od prosince r.1995.Starší dcera bude mít za sebou 1 rok studia na VŠ,ještě ji čekají další 4 roky.Mladší dcera studuje na gymnáziu.
Chtěla jsem se zeptat,když mi i pak zůstane vdovský důchod,pokud splníme podmínky (mmých 45 let a dcera statut studenta bez přerušení),když by jsem měla někdy v budoucnu poloviční invalidní důchod a k tomu práci na poloviční úvazek měla bych i nadále nárok na vdovský důchod v takové částce v jaké ho pobírám teď?Nebo by mi byl zkrácen (souběh důchodů)?
A jak to je,když má člověk potom invalidní důchod?Je vdovský krácen?
Předem vám děkuji za vaši laskavou odpověď Jitka
Dobrý den, paní Jitko,
píšete, že pobíráte vdovský důchod a Vaše dcery pobírají sirotčí důchody od prosince roku 1995. Obě studují. Uvažujete o tom, jak by to s nárokem na vdovský důchod bylo, pokud byste v budoucnu měla nárok na poloviční invalidní důchod a pracovala na půl úvazku. Ptáte se, zda byste měla i nadále nárok na vdovský důchod a zda by Vám byl z důvodu souběhu dvou důchodů krácen.
Za předpokladu, že budete mít i nadále nárok na vdovský důchod a bude Vám přiznán invalidní důchod, bude se Vám vyplácet vyšší důchod v plné výši a z nižšího důchodu pouze jedna polovina jeho procentní výměry. Každý důchod se skládá z procentní a základní výměry. Základní výměra se u nižšího důchodu vyplácet nebude. Jeden z důchodů se Vám zkrátí. Jedná se o souběh dvou důchodů. Vaše výdělečná činnost výši vdovského důchodu nijak neovlivní.
Budeme-li vycházet z toho, že Vám nárok na vdovský důchod nebude přerušen do 45 let Vašeho věku, pak Vám bude i nadále vyplácen. Tyto podmínky pro nárok na vdovský důchod platí pouze pro ženy, které pobíraly vdovský důchod již před rokem 1996 a mají na něj stále nárok. Vycházejí ze staršího zákona č. 100/1988 Sb. o sociálním zabezpečení.
Dále si dovoluji přidat informace o posuzování invalidity, která je v platnosti od 1.1. 2010, které by pro Vás mohly být užitečné.
Od letošního roku se invalidní důchody již nedělí na částečné (dle Vašich slov poloviční) a plné, ale nazývají se jen invalidní důchody. Dělí se však do třech stupňů. Došlo tedy ke změně posuzování invalidity. Podle. § 39 zákona o důchodovém pojištění je pojištěnec invalidní, jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivě zdravotního stavu nastal pokles jeho pracovní schopnosti nejméně o 35 %. Jestliže pracovní schopnost pojištěnce poklesla:
a) nejméně o 35 %, avšak nejvíce o 49 %, jedná se o invaliditu prvního stupně,
b) nejméně o 50 %, avšak nejvíce o 69 %, jedná se o invaliditu druhého stupně,
c) nejméně o 70 %, jedná se o invaliditu třetího stupně.
Dle přiznaného stupně invalidity se poté vypočítává výše invalidního důchodu.
Pro konkrétnější informace se prosím obraťte na informační
call centrum České správy sociálního zabezpečení: tel. 257 062 860 — 8.
Konzultační hodiny:
Pondělí a středa: 8,00 — 17,00
Úterý a čtvrtek: 8,00 — 14,30
Pátek: 8,00 — 14,00
www.cssz.cz
S pozdravem a přáním všeho dobrého Irena Buchtová